Tikriausiai esate tokį stogą matę? Gal ir patys panorote turėti išskirtinį ir unikalų nendrinį stogą, tik kyla nemažai klausimų prieš apsisprendžiant. Specialistai papasakos apie nendrinį stogą plačiau.
Stogo dangos sprendimas
Nendriniai stogai šiuo metu dengia ne tik kaimo sodybas, kuriose siekiama išlaikyti autentišką etnografinį vaizdą ir dvasią, tačiau taip pat ir didelius prabangius namus, beje, ne tik užmiesčio. Tokie stogai – tiek restauruojami seni, kaip pavyzdžiui, Britų salose, tiek naujai dengiami – labai populiarūs daugelyje šiaurės ir vakarų Europos šalių. Ten mūsų šalies stogdengiai labai vertinami. Nendrių danga yra viena iš ekologiškiausių stogo dangų. Organinės kilmės nendrinis stogas ilgam sukuria šiltą, prisotintą anglies bei gyvybės atmosferą, namuose. Nendres augina gamta, žmogus jos augimui jokios įtakos nedaro. Jis tik nupjauna nendres, jas išvalo, išdžiovina ir paruošia stogo dengimui. Nendrė yra porėtos struktūros augalas, jo stiebelyje yra pertvaros, išsidėsčiusios per visą stiebelio ilgį, maždaug 30 cm atstumu viena nuo kitos. Tokia nendrės sandara neleidžia garsui ir šilumai lengvai plisti – panašių savybių praktiškai neturi nė viena įprastinė stogo danga. Nendrinis stogas – ekologiškas, ilgaamžis ir estetiškas. Jis pasižymi puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis (30 cm nendrių sluoksnio varža 0,20 W/mK), taip pat tylus ir nebijantis drėgmės. Nendrės turi ir vaško komponentų.
Augdamos vandenyje nendrės atsparesnės drėgmei. Be to jos atsparios neigiamam atmosferos poveikiui – drėgmei ir saulės spinduliams(UV). Stogo išliekamoji vertė daugiau nei 50 metų, aišku, jeigu stogą nendrėmis dengė profesionalūs specialistai. Tad kaip suprantate, nendrės ilgaamžiškumu nenusileidžia tradicinėms stogo dangoms, o kitas net lenkia kokybe.
Architektūriniu aspektu
Ši danga lengvai adaptuojama: lengva pritaikyti sunkiausioms plastinėms konstrukcijoms, sudėtingoms formoms ar nestandartiniams sprendimams. Nendrėmis dengtas stogas gali suteikti neprilygstamą žavesį gyvenamiesiems namams, vasarnamiams, pavėsinėms, klėtims, pirtelėms ar bet kuriam kitam pastatui kaimo, miesto ar priemiesčio vietovėje. Reikia tik turėti nuožulniai pasvirusio stogo konstrukciją.
Nendrinė stogo danga – neturto požymis?
Dalis tiesos tame yra – natūraliai augusi gamtinė statybinė žaliava kadaise buvo labai tinkama mažaturčiams, tačiau, anot specialisto, negalima atmesti to, kad nemažą įtaką nendrinių stogų dengimui turėjo ir gyvenimas konkrečiame regione: jei aplink būdavo daugiau vandens telkinių, tai juose augdavusios nendrės natūraliai tapdavo medžiaga stogų dengimui. Žinoma, šiandieninė situacija yra visiškai pasikeitusi. Visų pirma, nendrių stogas – gana brangus, tad dažniausiai jį renkasi pasiturintys žmonės, siekiantys išskirtinumo, vertinantys natūralumą ir autentiškumą. Taip pat jis ženkliai pakelia nekilnojamojo turto vertę. Šiandien nendriniai stogai puošia ne tik sodybas ar vienkiemius, bet ir daugiaaukščių pastatų stogus. Nendrės naudojamo ne tik stogams bet ir pastatų fasadų dengimui.
Nendrėmis dengtas fasadas
Degi?
“Taip, nendrinis stogas yra priskiriamas degioms stogo dangoms”,- neneigia M. Kasparavičius, tačiau priduria: “nereikįtų įsivaizduoti, kad nendrių stogas – lyg kokia parako statinė. Jau daugiau kaip dešimtmetį dengiame nendrinius stogus ir dar nei karto neteko matyti degančio, tikiuosi – ir neteks. Uždengus stogą, kliento pageidavimu, stogas apipurškiamas antipirenais (nuo užsidegimo) ar priemonėmis nuo samanojimo. Priemonės nendrinio stogo apsaugai nuo ugnies (antipirenai), drėgmės (impregnantai), samanojimo ir kitokių organinės kilmės pažeidimų (antiseptikai) yra ekologiškos, draugiškos žmogui ir aplinkai medžiagos. Tačiau stogo apdorojimas minėtomis apsaugos priemonėmis nėra būtios. Anot pašnekovo, kur kas svarbiau yra tinkamai prižiūrėti nendrinį stogą. Jei namas kūrenamas kietu kuru, labai svarbu prižiūrėti ir laiku valyti kaminą. Tada viskas bus gerai. Juk saugumas labiau priklauso nuo šeimininko rūpestingumo, nei vien tik nuo statybinės medžiagos.
Nendrinė stogo danga mėgsta saulės spindulius
Taip pat labai svarbi ir tokio stogo priežiūra. Visų prima nendriniui stogui labiau patinka saulės spinduliai nei šešėlis. Tai leidžia nendrėms greičiau išdžiūti po lietaus ar rasos ir stogas ilgiau tarnauja. Jei šalia yra didelis medis – jis ne tik užstos saulės šviesą, bet ir bers ant stogo lapus ar vėjo nudraskytos šakelės. Stogas ims samanoti. Samanos turi savybę laikyti savyje drėgmę ir neleisti nendrėms džiūti ir pagreitėja nendrių puvimo procesas. Siekiant to išvengti, nepatartina dengti stogą nendrėmis po plačia lapija, o jei atsiranda samanos – būtina jas nuvalyti. Dažniausiai vanduo nuo nendrinio stogo laša laisvai, o vanduo surenkamas įrengiant vandens surinkimo groteles grunto paviršiuje. Na, o norint įrengti apsaugines užtvaras nuo sniego, papildomų didelių rūpesčių nekyla – naudojami specialūs stogui pritaikyti laikikliai.