Rockwool

Vilniuje duris atvėrė išskirtinis pastatas: konsultavosi su prieinamumo ekspertu

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Sostinės Vivulskio gatvėje vasarį atidarytas iš esmės atnaujintas pastatas, kuriame įsikūrusi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Jame įgyvendinti išskirtiniai, Lietuvoje vis dar retai sutinkami pritaikymo žmonėms su negalia sprendimai. Viena iš didžiausių šalyje statybos bendrovių „Naresta“ visos rekonstrukcijos metu konsultavosi su prieinamumo žmonėms su regos negalia ekspertu.

„Mūsų veiklos istorijoje tai – pirmas projektas, kuriame toks didelis dėmesys skirtas erdvių pritaikymui individualių poreikių turintiems žmonėms. Tačiau neabejoju, kad ilgainiui tai taps standartu Lietuvoje, o mes įgytą patirtį aktyviai taikysime ir kitose savo veiklose“, – sako „Naresta“ vadovas Tadas Grincevičius.

Atnaujinant pastatą, jame įgyvendinti visi šiuolaikiniai statybų reglamento reikalavimai, reikšmingai padidintas ne tik prieinamumas, bet ir energetinis efektyvumas – energinė klasė nuo F pakelta iki B. Tačiau ministerijos iniciatyva šiame projekte žengta dar toliau: kompleksas, kuriame lankytis gali visi šalies gyventojai, visiškai pritaikytas regos negalią turintiems žmonėms.

Konsultuojantis su ekspertu, pastate Brailio raštu buvo paženklinti turėklai, pritaikyti specialūs dydžio, lokacijos bei kontrasto sprendimai aukštų numeracijai ir kitiems užrašams, ženkliai padidinti evakuaciniai planai, stikliniai paviršiai iš abiejų pusių pažymėti specialiomis juostomis, langų matinimu užtikrintas geresnis matomumas, spalvinėmis juostomis išryškintos durų varčios, pagal lankytojų poreikius perplanuotas taktilinių paviršių išdėstymas bei įgyvendinti kiti specifiniai sprendimai.

„Aplinkos prieinamumo eksperto pasiūlytos priemonės leido sukurti išskirtines erdves: pridėjus visa tai prie jau įprastų pritaikymo priemonių, tokių, kaip slenksčių ir laiptelių panaikinimas, liftų, tualetų ir kitų erdvių korekcijos, sukuriant patogius kelius žmonėms su judėjimo negalia, pastatas tapo vienu iš sektinų pavyzdžių ateities projektams“,  – teigia T. Grincevičius.

Taikyti išskirtiniai sprendimai dėl istorinio pastato fasado

Pasak projektą inicijavusio Turto banko atstovų, pastato atnaujinimui buvo keliami ypatingi reikalavimai ne tik didinant prieinamumą, bet ir dėl paties statinio vietos mieste bei architektūros.

„Valstybės pastatų atnaujinimo programa mums yra kur kas daugiau nei energinis efektyvumas. Šių projektų metu siekiame pagerinti darbo sąlygas, pritaikyti pastatus individualių poreikių žmonėms, įrengiame elektromobilių įkrovimo stoteles, įgyvendiname kitus sprendimus. Džiaugiamės, kai atnaujinimo projektai paskatina ir pastatuose įsikūrusias institucijas siekti efektyvumo“, – teigia Ernestas Česokas, Turto banko laikinasis vadovas.

Pastato apšiltinimui taip pat pasirinkti nestandartiniai sprendimai, siekiant išsaugoti unikalias jo architektūrines formas.

„Istorinių statinių pritaikymas šiuolaikiniams efektyvumo, tvarumo, prieinamumo ir komforto standartams reikalauja modernių technologijų. Todėl džiugina integralus Turto banko požiūris į tokių objektų modernizavimą bei nuoširdus noras kurti kokybiškas ir ilgalaikes erdves. Tiek projektavimo, tiek ir darbų atlikimo etapuose išmanūs sprendimai bei inovatyvių medžiagų panaudojimas leido sukurti itin geras sąlygas pastate dirbsiantiems bei jo svečiams, tuo pat metu išsaugant objekto istorinę vertę“, – teigia T.  Grincevičius.

Ministerijos pastate taip pat suremontuoti kabinetai, kitos vidaus patalpos, modernizuota apšvietimo sistema, įrengtos specialios saugumo priemonės, atsižvelgiant į ne viešą institucijos veiklos dalį, įrengta automobilių stovėjimo aikštelė su elektromobilių įkrovimo stotele, įrengtas dyzelinis generatorius, kuris užtikrins nepertraukiamą elektros tiekimą esant ekstremalioms situacijoms.

REKOMENDUOJAME