Anza

5 patarimai, kaip išsirinkti tinkamą stogo dangą

5 patarimai, kaip išsirinkti tinkamą stogo dangą

Stogas – viena svarbiausių namo dalių, ne tik sauganti nuo šalčio, karščio, kritulių, bet ir puošianti statinį, tad jam turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys. Ypač šio visuotino atšilimo sąlygomis, kai audras keičia kruša, o šią – rūgštiniai lietūs, todėl stogo danga susidėvi greičiau, o stichinės nelaimės atveju gali būti visai sunaikinta. Draudimo bendrovės skaičiuoja, kad šiemet birželį dėl neįprastai karštų orų ir juos sekančių smarkių audrų bei škvalų gyventojų ir verslo įmonių turtas patyrė 3,5 karto didesnių nuostolių nei pernai, todėl, pasak bituminių čerpių TECHNONICOL SHINGLAS pardavimų vadovo Povilo Smaliuko, namo stogo būkle reikia rūpintis kaip ir savo sveikata – profilaktiškai ir nuosekliai.

„Namo stogas turi dvi pagrindines funkcijas – apsaugoti namą nuo meteorologinių veiksnių ir jį puošti, todėl renkantis stogo dangą, svarbiausi kriterijai turi būti šie – ilgaamžiškumas, išvaizda ir, žinoma, kaina. Tačiau verta atsiminti, kad kasdien stogą veikia saulės šviesa ir karštis, lietus, vėjas, sniegas, temperatūrų skirtumai, o atsitikus nelaimei – ir gaisras, todėl tai – ne ta sritis, kurioje vertėtų itin taupyti. Tinkamai pasirinktas stogas gali tarnauti ne vienai kartai, netinkamai – vieną sezoną, iki pirmos didesnės audros ar šaltesnės žiemos, todėl verta paskaičiuoti ne tik stogo dangos, bet ir papildomų komplektuojamų medžiagų kainą ir darbų atlikimo greitį“, – sako P. Smaliukas.

Renkantis dangą namo stogui, specialistas rekomenduoja įvertinti šiuos 5 svarbiausius stogo dangai keliamus reikalavimus.

1. Stogo dangos atsparumas klimato sąlygoms

Įvertinus tarnavimo laiką, Lietuvos klimatines sąlygas, stogo keitimo darbų sudėtingumą ir stogo dangos kainą, vienas geriausių pasirinkimų – bituminės čerpės. Jų pagrindas pagamintas iš stiklūno, ir aukštos kokybės modifikuoto bitumo – taip čerpės tampa ilgaamžės. Viršutinis čerpės paviršius yra padengtas spalvotu natūralios kilmės mineraliniu pabarstu, kuris ne tik saugo paviršių nuo atmosferos reiškinių, bet ir suteikia jai unikalią spalvą. Tai – lengva, elastinga ir estetiška stogo danga, tinkamiausia šlaitiniams stogams su nuolydžiu nuo 12 laipsnių bei sudėtingesnės konfigūracijos stogams.

„Šios stogo dangos – tikras išsigelbėjimas vėtrų „pamėgtų“ rajonų gyventojams, kur kasmet gamtos stichija suniokoja ne vieno namo stogą, nes įvairūs tyrimai ir ilgametė mūsų praktika parodė, kad teisingai sumontuotos bituminės čerpės itin atsparios gūsingiems vėjams. Be to, dėl medžiagų sudėties ir gamybos technologijos bituminė danga turi labai geras hidroizoliacines savybes: veikiamos saulės, čerpės ant stogo tarpusavyje susiklijuoja ir sudaro vientisą vandeniui nelaidų sluoksnį, o dėl mažų matmenų atlaiko plėšiamąją vėjo jėgą, todėl toks stogas yra atsparus ilgalaikėms liūtims ir nenuspėjamoms vis dažniau nuostolių pridarančioms vėtroms“, – patirtimi dalijasi P. Smaliukas.

Bituminės čerpės atsparios ir didelei kaitrai bei temperatūrų svyravimams – tamsi stogo danga vasarą įkaista maždaug iki 80 laipsnių, o žiemą atšąla iki -20 ir daugiau, tad svarbu, kad stogo dangos traukimasis ir plėtimasis nedarytų įtakos jos techninėms savybėms bei išvaizdai.  Be to, lanksčiosios čerpės nekaupia statinės elektros, nesimagnetina bei nepritraukia žaibo.

2. Stogo garso izoliacijos lygis

Lietuva – lietaus kraštas, nes didžiąją metų dalį dangus būna apniukęs, todėl didelę reikšmę turi ne tik stogo hidroizoliacija, bet ir garso izoliacija. Norint ramiai miegoti, derėtų rinktis tokią stogo dangą, kuri „sugertų“ išorės triukšmą. Kadangi bituminių čerpių danga yra elastinga, visi krituliai amortizuojami, o išorės triukšmas dėl kelių bituminių čerpių sluoksnių bei, savaime suprantama, tinkamo šilumos izoliacijos sluoksnio įrengimo, neutralizuojamas, todėl namuose papildomų garsų nesigirdi. Be to, žiemą grubus čerpių paviršius sulaiko susikaupusį ant stogo sniegą nuo netikėto nusileidimo – reiškia, ir galimų traumų. Sniegas ant tokio stogo tirpsta pamažu, tad nereikalingi ir papildomi sniego sulaikymo elementai.

3. Stogui naudojamų medžiagų poveikis gamtai

Šiais laikais, kai žmogaus veikla tampa vienu svarbiausių rūpesčių gamtai, namo konstrukcijų cheminės savybės turėtų rūpėti visiems namų savininkams – juk namo statyboms ar rekonstrukcijai naudojamos medžiagos turės įtakos ne tik jame gyvenantiems, bet ir aplinkiniams žmonėms.

Bitumas hidroizoliacijai buvo naudojamas nuo seno, o 1929 m. Skandinavijoje buvo pagaminta ir pirma modifikuoto bitumo ritininė danga, labai panaši į dabartinę. Nuo 1964-ųjų bitumo modifikavimui buvo pradėti naudoti polimerai – kompanijai TECHNONICOLpriklausanti gamykla Italijoje buvo viena pirmųjų pasaulyje pradėjusi gaminti šiuolaikines APP polimerais modifikuotas bitumines dangas. Atsižvelgiant į skirtingas klimato zonas, bitumo modifikavimui yra pritaikomos skirtingos technologijos.

Ne mažiau svarbu ir tai, kad dengiant stogą bituminėmis čerpėmis lieka itin mažai nepanaudotų stogo dangos likučių (vos 2-5%), o ir tuos likučius išradingi lietuviai sugeba panaudoti tinkamai, jais uždengdami, pvz. pavėsinę ir taip sukurdami vientisą ir išbaigtą sodybos ar kiemo vaizdą, tuo pačiu neteršdami aplinkos ir po statybų palikdami mažiau šiukšlių.  Palyginimui, keičiant sudėtingos konstrukcijos stogo dangą, skardos atliekų galėtų susidaryti apie 15–25 proc.

4. Stogo dangos savybės kilus gaisrui

Gaisras gali kilti ir geriausiai prižiūrimuose namuose, todėl renkantis stogo dangą būtina atsižvelgti į jos degumo klasę ir į galimybes greitai numontuoti stogo dangą kilus gaisrui. Ugniagesiams darbas gerokai palengvėja ir gaisro gesinimo laikas sutrumpėja, kai stogui naudojama danga yra nedidelių matmenų, todėl lokalizuoti gaisro židinį ir jį skubiai gesinti galima nuėmus nedidelę stogo dalį – būtent ten, kur reikia. Be to, ekstremaliu atveju svarbu turėti galimybę stogą demontuoti paprastais turimais įrankiais – čerpes galima nuplėšti ar jose padaryti ertmę paprastu laužtuvu.

Reikėtų paneigti ir vis dar gajų mitą, kad bituminės čerpės yra neatsparios ugniai ir stogą reikia kažkaip ypatingai saugoti net nuo fejerverkų. Iš tiesų, bituminės čerpės ne tik kad nedegios, bet ir nepalaiko ugnies plitimo gaisro metu – tai patvirtina sertifikatai, pvz.Broof t1; Broof t2.Nežinantiems ką reiškia šios formuluotės reikėtų paaiškinti, kad Broof t1 – tai atsparumas išorinei liepsnai nesant vėjui, o Broof t2 – atsparumas išorinei liepsnai, pučiant vėjui. Po bandymų, atliktų Norvegijoje 2018 m., sertifikatu Broof t2 buvo sertifikuotos MIDA LT gaminamos čerpės Sonata Versalles ir Sonata Quadrille.

5. Stogo dangos montavimo paprastumas

Itin aktualus klausimas, kurį turėtumėte apsvarstyti dar renkantis stogo dangą – teisingas stogo dangos sumontavimas, laikantis visų gamintojo nurodytų rekomendacijų. Net pačios brangiausios ir kokybiškiausios stogo dangos tarnavimo laikas gali žymiai sutrumpėti, jei padaroma, iš pirmo žvilgsnio, kad ir nedidelių, bet esminių stogo dangos montavimo ar pačio stogo konstrukcijos įrengimo klaidų. Todėl šitoje vietoje visi stogo dangų gamintojai ir pardavėjai vieningai sutaria, jog taupyti stogo įrengimo darbams neverta. Tačiau jei esate nagingas bei kruopštus žmogus ir nusprendėte atnaujinti stogo dangą pats, kai kuriais atvejais ši užduotis yra tikrai įveikiama. Čia išryškėja dar vienas bituminių čerpių pranašumas prieš kitas stogo dangas – jos yra itin nesudėtingai ir greitai montuojamos, o laikantis gamintojo siūlomų rekomendacijų, žmogus tikrai gali stogą užsidengti savo jėgomis

„Bitumines čerpes savarankiškai gali sumontuoti ir pats pastato savininkas: čerpės supakuotos kompaktiškai ir patogiai, jos yra nedidelio svorio, todėl pakuotę nesudėtinga patiems užsikelti ant stogo, jų montavimui nereikia specialių brangiai kainuojančių įrankių, be to, dėl klojimo specifikos, galima uždengti net sudėtingiausios konfigūracijos stogą, o stogo dangos likučiai – itin maži. Tai reiškia – neišlaidaujama perteklinėms medžiagoms“, –  sako P. Smaliukas.

Kadangi stogo dangų gausoje nesunku pasiklysti, svarbiausia neskubėti ir įvertinti vietą, kurioje stovi namas, galimas grėsmes (vėtrą, gaisrą, liūtis, papildomas apkrovas dėl sniego), galimybes stogu pasirūpinti savarankiškai ir tik tada pasirinkti, kuo pakeisti seną ar pastatyti naują namo „kepurę“ kokybiškam gyvenimui.

Ruukki

Kiti temos straipsniai

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu