Anza

Dėl ko šiandien auga nendrinių stogų paklausa

Dėl ko šiandien auga nendrinių stogų paklausa

Modernių technologijų amžiuje pasiilgstame pačių natūraliausių dalykų, autentiškų etnografinių vaizdų, siekiame harmoningai gyventi aplinkoje, derančioje su gamta. Nendrėmis dengti pastatų stogai kaip tik atitinka šiuos su mūsų prigimtimi susijusius poreikius. Nors nendrių stogai palyginti brangoki, šiandien juos vėl pastebime net ant didelių prabangių namų, ir ne tik užmiestyje. Nendrių stogai tapo itin populiarūs Olandijoje, Vokietijoje, šiaurės kraštuose ir puošia vienkiemių sodybas, priemiesčius, net daugiaaukščių pastatų stogus. Tad buvo įdomu sužinoti, kodėl, esant didžiulei kitokių stogo dangų pasiūlai, nendriniai stogai užima rinkoje vis tvirtesnes pozicijas? Situaciją paaiškino nendrinius stogus ne vienerius metus dengiantys specialistai.

Pirmiausia nendrinė stogo danga turi labai daug pranašumų. Pavyzdžiui, ji patraukli architektams, nes gana lengvai pritaikoma ir įmantrių, nestandartinių formų ar konstrukcijų stogams dengti. Tokia danga neriboja projektavimo galimybių – stogo bangavimo ir apskritai visos pastato architektūrinės išraiškos. Nendrinis stogas guteikti neprilygstamą žavesį ne tik gyvenamiesiems namams ar vasarnamiams, bet ir pavėsinėms, klėtims, pirtelėms ar bet kuriam kitam statiniui. Jis visada natūraliai dera su gamtiniu kraštovaizdžiu ir net modernioje miesto aplinkoje žavi bei traukia akį savo išskirtinumu.Kitas svarbus pranašumas  – nendrių stogo danga yra viena ekologiškiausia iš visų šiandien žinomų. Nendrės auga gamtoje ir žmogaus veikla jų augimui nedaro jokios įtakos.  Naudojamos natūralios,  išvalytos ir išdžiovintos, tačiau neapdorotos nendrės, tad jų danga ilgam sukuria šiltą, ekologišką namų atmosferą. Tiesa, pastato šeimininko pageidavimu stogo danga gali būti apipurkšta nuo užsidegimo saugančiais antipirenais, priemonėmis nuo samanojimo, impregnantais, antiseptikais. Šiandien jau galima pasirinkti visas šias priemones tokias, kad jos taip pat būtų ekologiškos, nekenksmingos žmogui ir aplinkai. Tačiau nendrių stogo apdorojimas minėtomis priemonėmis nėra būtinybe.

Pavyzdžiui, Olandijoje, kur dengti nendrėmis stogai gana populiarūs nuo senų laikų, antipirenais apipurkštų stogų yra mažiau nei 10 %. Kita vertus, pažvelkimpragmatiškai. Šiandien vartotojų pasirinkimą labiau lemia ne tiek estetinis stogo vaizdas ir dengimo kaina, o pagrindinės fizinės stogo dangos charakteristikos ir svarbiausios jos eksploatacnės savybės. Nendrių danga turi tokių savybių, kokios nebūdingos kitos stogų dangoms. Įprastai jos būna ne storesnės nei 3 cm, o dažniausiai – vos 0,5 cm, o nendrių stogo danga sudaro vienintelę sistema, kurios storis yra net 25–35 cm.

Tai susiję ir su puikiomis šios dangos šilumos ir garso izoliacinėmis savybėmis. Jas sustiprina ir pačių nendrių porėta struktūra − juk nendrės stiebelyje per visą jo ilgį maždaug 30 cm viena nuo kitos atstumu yra išsidėsčiusios pertvaros. Tokia sandara neleidžia lengvai plisti tiek šilumai, tiek garsui. Tinkamai išklotos nendrinės stogo dangos šilumoslaidumas prilygsta 10 cm storio stiklo vatos sluoksnio laidumui. Pavyzdžiui, 30 cm storio nendrių sluoksnio šilumos laidumo koeficientas yra 0,20 W/(m·K). Dėl to po nendrių stogu ne tik šilta žiemą, bet ir vėsu vasaros metu. Beje, statybų istorijos prasme, stogo dangų šilumos varžos reikalavimai į pastatų statybos taisykles buvo įrašyti palyginti neseniai, tačiau nendrių stogo danga juos atitiko jau ištisus šimtmečius.  Ne mažiau svarbus nendrinių stogų pranašumas – jų ilgalaikiškumas. Nendrės yra atsparios neigiamam atmosferos poveikiui – saulės ir UV spinduliams, temperatūrų kaitai ir drėgmei. Jos atsparesnės drėgmei nei kitos šiaudų rūšys, nes auga vandenyje ir savo sudėtyje turi vaško. Todėlnendrinio stogo naudojimo trukmė – daugiau nei 50 metų. Tačiau yra svarbi sąlyga – kad nendrių stogas būtų tvarus, atlikti jo dengimo darbus galima patikėti tik profesionaliems, atitinkamą patirtį turintiems meistrams. Be to, geriausia, kad architektas, dar projektuodamas nendrių stogą, kreiptųsi į šių stogų specialistą – toks bendradarbiavimas padeda išvengti klaidų vėliau įgyvendinant projektą. Pavyzdžiui, ilgaamžiškumas priklauso ir nuo stogo nuolydžio – kai jis statesnis, vanduo greičiau nuteka ir nustojus lyti nendrių danga greičiau išdžiūva.Stogo dangos ilgalaikiškumas taip pat priklauso nuopačių nendrių ir dangos tvirtinimo elementų kokybės.

Stogo dangai geriausiai tinka sausos, nesupelijusios, šviesiai gelsvos spalvos ir tam tikro ilgio bei storio nendrės. Bet tik patyrę stogdengiai gali nuspręsti, ar nendrės tinkamos.Dabar naudojamos tvirtinimo medžiagos taip pat tvaresnės – vietoj medinių elementų naudojami 5 mm skerspjūvio cinkuotieji strypai, kurie tvirtinami medsraigčiais su nerūdijančiosios vielos kilpomis. Galima nendrės tvirtinti kaip ir seniau – apjuosiant grebėstą, tik vietoj vytelių naudoti nerūdijančiojo plieno vielą. Beje, nendrės dabar jau pjaustomos ne rankomis, o kombainais. Tad naudojant šiuolaikiškus įrankius ir medžiagas, naujoviški nendrių stogai atrodo dar geriau. Ant jų, kair ant bet kokio kito, galima įrengti apsaugines užtvaras nuo sniego ar kitus stogo saugos elementus, tačiau juos reikia tvirtinti tik nendrių stogui pritaikytais laikikliais. Didelę reikšmę nendrių dangos ilgalaikiškumui turi ir visiškai nesunki, ir paprasta tokio stogo priežiūra. Jeigu didelės medžių lajos užstos nendrių dangai saulės šviesą ir bers ant viršaus lapus ar šakeles, tai stogas pradės samanoti ir nendrės ilgiau džius, net gali pradėti pūti. Todėl reikėtų atkreipti dėmesį į greta namo augančius medžius. O pastebėjus ant stogo samanas, išsigąsti neverta – tereikia jas mechaniškai nuvalyti. Nereikia bijoti ir mito, kad nendrinis stogas labai degus. Geriau suvokus, kad tai – ne parako statinė, paprasčiausiai atsakingai laikytis visų priešgaisrinių reikalavimų kaip ir visuose kituose namuose. Pavyzdžiui, kūrenant pastatą kietuoju kuru, labai svarbu prižiūrėti ir laiku valyti kaminą. Juk saugumas labiau priklauso nuo šeimininko rūpestingumo nei nuo statybinių medžiagų. Bet kuriuo atveju visi nendrių stogų pranašumai ir jų grožis tikrai to verti

Ruukki

Kiti temos straipsniai

NEXLER bituminė danga

NEXLER bituminė danga

Statybinės ir apdailos medžiagos Moderni izoliacija Medžiagos statybai, sodo, daržo prekės Langai ir durys Oficialus “Forbuild”, “Conecto”, “Kraso” ir “Bela”

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu