Ekoklima

Kniedės ir kniedijimas

Kniedės ir kniedijimas

Kniedijimu vadinamas toks darbas, kai atskiros dirbinio dalys sujungiamos neišardomai ir išlaiko pastoviai joms suteiktą padėtį ir formą. Dirbinio dalys kniedėmis sujungiamos labai tvirtai, tvirčiau, nei jungiant varžtais, lituojant, ar suvirinant. Kniedėmis jungiamos tokios detalės , kurios turi išlaikyti didelius krūvius,stiprią vibraciją, pavyzdžiui lėktuvo sparnai.

Metalo dirbinių dalis jungiančios kniedės gaminamos iš spalvotųjų metalų, minkšto plieno, minkštų metalo lydinių. Jos rūšiuojamos pagal jų galvučių formą, stiebo skersmenį, ilgį bei metalo, iš kurio jos yra pagamintos rūšį. Kniedžių galvutės būna: plokščios, kūginės, pusiau apvalios, pusiau ovalinės ir kt. Kniedžių galvučių dydis ir jų strypo skersmuo bei ilgis būna įvairūs, priklausomai nuo to, kur jos bus naudojamos. Rečiau naudojamos kniedės su pusapvalėmis kūginėmis galvutėmis , nupjauto kūgio formos galvutėmis, su tuščiaviduriu, ar perskeltu strypu.

Kūginių galvučių kniedės vadinamos  paslėptų galvučių , o pusiau kūginių – pusiau paslėptų galvučių kniedėmis. Buityje bei gaminant nedidelius dirbinius dažniausiai naudojamos 3, 4, 5, 6, 7, 8 milimetrų  stiebo skersmens kniedės. Detalių, kurios neskirtos išlaikyti didelius krūvius, sujungimui gali būti naudojamos minkštų spalvotųjų metalų kniedės, pavyzdžiui , vario, aliuminio. Kartais kniede užplakamas prakiuręs indo dugnas, jeigu skylutė nedidelė.

Kniedės, kurių galvutės, sukniedijus detales, pasilieka jų paviršiuje ,laiko tvirčiau už kniedes su kūginėmis galvutėmis. Tai kniedės su pusapvalia, pusiau ovaline, plokščia ir kt. galvutėmis. Jos naudojamos dirbinių, turinčių dideles apkrovas, detalių jungimui. Kniedės su kūginėmis, arba paslėptomis galvutėmis naudojamos tokių dirbinių detalių jungimui, kurių paviršius po sukniedijimo turi būti lygus. Gerai nušlifavus šiuo būdu sukniedytą vietą, jungimo žymė gali išnykti.

Kniedžių gaminimas

Dažnai namuose ar mokykloje atsiranda daiktų, kuriuos galima suremontuoti, prikniedijus nulūžusią rankenėlę, ąselę, bet neturime tinkamų kniedžių. Galima būtų pasiieškoti jų parduotuvėse ir nusipirkti, bet ne visuomet ten rasime tinkamų. Todėl, mokantis metalo darbų, galima išmokti patiems pasigaminti norimo dydžio ir rūšies kniedžių. Kniedėms gaminti yra daug įvairiausių  prietaisų. Mokyklos dirbtuvėse galite patys pasigaminti nesudėtingą kniedžių gamybos prietaisą. Reikės susirasti  galą storesnio geležies kampainio ir 10 – 12 mm skersmens minkšto plieno strypelį.

Darbo eiga:

•    metalo pjūkleliu atpjaukite du vienodo ilgio kampainius; jų ilgis priklausys nuo to kiek rūšių kniedžių norėsite gaminti;

•    lygiai suglaudę kampainius įveržkite į spaustuvus ir keliose vietose įgręžkite angas, keisdami grąžtus; nuo grąžto skersmens priklausys kniedės koto skersmuo, o nuo įręžtos angos gylio – kniedės koto ilgis;
•    išsirinkę įgręžtas angas, kuriose norėsite gaminti kniedes su paslėptomis galvutėmis ir didesnio skersmens grąžtu, arba geriau gilintuvu, įgręžkite jose kūgines angas;

•    atleiskite spaustuvų žiaunas ,išskirkite kampainius ir išvalykite įgręžtas vietas;
•    atpjaukite keletą metalinių 15 cm ilgio strypelių, plokščiai nudildykite jų galus ir kiekvieno strypelio viename gale įgręžkite kūginės ar kitokios formos įdubas, skirtas kniedės galvutei suformuoti.

Kniedės gaminimas:

•    įveržkite kampainius į spaustuvus taip, kad juose įgręžtos angos sutaptų;
•    atkirpkite, arba atpjaukite minkšto metalo vielos, skitros kniedėms gaminti strypelius, tokio ilgio, kad būtų galima suformuoti kniedės galvutę;

•    įstatykite strypelį į kampainiuose įręžtą angą, kuri geriausiai atitinka jo skersmenį, ir įkalkite, kad strypelio galas atsiremtų į angos dugną;

•    nestipriais ir dažnais plaktuko smūgiais iš viršaus ir iš šonų pradėkite formuoti kniedės galvutę;

•    išsirinkite strypelį su tokia įduba, kokią norėsite suformuoti galvutę ir, uždėję ant būsimos kniedės galo statmenai, smūgiuodami į strypelį plaktuku, suformuokite galvutę;

•    atleiskite spaustuvus, išskirkite kampainius ir išimkite pagamintą kniedę.

Tokiu būdu iš karto galite gaminti tiek kniedžių, kiek į kampainius įgręžėte angų. Prietaisą galite patobulinti: atpjaukite ilgesnius kampainius ir, jų šonus , kuriuos statote į spaustuvus , išgręžę skyles suveržkite varžtais. Tuomet  angos sutaps ir nereikės jų reguliuoti. Jeigu dar pasigaminsite įvairių strypelių su įdubomis, tai galėsite suformuoti skirtingas kniedžių galvutes.

Kniedijimas
Norėdami sukniedyti dvi, ar kelias dirbinio detales pasiruoškite įrankius ir darbą vykdykite tokiu nuoseklumu:

•    sudėkite detales taip, kaip jos turės būti sukniedytos ir pasižymėkite kniedijimo vietas;

•    pažymėtose vietose žymekliu įmuškite duobutes ir išgręžkite tokio skersmens skyles, kad įlįstų kniedės kotas;

•    į pragręžtą skylę įstatykite kniedę;

•    ant darbastalio padėkite metalinę plokštę, kurioje yra išgręžtos įdubos kniedžių galvutėms ir į vieną iš jų, kuri geriausiai tinka, įstatykite kniedės galvutę; suspauskite jungiamas detales strypeliu, turinčiu gilią įgręžtą angą;

•    nukirpkite, arba nupjaukite kniedės kotą tiek, kad liktų dalis galvutei suformuoti; ją galite apskaičuoti , pagal formulę: l  S  1,5 d, kur l- kniedės koto ilgis, S- jungiamųjų detalių bendras storis, d- kniedės koto skersmuo; jeigu kniedysite kniede su paslėpta galvute, tai koto ilgį skaičiuokite pagal formulę: l  S  (0,8  1,2 ) d; praktiškai tai daroma paprasčiau: kniedės galvutei skirta strypo dalis imama 1,5 jos strypo storio.

•    plaktuku pradėkite formuoti kniedės galvutę; iš pradžių nestipriais dažnais smūgiais iš viršaus, o, kai ji paplatės, tai apvaliuoju plaktuko galu, iš šonų, kol galvutė įgaus grybo formą; baikite formuoti, uždėję strypelį su galvutės formos įduba; sukniedytos detalės turi  nejudėti.

Lenktų formų detales kniedykite uždėję jas ant storų gaubtų strypų, įtvirtintų  spaustuvuose. Juose galite įgręžti įdubas galvutėms. Jei naudosite kniedes su paslėptomis galvutėmis, tai gali atsitikti taip, kad galvutei skirtas strypo galas bus per didelis ir, sukniedijus ,dalis jo pasiliks detalių paviršiuje.Nudildykite jį smulkių įkartų dilde.Suformuota šios rūšies galvutė nepilnai užpildo  kūginę detalės angą , lieka labai maži tarpeliai.Juos galite pašalinti, žymekliu galvutės viduryje įkirtę duobutę. Tuomet galvutės metalas išsiplės į šonus ir užpildys tarpelius.Kniedijimo jungtis taps tvirta.

Galimos kniedijimo klaidos
1.     Kniedijimui skirtose detalėse išgręžtos per didelės skylės, arba naudojamos kniedės kurių kotai per daug ploni.Kniedijant detalės gali pasislinkti į šonus ir kniedijimo vieta bus netvirta.
2.     Galvutei suformuoti paliktas per daug  ilgas strypo galas. Kniedijant jis gali užlinkti ir kniedijimo vieta bus netvirta.
3.    Kniedijant per daug suplotas strypo galas. Negalima suformuoti galvutės.
4.    Kniedės metalas kietesnis už jungiamųjų detalių.Sukniedyti neįmanoma.
5.    Kniedės metalas per daug minkštas. Sukniedijimo vieta netvirta.

Kiti temos straipsniai

kaip pašalinti suvirinimo siūles

Kaip pašalinti mažas suvirinimo siūles

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

dažų šalinimas nuo metalo

Dažų šalinimas nuo metalo

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Metalinės konstrukcijos

Metalinės konstrukcijos

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

“Norton Speedlok” šlifavimo diskai

“Norton Speedlok” šlifavimo diskai

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu