Prie lauko durų pasitinkantys gėlynai yra ne tik puošnumo, bet ir prabangos suteikiantis akcentas. Ši vieta sudaro svarbiausią – pirmą – įspūdį, tad gėlynas turi būti nepriekaištingai suplanuotas.
Kad ir kaip gražiai atrodytų, augalai neturi sudaryti nepatogumų ir trukdyti vaikščioti: juk čia praeinama su pirkinių krepšiais, prasilenkiama su kitu, o viešnios į šventę ateina su puošniomis suknelėmis. Be to, labai nemalonu užkliūti ir nulaužti branginamo augalo žiedą ar šakelę – ne vietoje pasodintas įspūdingas krūmas po kurio laiko gali nudriksti.
Antras ne mažiau svarbus reikalavimas – gėlynas prie durų turi būti puošnus visais metų laikais, net žiemą.
Pirmas įspūdis
Papuošti namų prieangį netiks augalai, kurie žydi tik tam tikrą laikotarpį, o peržydėję būna nebedekoratyvūs. Todėl reikia rinktis ilgai žydinčius augalus ir juos komponuoti su visžaliais. Nereikia stengtis sodinti retų, kolekcinių augalų – didžiausia tikimybė, kad jūsų svečiai jų net nepastebės, tad tokiais dekoruokite vidinį kiemelį ar namų interjerą.
Kaip jau minėta, pirmą įspūdį svečiui padarys ne augalų rūšys, o jų vešlumas, sveikumas bei gausus žydėjimas. O kad visa tai būtų skoninga, augalų grupeles teks kruopščiai suderinti. Reikia atsižvelgti ne tik į spalvų kontrastus, lapų formas, bet ir prigimtines augalo savybes. Augalų išdėstymas labai priklauso nuo to, ar durys yra pietinėje, ar šiaurinėje pusėje, kiek laiko gėlynas bus saulėje, ar toje vietoje nėra skersvėjų.
Stilius būtina derinti
Gėlyno dydis, forma, spalvos turi būti priderinti prie namo fasado. Nesvarbu, ar gėlynas yra simetriškas, ornamentinis, ar laisvo planavimo – jis turi derėti prie viso sklypo stiliaus. Jokiu būdu prie durų nereikia sodinti šalčiui jautrių augalų, kuriuos žiemą reikia uždengti – apsauginė plėvelė tikrai nepapuoš namų. Toliau nuo įėjimo galima pasodinti vieną kitą vijoklį. Tačiau jeigu jais bus apraizgytas visas prieangis arba terasa, namai atrodys ne papuošti, o apleisti.
Gėlynui prie namų durų geriausiai tiks žemi spygliuočiai su įsiterpusiomis žydinčių gėlių salelėmis. Ilgai žydi sprigės, pelargonijos, begonijos, petunijos bei lobelijos. Tačiau ir šioms rūšims reikės kruopščios priežiūros: dažnai tręšti, laistyti, išskinti peržydėjusius žiedus, išrinkti pavytusius lapus.
Gėlių žiedų spalva turi skirtis nuo namo sienos – net mėgstant ramesnį derinį, tokios pat spalvos kaip prieangis reikia vengti. Tokiu atveju pasirenkami papildomi ryškesni žiedų atspalviai. Visi augalai sodinami laiptų tvarka prie sienos paliekant aukščiausius.
Naujos tradicijos
Naujausia iš Vakarų atėjusi mada yra simetriškas durų išryškinimas: abipus jų pastatomi vienodi lauko vazonai. Prie sienos pakabinami du vienodi gėlių krepšeliai. Juose gali augti arba viena svyranti gėlė, arba sukomponuoti keli augalai. Kad vazonai arba krepšiai atrodytų pilni ir vešintys, juose turėtų būti nors vienas augalas gražiais lapais. Lauko vazonuose puikiai atrodys didingosios kanos (pipytės) su jų papėdėje pasodintomis žemaūgėmis gėlytėmis.
Ką sako fengšui
Svarbiausia prieš namo duris sukurti tarsi spindintį šviesų prieškambarį. Augalai turi būti žemi – bet koks didelis medis neigiamai veikia namo gyventojus. Jeigu durys yra pietinėje pusėje, geriausiai tinka raudonos, tamsiai raudonos arba rausvos spalvos žiedai. Rytinėje durų dalyje turi būti ne tik daug įvairių spalvų žiedų, bet ir vešlios žalumos. Čia augalų vešlumas atneša laimę.
Spygliuočiai turi apsauginę energiją, tačiau turi augti toliau nuo namo. Kitaip jie ne tik neapsaugos, bet ir neigiamai veiks namo gyventojus. Ypač rekomenduojami kolonos forma karpyti šios šeimos augalai.
Vanduo pranašauja ištekėjimą – nuostolius. Jei augalai auga konteineriuose, fengšui rekomenduojama vengti simetrijos. Takelis į namą ir prie jo esantis gėlynėlis turi būti grakštūs ir šiek tiek išlenkti. Taip į namą nukreipiama tik teigiama energija.