Rugpjūčio 18d. Sekmadienis

ARKO trisluoksnio mūro privalumai

Peržiūrų skaičius: 79952
ARKO trisluoksnio mūro privalumai

Padidėjus statybinių medžiagų įvairovei, Lietuvos gyventojai turi platesnį būsto statybos gaminių pasirinkimą. Todėl šiandien statybinių medžiagų techninių charakteristikų svarbą jau įvertina tiek didelės gyvenamąjį būstą planuojančios statyti statybų bendrovės, tiek individualių namų statytojai. Neretai kyla klausimas, iš ko geriau statyti, kokią sienų konstrukciją rinktis ir pan.

Mes kaip statybų srities specialistai visada patariame, kad statytojai medžiagas rinktųsi atsižvelgdami į būsimo pastato sienų konstrukcijos vertę bei 1 m2 išorinės sienos apšiltinti reikalingų medžiagų kainą. Neretai konstrukcinės medžiagos pasirenkamos pagal jų 1 m3 kainą – gal tai patogiau statybininkui, bet jokiu būdu ne privačiam asmeniui. Pasirinkus storesnius išorinės sienos blokus, reikės gerokai daugiau statybinių medžiagų (blokai, skiedinys, klijai), nei statant tokių pačių matmenų pastatą iš plonesnių blokų. Pavyzdžiui, nutarus namą statyti iš akytojo betono blokų, rekomenduojama rinktis 30 cm storio blokus, o statant namą iš silikatinių blokų – užtenka ir 18 cm storio. Taigi akytojo betono blokų reikės apie 1,7 kartus daugiau negu silikatinių blokų. Taip pat būtina įvertinti blokų mechaninį atsparumą gniuždymui, matmenų tikslumą, termoizoliacines savybes, atsparumą šalčiui, drėgmei ir kt.

Silikatinius blokus Lietuvoje gamina AB „Silikatas“, kuris dirba jau pusė amžiaus. Silikatinių blokų gamybai naudojamos tik natūralios ir ekologiškai švarios gamtinės žaliavos: smėlis, vanduo, kalkės. AB „Silikatas“ 20 metų gamina ir parduoda kokybiškus, tvirtus, ilgaamžius silikatinius blokus. Bendrovėje veikia kokybės valdymo sistema, atitinkanti ISO 9001:2000 reikalavimus. Tai yra pirmoji tarptautiniu lygmeniu įvertinta statybinių medžiagų gamybos įmonė.

Silikatiniai blokai Lietuvos rinkoje išties paklausūs. Tyrimų duomenimis, pastaraisiais metais jų prekyba labai išaugo. Iš „ARKO“ silikatinių blokų pastatyti namai yra tvirti, jaukūs ir ilgaamžiai. Kadangi silikatiniai blokai gaminami iš natūralių medžiagų, pagal ekologiškumo kriterijų pirmenybė teikiama „ARKO“ mūro blokams, mat jie neturi jokio neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir sukuria palankiausią gyvenamąją aplinką.

Statant namus iš silikatinių blokų, galima sumažinti statybos darbų sąnaudas, montavimo laiką ir pan.:

  • Dėl tikslių gaminių matmenų horizontaliosios siūlės būna plonesnės, tad sumažėja horizontaliosioms siūlėms bei apdailai reikalingų medžiagų sąnaudos; be to, kuo plonesnės siūlės, tuo stipresnis mūras.
  • Blokai turi specialias įlaidas ir iškišas. Mūrijama be vertikaliųjų siūlių, tik su horizontaliosiomis mūro siūlėmis.
  • Dėl vertikalių „ARKO“ blokų tuštymių sienų svoris yra mažesnis, o šiluminė varža didesnė, taip pat sutaupoma termoizoliacinių medžiagų.

Renkantis konstrukcinę medžiagą svarbu įvertinti pagrindines technines blokų charakteristikas:

  • mechaninį stiprumą;
  • atsparumą šalčiui;
  • vandens įgertį.

Tvirtumas – tai pagrindinis mūro sienoms keliamas reikalavimas. Šią ypatybę kaip svarbiausią nurodo daugelis statybininkų. Būtent todėl sienoms mūryti reikėtų rinktis „ARKO“ mūro blokus. Tyrimais įrodyta, kad pagal tvirtumą „ARKO“ mūro blokai rinkoje vieni pirmųjų. Nuo sienos tvirtumo priklauso papildomų mūrijimo medžiagų ir darbų sąnaudos. Pasirinkus tvirtus „ARKO“ mūro blokus, šios sąnaudos sumažėja nuo 50 % iki 5–10 %, palyginti su keraminiais, keramzitbetonio, akytojo betono blokais. Tradiciniame iš tvirtų mūro blokų pastatytame gyvenamajame name remiant įprastą stogą, montuojant patogius laiptus, kabinant ant sienų sunkesnius daiktus (pvz., kriauklę, radiatorius ir t. t.) nebūtina papildomai stiprinti sienų. „ARKO“ mūro blokų gniuždomasis stipris yra 10,0–20,0 MPa. Jie 1,5–2 kartų tvirtesni už keraminius blokus ir 3–5 kartų – už keramzitbetonio ir akytojo betono blokus.

Atsparumo šalčiui klasės nustatymo bandymų metu vandens prisotinti silikatiniai blokai be jokių irimo požymių atlaiko iki 50 šaldymo ir šildymo ciklų. Todėl mūras iš „ARKO“ silikatinių blokų yra atsparus šalčiui ir ilgaamžis, palyginti su mūru iš kitų blokų.

Silikatiniai blokai išsiskiria dideliu atsparumu vandens įmirkiui. Blokų vandens įmirkis yra 14–17 %. Pagal LST 1167-91 standarto reikalavimus įmirkis negali būti mažesnis nei 6 % – kitaip tinkas neprikibtų prie sienos, nes blokas per greitai ištrauktų drėgmę ir tinkas trūkinėtų. Statybininkai dažnai susiduria su šia problema, jei neįvertina blokų įmirkio. Akytojo betono blokų įmirkis yra apie 54–63 % (LST 1428.18:1997).

Namų sienų konstrukcijos skirstomos:

  • ienasluoksnis mūras (nėra termoizoliacinės medžiagos);
  • dvisluoksnis mūras (konstrukcija apšiltinta termoizoliacine medžiaga);
  • trisluoksnis mūras (tarp laikančiojo ir apdailos mūro dedama termoizoliacinė medžiaga).

Vienasluoksnės mūro sienos – tai tokios sienos, kurioms nebūtina didelė šiluminė varža arba konstrukcinės medžiagos varža yra pakankama, pvz., garažų, sandėlių, buitinių ir pagalbinių patalpų sienos. Konstrukcinė medžiaga yra tiesiogiai veikiama išorinės aplinkos, temperatūros pokyčių, tad konstrukcijoje gali atsirasti defektų (nuoskilos, įtrūkiai). Šiuo atveju renkantis konstrukciją reikėtų ypač atsižvelgti į medžiagos atsparumą šalčiui, t. y., reikėtų žinoti ar konstrukcinė medžiaga yra išbandyta ir kiek šalčio ciklų ji atlaiko – tai turi patvirtinti gamintojas ar pardavėjas. „ARKO“ silikatiniai blokai atlaiko 50 šaldymo ir šildymo ciklų, o keraminiai ir akytojo betono blokai – 25 šaldymo ir šildymo ciklus. Taigi pasirinkę „ARKO“ blokus, užtikrinsite pastato ilgaamžiškumą. Jeigu blokų atsparumo šalčiui klasė F yra 50 („ARKO“ blokai), namo sienų konstrukcijos nepakitusios išliks 100 metų.

Dvisluoksnės mūro sienos – tai tokios sienos, kurių konstrukcija apšiltinta termoizoliacine medžiaga (mineralinė vata, putų polistirenas), tvirtinama prie laikančiojo mūro ir tinkuojama įvairiu šalčiui, drėgmei, aplinkos poveikiui atspariu tinku.

Trisluoksnės mūro sienos – tai tokios konstrukcijos, kai termoizoliacinė medžiaga (mineralinė vata, putų polistirenas) yra tarp dviejų mūro sluoksnių. Tokios sienos patikimos ir kokybiškos būna tuo atveju, jei tarp termoizoliacinės medžiagos ir išorės sienos yra vėdinamasis oro tarpas.

Tokių sienų išorinis apdailos sluoksnis vėdinasi iš dviejų pusių, todėl iš jo greičiau pasišalina atmosferos drėgmė, be to, sumažėja iš patalpų besiskverbiančios drėgmės (garų) kiekis, nes ji išgaruoja ventiliuojamajame oro tarpe. Taip pat drėgmė lengviau pasišalina iš termoizoliacinio sluoksnio, šiluminė varža nesumažėja. Nors vandens garų judėjimas statybinėse medžiagose vyksta palyginti lėtai, tačiau suminis per atitvaras pereinančios drėgmės kiekis būna didelis ir susikaupusi drėgmė gali pakenkti konstrukcijai arba patalpų mikroklimatui. Drėgmė kondensuojasi (vandens garai virsta skysčiu) vandens garų koncentracijai medžiagos porose ir kapiliaruose pasiekus maksimalią ribą. Kai naudojamos termoizoliacinės medžiagos gerai praleidžia vandens garus (pvz., mineralinė vata) išorinėje šilumos izoliacinio sluoksnio dalyje yra tikėtina vandens garų kondensacija. Tokiu atveju oro tarpai pagerina atitvaros drėgminę būseną, nes tarpsluoksniuose dėl temperatūrų skirtumo (nevėdinamuose oro tarpuose) arba išorės oro poveikio (vėdinamuose oro tarpuose) susidaro sąlygos orui judėti.

Rekomenduojame trisluoksnės konstrukcijos vidinei laikančiajai sienai rinktis „ARKO M18“ silikatinius blokus, o išoriniam mūrui – „ARKO M12“. Tokios sienos tinka dviejų, trijų aukštų individualiems namams, kotedžams, pramoniniams ir daugiaaukščiams gyvenamiesiems pastatams. Silikatiniai blokai, palyginti su kitais sienų blokais, yra sunkesni. Didesnis blokų svoris užtikrina sienos stabilumą ir tvirtumą. Blokų tankis taip pat didelis, jie yra atsparūs šalčiui, tvirti ir ilgaamžiai.

Turbūt kyla klausimas, kokią termoizoliacinę medžiagą rekomenduojame sienoms iš „ARKO M18“ mūro blokų apšiltinti?

Šiuo metu rinkoje šiltinimo medžiagų pasirinkimas išties didžiulis. Medžiagų galima surasti kiekvienam sienos konstrukcijos atvejui – tiek šiltinant naujos statybos, tiek renovuojant pastatus. Kai siena sumūryta iš „ARKO M18“ ir „ARKO M12“ blokų, galima rinktis mineralinę vatą arba putų polistireną – jų storis parenkamas atsižvelgiant į šilumines savybes ir norimą pasiekti sienos varžą. Šiuo metu išorinės gyvenamųjų pastatų sienos varža turėtų būti R = 5,0 m²K/W (STR 2.05.09:2005). Pasirinktu atveju sieną reikėtų apšiltinti 17 cm storio mineraline vata, kurios šilumos laidumo koeficientas yra 0,037 W/mK, arba 19 cm storio putų polistirenu, kurio šilumos laidumo koeficientas yra 0,039 W/mK. Tada gautume sienos varžą R = 5,1 m²K/W.

Statyboje be medžiagų techninių charakteristikų ne mažiau svarbi ir pastato kaina. Grafike pateikiama vidutinė 1 m2 trisluoksnės mūro sienos medžiagų kaina (be statybos darbų), naudojant skirtingus laikančiųjų sienų blokus (termoizoliacija – mineralinė vata, išorinis sluoksnis – „ARKO M12“ tinkuotu paviršiumi).

Lietuvos statytojams apdailos mūrui norėtume pasiūlyti tinkuotus ar kitaip apdailintus „ARKO M12“ blokus. Jie išsiskiria dideliu mechaniniu atsparumu gniuždymui (7,3–12,5 MPa) ir šalčiui (atlaiko daugiau kaip 50 šaldymo ir šildymo ciklų). Atsparumas šalčiui ir gniuždymo stipris yra svarbiausi „ARKO M12“ blokų ilgaamžiškumo rodikliai.

Manau, įvertinę techninius parametrus ir kainą, galime konstatuoti, kad trisluoksnio mūro iš „ARKO M18“ ir „ARKO M12“ blokų pranašumai neabejotini. Vertėtų tai prisiminti renkantis trisluoksnio mūro konstrukciją. Tokia mūro konstrukcija bus tvirta, atspari šalčiui ir ilgaamžė, ji taip pat gerai apsaugos nuo aplinkos triukšmo. Šią konstrukciją galima vadinti „Karališka“, nes siena stovės labai ilgai. Ateityje užteks perdažyti, pakeisti spalvą ar kitą apdailą, o pati konstrukcija liks nepažeista. Tokias sienas rekomenduojame visiems, kurie pastatytame name planuoja įsikurti tikrai ilgam.

„ARKO“ silikatiniai blokai leidžia pasiūlyti originalius projektinius sprendimus rengiant tiek tradicinių, tiek modernių pastatų projektus.

doc. dr. Džigita Nagrockienė

VGTU Statybinių medžiagų katedra

Akytojo betono gaminiai pasaulyje

Akytojo betono gaminiai pasaulyje

Akytojo betono, kuris yra akytos struktūros dirbtinė akmens medžiaga, gamybos technologiniai principai buvo atrasti tik 1920 – 1930 metais Suomijoje ir Švedijoje. Dvi pirmosios akytojo betono gaminių gamyklos buvo atidarytos Švedijoje iš kur...


Ką reikia žinoti prieš renkantis statybinius blokus?

Ką reikia žinoti prieš renkantis statybinius blokus?

Kiekvienas norime turėti jaukius ir ilgaamžius namus. Todėl nusprendę pasistatyti savo gyvenamąjį būstą neabejotinai ieškosime tik patvarių ir kokybiškų medžiagų. Ypač tai svarbu renkantis statybines medžiagas sienų statybai, todėl būtina žinoti,...


Būtina ištirti gruntą

Būtina ištirti gruntą

Vis dar paplitusi nuomonė, kad pamatai turi būti gilūs ir masyvūs - neva tai garantuos, kad namas stovės sta­biliai, nesės. Tačiau iš tikrųjų pamatų įrengimą vertėtų pradėti nuo grunto tyrimų. Būtent jo pobūdis leis apsi­spręsti, kokio...


NATŪRALUS AKMUO IR JO SAVYBĖS

NATŪRALUS AKMUO IR JO SAVYBĖS

Kai renkamės aplinkos apdailos medžiagas – natūralus akmuo tampa atstovu to, kas praktiškai neturi konkurentų. Daugybė natūralaus akmens rūšių, kurios skiriasi savo spalva, struktūra, tekstūra ar apdirbimo būdais, atveria milžiniškas...


„Sapa Building System“ – skandinaviški sprendimai Baltijos šalims

„Sapa Building System“ – skandinaviški sprendimai Baltijos šalims

Pridėtinės vertės sukūrimas ir architektūrinio pranašumo suteikimas kiekvienam projektui visuomet buvo pagrindinis „Sapa Building System“ tikslas. Mūsų įmonė, kaip pirmaujanti rinkoje, pateikia architektūrinius naujoviškų, padedančių...


Tvirtam namui – tvirti pamatai

Tvirtam namui – tvirti pamatai

Vakarų Europos ir Amerikos namų statytojai jau nuo 19 a. naudoja gamyklose pagamintus betoninius blokelius sienoms ir blokelius-klojinius juostiniams bei rostverko pamatams. Lietuvos statybų rinkai šiuos produktus gamina ir tiekia UAB...


Stiklo fasadų tendencijos: architektai pageidauja skaidrumo, investuotojai – energetinio efektyvumo

Stiklo fasadų tendencijos: architektai pageidauja skaidrumo, investuotojai – energetinio efektyvumo

Fasadinis stiklas architektams, tarsi audinys drabužių dizaineriams, modernioje architektūroje tapo pagrindine medžiaga, iš kurios „siuvamas“ pastato rūbas. Baltijos šalių architektai šiandien dažniau renkasi skaidrų fasadinį stiklą, o...


Montažiniai varžtai ventiliuojamiems fasadams

Montažiniai varžtai ventiliuojamiems fasadams

MARCOVIS EISYS yra montažinis varžtas skirtas ventiliuojamiems fasadams, kuris naudojamas siekiant sumažinti šalčio tiltelių skaičių. Varžtas turi įvorę, kuri sukasi nepriklausomai nuo paties varžto. Tai padeda medinį karkasą išlyginti vertikalia...


Karkasa, UAB
Karkasa, UAB

Karkasinių namų projektavimas ir statyba iki rakto.

Ristatus, UAB
Ristatus, UAB

UAB "RISTATUS" yra oficialus BETOMAX atstovas Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Baltarusijoje.

Albau, UAB
Albau, UAB

Collomix, Warmup, Parfaitliss, Sakret, Rawlplug, maišyklė, maišytuvas, hidroizoliacija, šildomos grindys, profiliai, tinklas, smeigės, statybinės medžiagos.

Izoforma, MB
Izoforma, MB

Lanksčios fasadinės plytelės Izoflex

PREFABETA, UAB
PREFABETA, UAB

Gelžbetoninės perdangos, konstrukcijos, blokeliai, sąramos

Eternit Baltic, UAB
Eternit Baltic, UAB

Stogų dangos, medžiagos - prekyba. Statybinės medžiagos - prekyba.

Mosas, UAB
Mosas, UAB

Galime pateikti ne tik statybines bei apdailos medžiagas atskirai, bet ir kompleksinius sprendimus.

Paladija, UAB
Paladija, UAB

Išskirtinės sienų išorės ir vidaus apdailos fibrocementinės plokštės, dailylentės
+370 68 500786

Ukmergės gelžbetonis, AB
Ukmergės gelžbetonis, AB

Statybinių, izoliacinių medžiagų gamyba. Prekyba putų polistirenu, betonu ir gelžbetonio gaminiais. Betono, gelžbetonio gaminiai - gamyba.

TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB
TERMOSNAIGĖ ir Ko, UAB

Termoizoliacinės apdailos plokštės KL klinkerio plytelės 245x65 mm pagrindu. Šiltinimas putų poliuretanu bei technine izoliacija putų poliuretanu. Rąstinių namų statyba.

Stukma, UAB
Stukma, UAB

Turime didžiulę patirtį įvairiose statybos sferose ir galime Jums padėti!

Tvirtinimo centras, UAB
Tvirtinimo centras, UAB

Mūsų sprendimai bei šilumos izoliacinės medžiagos padeda pasiekti geriausių rezultatų bei naudos.

www.vegas.lt

www.vegas.lt

Aukščiausios kokybės čiužiniai Jūsų ramiam miegui.
www.ruukkistogas.lt

www.ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai. Dizaino parinkimo programėlė...
MDS terasos

MDS terasos

Terasų įrengimas, produktai terasai.
www.agmeka.lt

www.agmeka.lt

Stogo danga, klinkeris, trinkelės, stogo priedai
Mes jau čia Mes jau čia