Anza

Plieninė stogo danga ir plieno lakštai. Stogo dengimo niuansai

Plieninė stogo danga ir plieno lakštai. Stogo dengimo niuansai

Individualiųjų namų savinikai, artėjant pavasariui, rūpinasi stogo renovacija ir galimybėmis. Vis dažniau domimasi kuo pakeisti  seną stogo dangą, juk norisi tvirtos, kokybiškos ir ilgaamžės. Apie plieninės stogo dangos ir plieno lakštų stogo dengimo galimybes pasakoja UAB „Ruukki Lietuva” rinkodaros vadovas Mantas Grigaliūnas.

Didžiausi plieninių stogo dangų pranašumai – lengvumas, sandarumas ir spalvos ilgaamžiškumas. Kokybiškos iš specialaus plieno pagamintos dangos tarnauja apie 50 metų, o tinkamai prižiūrimos – dar ilgiau. Dėl to plieninės stogo dangos itin sparčiai pupuliarėja visoje Europoje.

Tvirta ir lengva plieninė stogo danga yra lengva ir lengvai apdorojama, tokios dangos montavimas nereikalauja ypatingų stogdengio įgūdžių ar turimų įrankių, tad darbai vyksta sparčiai. Kiekvieno lakšto ilgis apskaičiuojamas ir gamykloje nupjaunamas pagal konkrečias stogo vietas, kuriose bus
tvirtinamas.

Norintiems stogo dangą sumontuoti patiems, siūlomas dar patogesnis sprendimas – plieninė stogo danga parduodama nedideliais lakštais. Juos įsigyti, transportuoti, sandėliuoti, užkelti ir montuoti – daug
paprasčiau. Plieno lakštai yra tvirti ir lengvi, todėl nereikia nei specialaus vientiso pakloto, nei tvirtesnių medinių gegnių-grebėstų konstrukcijos. Renovuojant stogą esamos konstrukcijos dažniausiai keisti
irgi nereikia – pakanka tik įvertinti, ar išlaikyta stogo plokštumų geometrija, tada apžiūrėti ir pakeisti pažeistas medines dalis.

Priežiūra ir valymas

Plieninės stogo dangos beveik nereikalauja priežiūros – jos nepelija, nekerpėja ir nesamanoja. Ant jų nesilaiko sniegas, smulkios medžių šakelės ar spygliai. Tačiau jeigu šalia auga dideli medžiai – patartina reguliariai valyti lietaus latakus nuo sąnašų.

Spalvos ir ilgaamžiškumas

Spalvų pasirinkimas labai platus, tačiau populiaresnės yra natūralios, prie kraštovaizdžio labiau derančios spalvos. Kokybiškų plieninių lakštų spalva ir estetinis vaizdas pasižymi ilgaamžiškumu. Tam didžiausią įtaką daro viršutinis sluoksnis – polimerinis padengimas. Pavyzdžiui, patikimi gamintojai, poliesterio padengimą turinčioms dangoms, suteikia 10 metų estetinę ir 30 metų techninių savybių garantijas, o aukščiausios klasės PURAL padengimą turinčioms dangoms – iki 20 metų estetinį ir 50 metų
techninių savybių garantijas.

Forma ir raštas

Nuo stogo konstrukcijos nuolydžio priklauso profilių rašto pasirinkimo galimybės. Čerpių imitacijos profiliai tinka visiems stogams, kurie turi ne mažesnį nei 14 laipsnių nuolydį. Stogams, turintiems mažesnį nuolydžio kampą, galima rinktis trapecinius profilius (nuo 9 laipsnių), arba klasikinius, falcinius profilius (nuo 7 laipsnių). Didžiausias nuolydžio kampas plieninei stogo dangai neribojamas, dažnai trapeciniai ar klasikiniai profiliai naudojami ir kaip sienų danga.


Klaidingi mitai

Dažnai baiminamasi, kad įsigijus plieninę stogo dangą, lietui lyjant busgirdimas barbenimas. Specialistų nuomone, jei stogas ar palėpės perdengimas bus tinkamai apšiltintas, triukšmo namo viduje nesigirdės.
Dažniausiai šiltinimui naudojamas bent 20-25 cm mineralinės ar stiklo vatos sluoksnis, puikiai izoliuojanis garsą.

Žmonės ne retai mano, kad metalinis stogas vasarą greitai įkaista, tačiau tai irgi tik mitas, jei stogas yra apšiltintas ir jei tarp šilumos izoliacijos bei stogo dangos yra tvarkingai įrengti ventiliacijai skirti oro tarpai. Ventiliuojamą oro tarpą būtina įrengti visada, nesvarbu, kokia danga dengiamas stogas.

Kokybės aritmetika

Renkantis bet kurią stogo dangą, nereikėtų žiūrėti vien į dangos kvadratinio metro kainą. Pirmiausia vertėtų sudaryti pilną medžiagų ir darbų sąmatą. Suskaičiuoti reikia viską – medinei konstrukcijai reikalingų medžiagų ir darbų kaina, stogo dangą ir jos dengimo darbų kainą, bei įvairius priedus (lietvamzdžius, latakus, sniego užtvaras, įvairias tvirtinimo detales ir kt.). Viską susumavus matome, kad stogo dangos lakštų kaina sudaro gana nedidelę dalį sąmatoje, tačiau galutinė stogo išvaizda, ilgaamžiškumas ir garantijos, pasirinkus kokybiškesnę plieninę dangą, padidėja beveik dvigubai. Renkantis plieninę stogo dangą labai svarbu žiūrėti, kad plieno lakštai iš abiejų pusių būtų padengti pakankamo storio cinko sluoksniu, t. y. ne mažiau nei 275 g/m2. Taip pat turi būti naudojamas specialios markės tvirtas plienas. Rinkoje yra pardavėjų, siūlančių pigesnes plienines stogo dangas, pagamintas iš neaiškios kilmės žaliavos, visai nepritaikytos stogams.

Didžiausią patirtį, naudojant šias stogų dangas, turi Skandinavijos šalys. Iš čia ir kilusios giliausias tradicijos bei aukščiausios technologijos bei išvystę profesionalų plieninių stogo dangų gamintojai. Patikimumo garantiją gali užtikrinti tik gamintojai, pilnai kontroliuojantys visa plieninės stogo dangos gamybos procesą: turi savo metalo liejyklas, gamybai naudoja pažangiausius, nesusidėvėjusius profiliavimo įrengimus. Norėdami išvengti apgaulės, reikalaukite garantinės knygelės ir produkto
kokybę įrodančių dokumentų.

Dar keletas klausimų ir atsakymų  apie plieninius stogus:

Kokių papildomų dalių įsigijimo dėl stogo konstrukcijos pakeitimo gali tikėtis namo savininkas?

Jei gegnės nepažeistos, greičiausiai teks įsigyti ir pakeisti stogo grebėstus ir montuoti juos tinkamais atstumais (žingsniu). Taip pat gali reikėti papildomos šilumos izoliacijos (dažniausiai akmens vata) bei izoliacinių plėvelių (difuzinė arba antikondensacinė).

Koks turi būti minimalus ir maksimalus stogo konstrukcijos kampas, kada galima rinktis plieno skardos lakštus?

Jei stogo nuolydis yra 14 ar daugiau laipsnių – galima rinktis bet kurią plieninę
stogo dangą (čerpių imitacijos, trapecinio ar klasikinio-falcinio profilio). Profiliuotų lakštų (trapeciniai) profilius galima rinktis stogams, turintiems ne mažesnį nei 11 laipsnių nuolydį. Jei nuolydis yra  mažesnis, bet ne mažesnis nei 7 laipsniai – galima rinktis Classic (klasikinio – falcinio profilio), ar valcuotų
profilių lakštus.

Į kurį technologinį momentą reikia kreipti daugiausiai dėmesio ir žinoti specifinių montavimo niuansų (dėl teigiamos eksploatacijos) pasirinkus plieno lakštus (pačios dangos tvirtinimas, plėvelės naudojimas, šiltinimo klausimai, papildomų detalių įrengimas)?

Labai svarbu atkreipti dėmesį į šilumos izoliacijos, plėvelių ir ventiliuojamų oro tarpų įrengimą. Yra mitai, kilę dėl šių svarbių momentų nesilaikymo: tai lietaus keliamas triukšmas ir palėpės įkaitimas. Jei šilumos izoliacijos sluoksnis įrengtas laikantis šiuolaikinių reikalavimų, yra tinkamo storio – jis veikia kaip puiki garso izoliacija, tad įprastai lietui lyjant – jokio triukšmo negirdėsite. Jei ventiliuojami oro tarpai įrengti teisingai – tai visa šiluma pasišalina į lauką. Atliekant visus stogo dangos tvirtinimo, kamino apskardinimo ir kitus darbus ant stogo, labai svarbu dangos nepažeisti mechaniškai, nenaudoti pjaustymui abrazyvinių medžiagų.

Kokie pagrindiniai plieno lakštų naudojimo privalumai prieš kitas stogo dangas senojo sektoriaus namams?

Plieninė stogo danga yra lengva, todėl renovuojant stogą dažniausiai nereiks sustiprinti ar iš esmės keisti esamų medinių konstrukcijų, nereikia įrengti ištisinio pakloto. Ši danga yra lengvai apdirbama ir montuojama, jai sumontuoti nereikia specifinių stogdengių įgūdžių, tad renovacijos darbai ir kainuos mažiau, ir bus atliekami daug greičiau. Be to, plieninę stogo dangą lengviau pritaikyti prie esamos namo spalvos, nes jų spalvų pasirinkimas – didžiausias.

Ar galima priderinti prie plieno stogo dangos vietos meistrų apskardinimo elementus, ar tinka tik firminiai?

Taip, vietos meistrų apskardinimo elementus galima naudoti. Firminius stogo lankstinius dažniausiai renkasi klientai, norintys turėti labiausiai estetiškai išbaigtą stogą. Pvz, vietiniai meistrai ko gero negalės pasiūlyti itin estetiškai atrodančių, užapvalintų kraigų. Bet kokiu atveju, be tokių meistrų pagalbos neapsieitume, nes kiekvienam stogui prisireikia ir nestandartinių lankstinių.

Kiek kainuotų kvadratinis metras ekonominio varianto stogo dangos be konstruktyvinių elementų?

Dangos kaina prasideda nuo 24 Lt/kv.m . Bet vien šia kaina vadovautis priimant sprendimą – nepatartina. Kokia stogo dangą besirinktum, reiktų žiūrėti tik pilną viso stogo sąmatą. Pavyzdžiui, prie plieninės stogo dangos kainos dar reikia pridėti sraigtus, kraigus, vejalentes, karnizus, lietaus nuvedimo sistemą, stogo saugos elementus ir pan. Valstybė pernai atlikusi kainų tyrimą nustatė, kad viso tokio plieninės dangos komplekto kaina  gali siekti  iki 60 lt/ kv.m.

Kokie eksploataciniai privalumai – dėl metalo ilgaamžiškumo, galimos korozijos, spalvos kokybės, remonto sudėtingumo?

Priklausomai nuo polimerinio padengimo tipo, kompanijos Ruukki suomiškai plieninei stogo dangai suteikiama iki 20 metų estetinių savybių garantija ir iki 50 metų techninių savybių garantija (t.y. garantuojama, kad stogas išliks sandarus). Lyginant su kitomis dangomis – plieninė danga ilgiausiai
išlaiko nepakitusią, ryškią spalvą, netrūkinėja veikiant didžiausiems šalčiams, nekerpėja ir nesamanoja.

Parengta pagal UAB „Ruukki Lietuva” informaciją

Ruukki

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Ruukki Lietuva

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu

www.statybajums.lt