Anza

Žaibų sezonas – pavojus įrenginiams: kaip nuo jo apsisaugoti?

Apsauga nuo žaibo

Lietuviška vasara jau nestebina įvairiapusiškumu – sausrą ir karštį keičia audringi lietūs su perkūnija ir žaibais. Žaibų išlydžiai yra vienas pavojingiausių meteorologinių reiškinių, kiekvienais metais pridarantis nemenkų nuostolių. Didelė dalis jų yra susiję su įvairios elektroninės įrangos sugadinimu. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo, tačiau dar geriau, jei įsirengsite specialius įtampos stabilizatorius, pataria „Telia“ ekspertai. 

Praėjusiais metais Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos žaibų aptikimo sistema užfiksavo daugiau nei 71 tūkst. išlydžių, o vien birželio 10 d. Lietuvos dangų raižė beveik 13 tūkst. žaibų. 2021 m. žaibų užfiksuota dar daugiau – net 123 tūkstančių.

Telekomunikacijų bendrovės „Telia“ paslaugų architektas Antanas Vindašius sako, kad žaibo sukelti įtampos svyravimai gali pakenkti kompiuteriams, interneto priedėliams, televizoriams ir kitiems įrenginiams. Reikšmingų nuostolių galima patirti, net jei žaibas trenkia santykinai toli nuo namų ir pataiko, pavyzdžiui, į elektros pastotę ar perdavimo liniją. 

„Dėl žaibo iškrovos tinkle staiga šoktelėjus įtampai visiems į elektrą įjungtiems įrenginiams kyla grėsmė. Patikimiausias būdas nuo jos apsisaugoti – laiku išjungti įrenginius iš elektros lizdo. Apsisaugoti nuo įtampos šuolių taip pat gali padėti specialūs įtampos stabilizatoriai, kurie gali būti jungiami į atskirus elektros lizdus arba įrengiami ties bendru namo elektros prievadu. Antruoju atveju iš karto apsaugomi visi namuose naudojami įrenginiai“, – sako A. Vindašius.

Anot jo, įtampos stabilizatoriais pasirūpinti yra išties verta, nes staiga prasidėjus audrai galima nespėti visų prietaisų išjungti arba paprasčiausiai tuo metu nebūti namuose. Individualiuose gyvenamuosiuose namuose „Telia“ žinovas taip pat rekomenduoja įsirengti žaibolaidžius ar kitus žaibo iškrovos įžeminimo sprendimus, kurie padeda apsaugoti savo gyvybę ir turtą.

Ekspertas taip pat pažymi, kad buitinę elektroniką žaibo išlydis gali sugadinti ne tik per elektros tinklą, bet ir išorines antenas, interneto ir laidinio telefono linijas, kai jos nutiestos naudojant varinius kabelius. Tiesa, optiniai interneto kabeliai žaibų poveikiui yra atsparūs, nes jais elektra neteka. Tad žaibavimo metu norint namuose užtikrinti interneto ryšio stabilumą ir elektronikos prietaisų saugumą, tereikia iš elektros lizdo išjungti maršrutizatorius ir Wi-Fi ryšio stoteles.

„Pasirūpinti tinkama apsauga nuo žaibų ir už lango siaučiant stichijai imtis visų atsargumo priemonių yra išteis svarbu, nes dėl žaibo išlydžio įrenginiai dažnai gali būti sugadinti nepataisomai arba jų remontas gali atsieiti labai brangiai. Taip yra dėl to, kad įtampai viršijus numatytus renginio parametrus išsilydo ar kitaip pažeidžiami vidiniai įrenginių komponentai, mikroschemos. Gedimo mastas tokiu atveju gali būti išties didelis. Žinoma, ką jau kalbėti apie tokių incidentų metų kylantį gaisrų pavojų. Tad saugumui reikėtų skirti išties didelį dėmesį“, – sako A. Vindašius.

Tuo pačiu A. Vindašius pažymi, kad naudotis iš elektros lizdo išjungtais elektroniniais prietaisais – pavyzdžiui, nešiojamu kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu – namuose yra saugu net ir žaibuojant. Svarbu laikytis bendrų saugumo taisyklių – nestovėti prie atviro lango, neliesti metalinių konstrukcijų, antenų ar laidų.

Kiti temos straipsniai

Orapūtės

Kam gali būti naudojamos orapūtės?

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Orapūtės, taip

Drenažas

Drenažas

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Pipelife drenažo

Šuliniai

Šuliniai

Protingi namai NIBE – daugiau nei 40 metų patirtis kuriant šilumos siurblių technologijas Infraraudonųjų spindulių šildymas Vandens filtrai Pipelife sistemos

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu