Sprendimas, užtikrinantis pratekėjimų diagnostiką be užliejimo nuostolių ir nesudėtingą paslėptos vamzdynų instaliacijos priežiūrą.
Šiuolaikinės šildymo ir vandentiekio plastikinių vamzdžių sistemos yra patikimos, suprantama, jei naudojami kokybiški vamzdžiai su sistemiškai suderintomis ir specialiomis metodikomis patikrintomis jungtimis.
Tačiau praktika rodo, kad net ir tokiais atvejais eksploatuojant vidaus vamzdynų sistemas labai dažnai pasitaiko pratekėjimo atvejų. Tai atsitinka dėl montuotojo žmogiškojo faktoriaus, kai dirbant nėra laikomasi visų instaliavimo rekomendacijų, bei galimo nepastebimo gamybinio broko ir medžiagų pažeidimo transportavimo, sandėliavimo ar eksploatavimo metu. Pratekėjimai vamzdynuose įvyksta nežiūrint to, kad sistemos buvo išbandytos po instaliacijos hidrauliškai – po savaitės, mėnesio, metų. Tokios situacijos dažniausiai ir skaudžiausiai paliečia pastatų vidaus vandentiekio sistemas, nes lyginant su šildymo sistemomis jos yra atviro tipo, čia didesni ir staigesni slėgio ir temperatūros (karšto vandens) perkryčiai, pratekėjimus jų pradinėje stadijoje sunku diagnozuoti, ir padaromi nuostoliai būna didžiuliai. Draudimo bendrovių statisitka rodo, kad virš 50% visų draudiminių atvejų būna dėl vandentiekio vamzdynų avarijų užliejimų.
Kad išvengti tokių situacijų Uponor sukūrė taip vadinamą saugaus vandentiekio sistemą. Skandinavijos šalyse jau keli metai net šių šalių statybos reglamentai nurodo, kad kai planuojama pastatų vandentiekio sistema slėpta konstrukcijose, ji privalo būti saugaus tipo.
Koks yra šios sistemos principas?
Pirma – tai pilnai kolektorinio paskirstymo vamzdžių su apsauginiu vamzdžiu (šarvu) sistema, kurioje praktiškai nėra jokių paslėptų jungimo taškų pastato konstrukcijose.
Kad būtų galimybė pakeisti vamzdžius šarve (ištraukti / įkišti) paprastai naudojama lanksčių ir elastingų PEX vamzdžių sistema, atitinkanti griežčiausius europinius reikalavimus ir standartus.
Antra – tai pilnai hermetiška nuo pastato konstrukcijų sistema su drenažinio vamzdžio išvedimu į atvirą vietą prie trapo. Hermetinės kolektorinės spintelės su padavimo ir paskirstymo linijų sandarikliais bei sandarios prietaisų pajungimo taškų dėžutės užtikrina, kad atsiradus bet kokiam pratekėjimui vanduo bėga ne į pastato konstrukcijas, bet per šarvą ir drenažinį vamzdį matomoje vietoje į trapą.
Taigi galime pamatyti (arba sumontavus drėgmės davikį su signalizacija išgirsti) pratekėjimo pradžią vamzdynų sistemoje ir pašalinti šią problemą be brangių konstrukcijos griovimo darbų, – pasikartosime, kad visos jungtys prie kolektoriaus ir prietaisų yra pasiekiamos, taipogi yra galimybė pakeisti pačius vamzdžius, esančius šarve.
Kokybiški Uponor PE-Xa vamzdžiai, paprastos atliekamos ir patentuotos unikalios Q&E jungtys be guminių sandarintojų, ir saugaus vandentiekio principas užtikrina labai patikimą ir saugiai eksploatuojamą būsto vandentiekio sistemą. Taip yra eliminuojamas užliejimų pavojus, pastatuose sumontuota tokia vandentiekio sistema didina nekilnojamo turto vertę.
Jau ir Lietuvoje keičiasi požiūris, nes akivaizdu, kad montuojant instaliacines pastatų vamzdynų sistemas „taupyti“ negalima – investicijos į jas tikrai yra nedidelės, lyginant su bendra būsto kaina, o pasitaikančių avarijų metu atsirandantys nuostoliai dažniausiai kelis kartus didesni už pačios sistemos kainą.