Projektas Re-Ice, kurį pateikė Hanna Galas iš Lenkijos, buvo išrinktas „Unbelievable Challenge 2021“ („Neįtikėtinas iššūkis 2021“) idėjų konkurso laimėtoju. Laimėtojas gaus šešių mėnesių pilnai apmokamą stažuotę tarptautinį pripažinimą pelniusiose architektų dirbtuvėse „WXCA“ Varšuvoje, Lenkijoje.
2021 m. rugsėjo 15 d. prasidėjusio konkurso užduotis buvo suprojektuoti sniego muziejų sklype, esančiame puikioje Rovaniemio miesto vietoje. Idėjų konkursas jauniesiems ir studijas baigiantiems architektams bei dizaineriams baigėsi penktadienį, gruodžio 10 d., Rovaniemyje paskelbus nugalėtoją.
Vertinimo komisijos komentaras apie laimėjusį projektą:
Komisija įvertino sumanų vietos analizės rezultatų derinimą su konkurso užduoties, skirtos informuoti apie klimato krizę, idėja. Pasiūlymas turi didelę švietėjišką vertę. Jis atspindi žmogaus poreikį būti išvien su gamta ir išreiškia teigiamą buvimo kartu ryšį. Projekto koncepcija suteikia lankytojui holistinės patirties. Edukacinis takas, kaip švelnus įsikišimas į esamą kraštovaizdį, susijungia su aplinkiniais takais, sukurdamas sklype kilpą su įvairiais lauko interaktyvios parodos elementais, kuriuose vartotojas gali patirti žaidimą su vandeniu, ledu, sniegu. Lankytojo patirtis čia skiriasi priklausomai nuo metų laiko, todėl ši nauja vieta būtų patraukli ištisus metus. Nuo upės atokiau esančioje zonoje autorė pasiūlė muziejaus pastatą – 2 tūrius, sujungtus su holu, kuris galėtų tarnauti kaip prieglobstis žygeiviams nuo nepalankaus oro. Architektūrinės formos koncepcija remiasi biomimikrija – ledo uola kaip gamtos įkvėpta forma, nes autorės tikslas buvo remtis supančiu kraštovaizdžiu.
Šiame Sniego muziejaus „Neįtikėtino iššūkio“ idėjų konkurse laimėtame pasiūlyme siūlomas parko kompleksas su lauko ir vidaus ekspozicija, skatinančia mąstyti apie žmogaus veiklą, mokyti protingai naudoti gamtos išteklius, rūpintis savo planeta, kad sniego džiaugsmas galėtų lydėti ir ateities kartas.
Vienas pagrindinių konkurso tikslų – padėti jauniesiems architektams jų karjeros pradžioje, – sakė „Ruukki“ Pastatų atitvarų ir fasadų padalinio rinkodaros ir komunikacijos vadovė Tiina Tukia. Jau treti metai iš eilės turime galimybę stebėti jaunųjų architektų karjeros pradžią iš taip arti.
Ypač džiaugiuosi, kad sulaukėme daug visuomenės dėmesio mums visiems rūpimu klausimu – galėjome sau priminti, kas vyksta su mūsų klimatu. Žinoma, aš tikiuosi, kad mums niekada neprireiks sniego muziejaus, – sakė Tiina Tukia.
Vertindama darbus, komisija akcentavo „pagrindinę idėją“ ir bendrą vaizdą, kuris geriausiai atitiko konkurso tikslus. Vertinimo kriterijai – tvari plėtra ir energijos naudojimo efektyvumas, o taip pat tinkamos statybinės medžiagos, atsižvelgiant į jų perdirbimo galimybes ir pakartotinį naudojimą.
Iš viso „Unbelievable Challenge 2021“ („Neįtikėtinas iššūkis 2021“) idėjų konkursui buvo pateikta 18 projektų, iš kurių vertinimo komisija išrinko penkis finalininkus. Be nugalėtojui tekusio pagrindinio laimėjimo, visi finalininkai buvo apdovanoti 1000 eurų piniginiais prizais. Konkurso partneriai: Rovaniemi miestas ir architektūros įmonės „WXCA“ (Lenkija) bei „Snøhetta“ (Norvegija).
Konkurso idėja:
„Unbelievable Challenge 2021“ („Neįtikėtinas iššūkis 2021“) buvo atviras architektūros konkursas jauniesiems architektams ir dizaineriams, ieškant geriausios idėjos sniego muziejui Rovaniemi mieste. Konkurso užduotį pateikė Rovaniemi miestą mylintis Kalėdų Senelis, kuriam taip pat rūpi klimato kaita ir nykstantis sniegas. „Ruukki“ partneriai „Unbelievable Challenge 2021“ konkurse buvo Rovaniemi miestas, architektūros dirbtuvės „WXCA“ bei „Snøhetta“.
Vertinimo kriterijai:
Konkurse ieškota kūrybiškų ir unikalių idėjų bei sprendimų, skirtų sniego muziejui. Kalėdų Senelis buvo kūrybingas konkurso rėmėjas ir jo noras buvo rasti geriausią tvarią projekto idėją, kuri pagyvintų miesto aplinką. Konkurso darbuose turėjo būti naudojami „Ruukki“ plieno gaminiai, taip pat buvo vertinamas jų pakartotinis panaudojimas ir perdirbamumas. Renkant nugalėtoją, įtakos turėjo įkvepiantis ir nuoseklus idėjos pristatymas.
Pirmoji vieta Re-Ice, Hanna Galas, Lenkija
Konkurso laimėtoja gaus šešių mėnesių trukmės stažuotę architektų dirbtuvėse „WXCA“ Varšuvoje, Lenkijoje (bendra stažuotės vertė maždaug 25 000 eurų) ir piniginį 1000 eurų vertės prizą.
2–4 vietos: (abėcėlės tvarka
„ATSKIRAS“ (“DETACHED”) Štefánia Vasiľková, Slovakija
„LEDKALNIS“ (“ICEBERG”)Elina Harjunpää, Suomija
„TIRPSTANTIS ŽEMĖS RUTULYS“ (”THE MELTING GLOBE”) Mohamed Raslan, Vengrija
„SNIEGO PUSNIS“ (”SNOWDRIFT”) Alice Šindelářová, Čekija
Piniginiai prizai po 1000 eurų įteikiami kiekvienam finalininkui.
Vertinimo komisijos nariai:
Eli Synnevåg, Vyriausiasis architektas, „Snøhetta“, Norvegija
Marta Sękulska-Wrońska, Architektas, partneris „WXCA“, Lenkija
Alexandru Oprita, Architect, 2014 metų konkurso laimėtojas
Sipi Hintsanen, Rovaniemi miesto architektas, Suomija
Jānis Zaharāns, „Ruukki Construction“ atstovas, Latvija