Tikkuurila

Stogams – kokybiškos, ilgaamžės plieninės dangos

plieninės stogų dangos

Nuo senų laikų valstiečiai ar smulkesni bajorai savo stogus dengdavo skiedromis, šiaudais ar čerpėmis, o bažnyčių, didesnių dvarų ar ūkinių pastatų stogai buvo dengiami vario, žalvario ar cinkuota skarda. Ši šimtmečius menanti tradicija tik su gerokai patobulintomis medžiagomis išlieka populiari ir šiomis dienomis – ypač tai pastebima apsižvalgius ne tik po naujai statomų, modernių namų kvartalus, bet ir Lietuvos reprezentacines vietas: miestų ir miestelių senamiesčius, pilis, bažnyčias ar dvarus.

Ilgametė plieninių stogų gamybos lyderė Skandinavijos ir Baltijos šalių regione kompanija „Ruukki” pilnai kontroliuoja visą plieninės stogo dangos gamybos procesą, turi savo metalo liejyklas Suomijoje ir Švedijoje, naudoja pažangiausius įrenginius.

Šiemet gamintoja savo asortimentą papildė net dviem naujomis dangomis: „click” valcais jungiama „Classic M„, ir moduline, t.y. nedideliais lakštais parduodama čerpinio profilio danga „Frigge”.

Naujieji „Classic M” stogo lakštai yra mikroprofiliuoti per visą lakšto plotį, t.y. su išilginėmis 8 mm bangelėmis. Ši naujovė suteikia lakštams daugiau tvirtumo, standumo, matiškumo, pagerina viso stogo išvaizdą. Kadangi mikroprofiliavimo bangelės yra gan smulkios, pastebimos tik priėjus arčiau – toks stogas ar fasadas puikiai tiks ir klasikinio, ir modernaus stiliaus mėgejams. Beje, pastaruoju metu sparčiai populiarėja tendencija „Classic” dangas naudoti ir kaip fasadų apdailą.

Pav.1 Ką tik pristatyta „Ruukki Classic M” stogo dangos privalumai pirmųjų pirkėjų įvertinti labai palankiai, danga sulaukia vis didesnio populiarumo, dėl savo standumo vis dažniau naudojama ir ant stogų, ir ant fasadų.

Kitoje, čerpinių profilių produktų kategorijoje, šiuo metu pristatoma nauja, nedideliais lakštais parduodama modulinė stogo danga „Ruukki Frigge”. Šis sprendimas yra ypatingai patogus norintiems stogo dangą susimontuoti patiems. Tokius lakštus įsigyti, transportuoti, sandėliuoti statybvietėje, užkelti ir sumontuoti ant stogo – daug paprasčiau.

Pav.2 Naujoji čerpinė stogo danga „Ruukki Frigge” parduodama nedideliais lakštais – moduliais, išsiskiria neaukštomis bangomis.

Tvirta ir lengva danga

Plieno lakštai yra tvirti, lengvi ir paprastai apdorojami, tokios dangos montavimas nereikalauja ypatingų stogdengių įgūdžių ar įrankių, tad stogas dengiamas itin sparčiai. Kiekvieno lakšto ilgis apskaičiuojamas ir gamykloje nupjaunamas pagal konkrečios stogo vietos, kur jis bus tvirtinamas, ilgį. Dengiant stogą plienine danga nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių-grebėstų konstrukcijos.

nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių – grebėstų konstrukcijos. Renovuojant stogą dažniausiai esamos konstrukcijos keisti irgi nereikia – pakanka įvertinti, ar išlaikyta stogo plokštumų geometrija, apžiūrėti ir pakeisti pažeistas medines dalis.

Pav.3 Ruukki Classic” stogų dangos sparčiai populiarėja, jas renkasi ir klasikinio, ir modernaus bei minimalistinio stiliaus mėgėjai.

Spalvos ir ilgaamžiškumas

Kokybiškų plieninių lakštų spalva ir estetinis vaizdas pasižymi ilgaamžiškumu. Plieno lakštų ilgaamžiškumą labiausiai lemia viršutinis sluoksnis – polimerinis padengimas. Pavyzdžiui, „Ruukki 30“ kokybės klasės dangoms suteikiama 30 metų techninių ir 10 metų estetinių savybių garantija, o aukščiausios, t. y. „Ruukki 50 Plus“ dangoms – net 50 metų techninių ir 25 metų estetinių savybių garantija. Plieninių stogo dangų spalvų pasirinkimas platus, tačiau populiaresnės yra natūralios, prie kraštovaizdžio derančios spalvos.

Forma ir raštas

Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilių rašto pasirinkimo galimybės. Čerpių imitacijos profiliai, pvz., „Monterrey FEB Forma“, „Finnera“, „Adamante“, tinka visiems stogams, kurie turi ne mažesnį kaip 14 laipsnių nuolydį. Mažesnio nuolydžio stogams galima rinktis trapecinius „T20“ ar „T45“ profilius (nuo 9 laipsnių), o jei stogo nuolydis minimalus (nuo 7 laipsnių) – reikėtų rinktis itin sandarų falcinį profilį „Classic“. Maksimalus nuolydžio kampas plieninei stogo dangai neribojamas, profiliai „T20“ ar „Classic“ neretai naudojami ir kaip sienų danga

Pav.4 Ruukki Adamante” stogo danga

Pav.5 Ruukki Monterrey FEB Forma” stogo danga

Pav.6 Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilių rašto pasirinkimo galimybės. Stogams, kurių nuolydis didesnis nei 14 laipsnių – galima rinktis bet kurią plieninę stogo dangą.

Pav.7 Mažo nuolydžio stogams, t.y. nuo 7 laipsnių – puikus sprendimas itin sandari, lygi, be matomų sraigtų Ruukki Classic” stogo danga.

Klaidingi mitai

Dažnai baiminamasi, kad lietui lyjant bus girdimas barbenimas. Specialistai vieningai sutaria, kad jei stogas ar palėpės perdengimas tinkamai apšiltintas, triukšmo name nesigirdės. Dažniausiai šiltinimui naudojamas bent 25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, kuris puikiai izoliuoja ir garsą.

Žmonės dar mano, kad metalinis stogas vasarą greitai įkaista. Tačiau tai tik mitas, jei stogas apšiltintas ir tarp šilumos izoliacijos bei stogo dangos tvarkingai įrengta oro ventiliacija. Nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas, ją būtina įrengti. Kuo stogo danga labiau įkaista, tuo oras greičiau kyla į viršų ir pasišalina į lauką. Tad įkaitęs oras neužsilaiko, šilumai nėra jokios galimybės įveikti storą apšiltinimo sluoksnį ir patekti į pastato vidų.

Kokybės aritmetika

Renkantis bet kurią stogo dangą nereikėtų atsižvelgti tik į dangos kvadratinio metro kainą. Pirmiausia vertėtų sudaryti visų medžiagų ir darbų sąmatą. Suskaičiuoti reikia viską: medinei konstrukcijai reikalingų medžiagų

ir darbų kainą, stogo dangą ir jos dengimo darbų kainą, svarbu įvertinti ir įvairių priedų – lietvamzdžių,latakų, sniego užtvarų, įvairių tvirtinimo detalių ir kt. kainą. Viską susumavę įsitikinsite, kad stogo dangos lakštų kaina sudaro nedidelę visos stogo sąmatos dalį, bet galutinė gera stogo išvaizda, ilgaamžiškumas ir garantijos pasirinkus kokybiškesnę dangą skiriasi akivaizdžiai.

Pav.8 Renkantis bet kurią stogo dangą, pirmiausia vertėtų sudaryti visų medžiagų ir darbų sąmatą, nesivadovauti vien dangos kvadratinio metro kaina.

Lietaus nuvedimo sistema – visiems stogams

Namas be lietaus nuvedimo sistemos – tarsi žmogus be skėčio per lietų. Statinių, kaip drabužių neišdžiovinsi, tad pradeda gesti įmirkusi pastato apdaila, prarandama šiluma, trumpėja statinių amžius.

Renkantis lietaus nuvedimo sistemą rekomenduojama atsižvelgti į skardos storį, pasidomėti, ar skardos latakai ir lietvamzdžiai nudažyti iš abiejų pusių. Jei lietvamzdžio ar latako vidinis paviršius padengtas tik gruntu – reiškia, kad gaminys netinkamas eksploatuoti lauke. Žiemą, lietvamzdžių ir latakų viduje kaupiantis ledui, tinkamai nepadengtas plienas greitai pažeidžiamas, prasideda korozija – trumpėja lietvamzdžių tarnavimo laikas. Todėl pravartu pasidomėti, kokią garantiją siūlo pardavėjai.

Pav.9 Ruukki” lietvamzdžių sistemos tinka ir naujiems, ir renovuojamiems pastatams, nepriklausomai nuo to ar jie dengti čerpėmis, beasbesčiais lakštais, bitumine ar bet kuria kita stogo danga.

„Ruukki“ specialistai siūlo pusę amžiaus, o teisingai prižiūrint ir dar ilgiau tarnausiančias lietaus nuvedimo sistemas. Jos gaminamos iš storos, 0,6 mm specialaus plieno skardos, padengtos polimerine danga, ypač atsparia ultravioletiniams spinduliams, rūgštims, mechaniniam poveikiui. Skirtingo skersmens ir spalvų gamą galima pritaikyti įvairiems architektūriniams sprendimams. Šios sistemos tinka ir naujiems, ir renovuojamiems pastatams, nepriklausomai nuo to, ar jie individualūs, ar visuomeniniai, dengti čerpėmis ar kitomis stogų dangomis. „Ruukki“ savo lietaus nuvedimo sistemoms suteikia 20 metų garantiją.

Stogo saugos komponentai – žmogaus ir stogo saugumui

Stogo saugos elementai – tai būtini stogo priedai, užtikrinantys žmogaus saugumą laipiojant ant stogo bei apsaugantys šalia stogo esančius žmones, automobilius, dekoratyvinius kiemo augalus ar kitus daiktus nuo sniego ar ledo nuošliaužų. Populiariausios keturios šių elementų grupės – tai sniego užtvaros, sieninės ir stogo kopėtėlės, horizontalumą užtikrinantys stogo tilteliai, o aukštesniems pastatams – apsauginės tvorelės.

Be to, reikia nepamiršti, kad stogo saugos elementai apsaugo ir patį stogą, lietaus nuvedimo sistemą, ventiliacinius kaminėlius, antenas, saulės kolektorius ar kitus ant stogo esančius daiktus nuo sulankstymo ar sulaužymo, tad stogas su saugos elementais išliks gražus, sandarus ir tarnaus gerokai ilgiau.

Neretai susiduriama su problema, kaip saugiai, patogiai ir neapgadinant stogo dangos pasiekti saulės kolektorius, išvalyti kaminą, sumontuoti anteną, iš lietaus latakų išvalyti lapus.

Pav.10 Skandinavijos šalyse stogas laikomas nebaigtu, jei ant jo nėra sumontuoti stogo saugos elementai, užtikrinantys žmogaus saugumą laipiojant ant stogo bei apsaugantys šalia stogo esančius žmones, automobilius, dekoratyvinius kiemo augalus ar kitus daiktus.

„Ruukki“ siūlo platų spektrą priedų, užtikrinančių saugumą ant stogo. Lietuvoje populiariausios – sieninės ir stogo kopėčios. Tačiau reikėtų žinoti, kad stogams, kurių nuolydis didesnis kaip 7°, privalomi stogo tilteliai. Stogo tilteliai užtikrina takelio iki reikiamos vietos horizontalumą ir tvirtumą. Sniego užtvaros saugo nuo sniego nuošliaužų žmones ar šalia stogo esančius daiktus, automobilius ar kiemo augalus, taip pat kitus stogo komponentus, pavyzdžiui, lietaus sistemą ir kaminėlius – nuo sulankstymo ar sulaužymo. Ant stogo, kurio nuolydis didesnis kaip 7°, o karnizas yra aukščiau kaip 7 m, taip pat visiems aukštesniems nei 10 m pastatams ant stogų privaloma sumontuoti ne mažesnes kaip 0,6 m aukščio atramas (apsaugines tvoreles).

Visi „Ruukki“ siūlomi stogo saugos priedai tinka įvairiausia danga dengtiems individualių namų, kotedžų, gyvenamųjų daugiaaukščių namų, poilsiaviečių, mokyklų ir kt. paskirties pastatų stogams, nepriklausomai nuo stogo dangos tipo.

Daugiau patarimų, kaip išsirinkti ir įsigyti stogo medžiagas, stogo ir namo spalvų derinimo įrankį, pilną „Ruukki“ prekybos atstovų kontaktų sąrašą rasite tinklapyje www.ruukkistogas.lt

„Ruukki Classic NextGen“ danga: https://www.youtube.com/embed/-ULIdc1mrrk

Ruukki

Kiti temos straipsniai

NEXLER bituminė danga

NEXLER bituminė danga

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu