Šventinis sezonas jau čia pat, tad nenuostabu, kad daugelis jau pradeda sukti galvas, kuo šiemet papuoš namus. Namų dekoratorė Ieva Tuskaitė, sako, kad šventinių puošmenų galima pasigaminti ir patiems. Jiems panaudoti galima įvairiausias natūralias priemones, kurios ne tik sukurs jaukią atmosferą, bet ir prisidės prie tvarumo puoselėjimo – kankorėžius, eglių šakas, šermukšnių uogas ir kt.
Prekybos tinklo „Senukai“ duomenimis, artėjant gruodžiui, tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje susidomėjimas įvairiausiomis šventinėmis dekoracijomis stipriai išauga. Vis tik pirkėjai ieško ne tik jau puošybai paruoštų dekoracijų – eglučių žaisliukų, šviečiančių lempučių, šventinių kojinių ar žibintų. Lietuviai mielai renkasi ir įvairias priemones, skirtas kalėdines dekoracijas pasigaminti patiems: kalėdinio vainiko pagrindus, kėnio šakeles, karštus klijus ar purškiamą dirbtinį sniegą.
Pasitelkite kūrybiškumą
Dekoratorė I. Tuskaitė sako, kad dekoracijų pasigaminti patiems yra lengviau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Anot jos, namuose paprasta pasigaminti kalėdinį vainiką, puikiai tiksiantį šventiniam stalui ar durims papuošti, taip pat žibintą ar girliandą, kuri derės tiek ant eglutės, tiek pavyzdžiui, židiniui dekoruoti. O šakelėmis ir kitomis dekoracijomis aplipdę namuose jau turimą žvakidę, senus daiktus dar ir prikelsite naujam gyvenimui.
„Galvojant apie šventinio dekoro kompozicijas, tvarumas ir kūrybiškumas yra itin svarbus. Todėl kalėdinių dekoracijų gamybai rekomenduoju rinktis medžiagas, kurios gali būti perdirbamos, kompostuojamos arba pakartotinai naudojamos. Tam puikiai tinka tiek įvairiausios uogos, džiovinti vaisiai, riešutai, kankorėžiai, eglišakiai, tiek cinamono lazdelės ar namuose kepti šventiniai sausainiai, kurie dar ir suteiks pasakišką kvapą“, – pabrėžia I. Tuskaitė.
Rinkitės klasikinius spalvų derinius
Kaip teigia specialistė, natūralūs papuošimai pasižymi žemiškų tonų spalvomis, todėl bijoti, kad jie tarpusavyje nederės – nereikėtų. Visgi galvojant apie kitas kalėdines dekoracijas, I. Tuskaitė pataria rinktis klasikines spalvas. Visų pirma, Kalėdų klasika tapusią raudoną, su kuria niekada neprašausite pro šalį.
„Kartu su raudona spalva puošniai atrodo žalios ir aukso derinys. Tačiau papuošimų spalvas galima rinktis pačias įvairiausias, viskas priklauso nuo kiekvienų namų interjero. Niekada nesuklysite derindami kelias gretutines spalvas arba kelis vienos spalvos tonus. Na, o jeigu fantazijos pritrūko – rinkitės klasikinius kalėdinių spalvų derinius: raudona + auksinė + žalia, auksinė + žalia, auksinė + raudona, balta + raudona, mėlyna + sidabrinė“, – pataria interjero ekspertė.
Dekoracijų gaminimo instrukcijos
Tiems, kurie nežino nuo ko pradėti gaminant kalėdinius papuošimus, I. Tuskaitė ir „Senukų“ ekspertai skuba į pagalbą bei dalijasi paprastomis instrukcijomis, kaip namuose be vargo sukurti šventinę atmosferą.
Kalėdiniai žaisliukai. Kalėdinius žaisliukus galite pasigaminti iš orkaitėje sudžiovintų citrinos ar apelsino griežinėlių. Orkaitę tereikia įkaitinti iki 80 laipsnių. Ant kepimo skardos gražiai išdėlioti apelsinų griežinėlius ir kepti apie 3–4 valandas. Jeigu norite greitesnio rezultato – orkaitę įkaitinkite iki 120–140 laipsnių temperatūros, tuomet citrusams sudžiūti užteks iki valandos.
Ant eglutės taip pat galite kabinti kvapnius meduolinius sausainius. Jų tešlai pasigaminti užteks vos kelių ingredientų: miltų, druskos, cukraus, vandens, kvapnių prieskonių mišinio. Pjaustant tešlą reikėtų naudoti sausainių formeles, taip pat svarbu sausainių ir citrusinių vaisių viršuje padaryti skylutę juostelei.
Dar vienas tvarus būdas pasigaminti žaisliukų – panaudoti įvairiausias namuose esančias audinių atraižas. Iš jų I. Tuskaitė siūlo sukurti mažus žaisliukus – meškutį, kiškį, širdelę, žvaigždutę, į audinio atraižas prikemšant vatos ar kito užpildo ir gražiai užsiuvant.
Kalėdinis vainikas. Jei šventinio vainiko pagrindą nusprendėte ne įsigyti parduotuvėje, o pasigalinti namuose patys, jums prireiks šiaudų arba putplasčio. Taip pat galima suglamžyti storą kartoną, jį sulenkti suformuojant apskritimo formą ir sutvirtinti juostele, stipriu siūlu ar lipnia juosta.
Eglės, pušies, kėnio ar kito spygliuočio šakeles dekoratorė prie vainiko pagrindo pataria pritvirtinti plona vielute. Vainikus puošti galite įvairiausiomis dekoracijomis: cinamono lazdelėmis, medvilnės žiedais, kankorėžiais, riešutais, gilėmis, džiovintais augalais, stiklo burbulais ar kitais turimais žaisliukais.
Advento kalendorius. Šį žiemos švenčių atributą galite pasigaminti iš įvairiausių medžiagų. Pavyzdžiui, popierinių ar medžiaginių maišelių, mažų kartoninių arba popierinių dėžučių. Maišelius ar dėžutes pašnekovai pataria puošti spalvotu popieriumi, dažyti akriliniais ar guašo dažais, spalvinti flomasteriais ar ant jų piešti pieštukais. Beliks tik sunumeruoti ir sudėti į gražų indą arba sukabinti ant juostelės, šakos ar rūbų pakabos.
Kalėdiniai žibintai. Pasigaminti žibintui būtinai reikės stiklinio cilindro. Tai gali būti vaza, puikiai tinka ir paprastas stiklainis. Tuomet aplink pasirinktą cilindrą tereikės sudėti turimas dekoracijas – kankorėžius, šakeles, uogas ir apjuosti juostele.Šviečianti Kalėdų žvaigždė. Dar viena dekoracija, neabejotinai namams suteiksianti išskirtinio jaukumo, – šviečianti žvaigždė. Skamba neįtikėtinai, tačiau net ir šią dekoraciją paprastai pasigaminsite namuose. Ją galite susikurti iš šakų, kartono juostelių ar pagaliukų, juos tarpusavyje suklijavus ir apvyniojus šviečiančia lempučių girlianda, pasakoja „Senukų“ specialistai.