Anza

Matematikos vaidmuo statybose: kodėl šios srities specialistams svarbios matematikos žinios?

Matematika statybos

Matematika yra vienas iš pagrindinių mokomųjų dalykų nuo pirmos iki dvyliktos klasės mokykloje, o vėliau neretas studentas „kremta“ matematikos mokslus ir studijų metu. Ne paslaptis, kad dažnam mokiniui matematika kelia keblumų, tačiau kartais net nesusimąstome, kad ši disciplina mus lydi daugelyje gyvenimo sričių. Ne išimtis ir vienas sparčiausiai augančių sektorių – statybų. Tai labai didelį potencialą turinti sritis, leidžianti kurti daug darbo vietų, realizuoti savo gebėjimus, augti, kurti vertę. Kaip teigia VILNIUS TECH Statybos fakulteto dėstytojos dr. Olga Chabarova ir doc. dr. Jelena Selivonec, „matematika statybose naudojama nuolat ir reikalinga kone visiems, nepriklausomai nuo konkrečių pareigų“.

Matematika: ar ji tikrai reikalinga?

Dėstytojos dr. O. Chabarova ir doc. dr. J. Selivonec vieningai tvirtina, kad kiekviename kurse yra studentų, kurie klausia: kam jiems matematika reikalinga, jei jie taps inžinieriais, o tokiu atveju matematika nėra jų specialybės disciplina. Tad savo studentams dėstytojos nuolat akcentuoja, jog matematika – pagrindinė inžinerinių tyrimų kalba ir inžinerinio išsilavinimo pagrindas. Be jos, vargu, ar išspręsite profesinius uždavinius inžinieriaus darbo kasdienybėje. Anot dėstytojų, sėkmingam tiek inžinierių, tiek kitų statybų sektoriaus specialistų darbui būtinos geometrijos, statistikos, algebros ir kitos žinios, siekiant profesionaliai išpildyti bet kokio lygio ir pobūdžio užduotis: nuo paprastų matavimų iki itin sudėtingų skaičiavimų.

Paprastas pavyzdys – daugeliui žinoma Pitagoro teorema

Greičiausia visi dar iš mokyklos laikų pamena garsiąją Pitagoro teoremą. Sutikite, tikriausiai dažnas tada pagalvojote, kam tiek dėmesio skirti stačiojo trikampio kraštinių skaičiavimui, juk gyvenime, vargu, ar dažnam tokių žinių prireiks. Tačiau dr. O. Chabarova akcentuoja, jog stačių kampų skaičiavimas statyboje laikomas kertiniu dalyku. „Juk be stačiojo kampo neįmanoma pastatyti tinkamos geometrijos namo“, – tvirtina specialistė. Jai antrina ir kolegė doc. dr. J. Selivonec, teigdama: „Žinoma, daugelis pasakys, kad galima naudoti įvairias priemones, pavyzdžiui, statybinį kampainį. Tačiau juo patogu naudotis matuojant nedidelius kampus, visai kas kita, kai reikia matuoti didelius kampus, pavyzdžiui, klojant pamatus namui ar ženklinant sklypą. Tad Pitagoro teorema šiuo atveju nepamainoma“.

Matematikos reikšmė statybose

Mokydamiesi matematikos tiek moksleiviai, tiek studentai turi perprasti daug jos sričių: algebrą, geometriją, trigonometriją ir kitas. Kiekviena iš jų bus labai svarbi, jei ketinate dirbti statybų sektoriuje.

Geometrija neišvengiama, kai kuriami pastatų planai, skaičiuojamas reikalingas medžiagų kiekis, nustatomas stogo nuolydis ir priimami sprendimai dėl daugelio kitų konstrukcinių elementų.

Algebra gelbėja, kai yra poreikis nustatyti nežinomus dydžius, apskaičiuoti galimas konstrukcijų apkrovas ir daugeliu kitų atvejų, kai sprendžiami techniniai uždaviniai.

Trigonometrijos žinios pravers skaičiuojant šlaitų kampus, projektuojant, atliekant geodezinius matavimus ir kt.

Dr. Olga Chabarova ir doc. dr. Jelena Selivonec akcentuoja ir mechanikos vaidmenį statybų sektoriuje, teigdamos, jog būtent šios žinios padeda suprasti konstrukcijų veikimo principus, apkrovų, trinties, šilumos perdavimo bei kitų fizikinių reiškinių ypatumus, kurie turi labai didelę įtaką statybos procesams.

Puikios matematinės žinios – bagažas svarbių kompetencijų ir karjeros perspektyvos

Matematikos žinios užtikrina, kad turėsite daug darbui statybose reikalingų kompetencijų: gebėsite užtikrinti skaičiavimų tikslumą, parinkti tinkamiausius skaičiavimų metodus, optimizuoti darbus, garantuoti statinių saugumą, efektyviai naudoti išteklius ir kt.

Statybų sektorius yra viena iš svarbiausių šalies ekonomikos sudedamųjų dalių, tad šioje srityje dirbantys specialistai, baigę studijas VILNIUS TECH Statybos fakultete, yra išties paklausūs. Statybų sektoriuje matematikos žinios yra vienas iš sėkmingos karjeros pagrindų.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu