Ekoklima

Sparčiai augant žalios energijos sprendimams, populiarėja saulės stoginės

Saulės stogonė

Nuo 467,1 mln. 2023-iais iki 1058,8 mln. dolerių 2030-iais – tokį pasaulinės saulės stoginių rinkos vertės augimą numato naujausios prognozės. Šiuo laikotarpiu metinis pasaulinės rinkos augimo koeficientas turėtų siekti 12,4 proc., o didžiausias vaidmuo patikimas Europai. Kas tai lemia? Atsako ekspertai. 

Europos saulės energijos rinka įgauna pagreitį dėl siekio tapti pirmuoju klimatui neutraliu žemynu ir pereiti prie ekologiškų bei tvarių energijos šaltinių. Tokia transformacija skatina ir elektrinių transporto priemonių naudojimą, o tuo pačiu įkrovimo infrastruktūros plėtrą. Natūralu, kad elektros energijos suvartojimo augimas skatina ir automobilių stoginių su integruotais saulės moduliais – itin efektyviai įdarbinančių natūralų energijos šaltinį – rinką. 

Saulės energijos naudojimui kasdienybėje skatinti įvairių individualių iniciatyvų imasi ir Europos valstybių valdžia. Pavyzdžiui, Vokietijoje tam tikros federalinės žemės nustatė, kad saulės stoginės turi būti įrengtos automobilių aikštelėse, kurios talpina 35-100 automobilių, o štai Prancūzijos teisės aktai numato jų įrengimą 80-400 vietų automobilių aikštelėse. 

Saulės stoginės įrengimas

Išskyrė pagrindinius privalumus

Europoje sparčiai populiarėjančios ir švarios energijos ateitimi laikomos saulės stoginės turi daugybę privalumų. „Pirmiausia, jos sprendžia problemą, kai namo stogas yra netinkamas įprastai saulės elektrinei (jis laiptuotas, nelygus, su daug kaminų ar aplink daug šešėlį keliančių objektų) arba, kai neužtenka vietos ant stogo norimos galios elektrinei. Tokiu atveju, saulės stoginė gali tapti pagrindine elektrine, kuri patenkintų namų ūkio elektros poreikius, o jeigu joje būtų integruotas ir įkrovimo sprendimas – suteiktų galimybę pakrauti elektromobilį žaliąja energija. Daugiabučiai, prekybos centrai, gamyklos- tokiose vietose paprastai yra numatytos parkavimo vietos, jų elektros poreikis dėl elektromobilių vis auga. Taigi jas efektyviai galima išnaudoti saulės stoginėms – statiniams, kurie apsaugo nuo aplinkos poveikio, sukuria darbuotojui ar klientui pridėtinę vertę, generuodami elektros energiją ir patogumą – nereikia sniego valyti išėjus po ilgos darbo dienos žiemą. Be abejonės, tai ir tvarus sprendinys“, – pasakoja vienos didžiausių saulės modulių ir kaupimo sistemų gamintojos Šiaurės Europoje „SoliTek“ atstovė Sandra Garšanikovienė. 

„Automobilio stoginė su integruota saulės elektrine paverčia nenaudojamą ir neefektyvią erdvę sėkminga ilgalaike investicija – į ją dvipusiai saulės moduliai montuojami tokia kryptimi, kad maksimaliai surinktų saulės spindulius, o atsižvelgiant į tai, kad šie elektrą generuoja ir iš viršutinės, ir iš nugarinės pusės, pagaminama 5-10 proc. daugiau elektros energijos nei su įprasta elektrine ant stogo. Tai reiškia, kad saulės stoginės atsipirkimo terminas elektros vartotojui yra greitesnis nei įprastos saulės elektrinės ant stogo“, – teigia S.Garšanikovienė.

Saulės stoginės ne tik vizualiai patraukliai integruojasi į aplinką, užima mažiau vietos nei tradiciniai garažai, bet atlieka į apsauginę funkciją – apsaugo automobilius nuo tiesioginių UV spindulių, žalingo kritulių poveikio, paukščių ir augalų apnašų, taip prailgindamos jų eksploatavimo laiką. 

Visi šie saulės stoginių privalumai – plačiai pripažįstami ir vertinami Vakarų Europos gyventojų, vis daugiau kurių nebeįsivaizduoja savo kasdienybės be švarios energijos. Lietuvoje situacija kiek kitokia, tačiau palengva keičiasi – susidomėjimas saulės stoginėmis auga. Šią tendenciją lemia ne tik didėjantis visuomenės sąmoningumas apie saulės energijos naudą, bet ir valstybės teikiama parama, į kurią gali pretenduoti ne tik norintys įsirengti įprastą saulės elektrinę ant stogo, bet ir automobilio stoginę su saulės moduliais.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu