Rugpjūčio 10 d. Energetikos ministerija pateikė Vyriausybei Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (Įstatymo) projektą, kuriuo siūlomas naujas paramos modelis atsinaujinančius energijos išteklius (AEI) naudosiančių elektrinių skatinimui. Tai leis toliau plėtoti atsinaujinančią energetiką, kuri yra vienas svarbiausių valstybės strateginių energetikos tikslų.
„Tai bus naujas startas tolimesnei žaliosios energetikos plėtrai, užtikrinant ambicingą ir kartu atsakingą požiūrį į atsinaujinančią energetiką. Remdamiesi kitų šalių gerąja patirtimi, siūlome tokį atsinaujinančios energetikos skatinimo modelį, kuris užtikrintų sąžiningą ir sveiką konkurenciją, būtų pritaikytas prie rinkos sąlygų ir užtikrintų mažiausią kainą“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Ministerija siūlo, kad parama ir toliau būtų skirstoma aukcionų būdu, nes toks metodas leidžia užtikrinti pačią žemiausią kainą vartotojams. Aukcionuose galėtų dalyvauti įvairias atsinaujinančių energijos išteklių technologijas elektros energijos gamybai naudojančios elektrinės.
Kurdama naująjį paramos modelį, energetikos ministerija vadovavosi EK rekomendacijomis, kuriose nubrėžtos gairės, numatančios efektyviausią ir ekonomiškai naudingiausią paramos būdą elektros gamybai AEI naudojantiems gamintojams.
Vienas pagrindinių jų principų – elektros gamintojų skatinimas veikti rinkos sąlygomis bei prisiimti elektros energijos balansavimo išlaidas. Naujoji paramos schema jau derinama su EK Konkurencijos generaliniu direktoratu pagal pranešimo apie valstybės pagalbą procedūras ir galės būti taikoma tik sulaukus Komisijos pritarimo.
Svarbiausias kriterijus, lemsiantis naujų aukcionų laimėtojus – mažiausias priedas prie elektros energijos rinkos kainos „Nordpool“ biržoje. Naujuosiuose aukcionuose besivaržantys gamintojai taip pat turės nurodyti ir elektros energijos kiekį, kurį jie turės pagaminti ir galės gauti papildomas pajamas per laimėtą priedą prie rinkos kainos.
Siekiama, kad naujoji AEI aukcionų tvarka būtų priimta Seimo rudens sesijoje ir įsigaliotų 2019 m. gegužės 1 d. Tikimasi, kad patvirtinus šį modelį, jau kitų metų liepą Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) paskelbs pirmąjį aukcioną, kurio metu bus paskirstyta 0,3 teravatvalandžių (TWh) dydžio kvota.
Pagal anksčiau galiojusį paramos modelį, gamintojams būdavo mokamas nustatytas fiksuotas tarifas, kurio dydis būdavo nustatomas aukciono metu – mažiausią tarifą pasiūlęs gamintojas tapdavo aukciono laimėtoju.
Ministerija taip pat siūlo, kad aukcionus laimėjusių gamintojų pagaminta elektros energija būtų persiunčiama pirmumo teise, o gamintojai, kurių elektrinių įrengtoji galia būtų mažesnė nei 500 kilovatų, būtų atleisti nuo balansavimo atsakomybės.
Anksčiau vykusius AEI aukcionus laimėję gamintojai nebuvo atsakingi už elektros energijos balansavimą. Taip pat prijungimo prie elektros tinklų išlaidas jie dalindavosi su tinklų operatoriumi. Pagal naują tvarką, jie turės apmokėti visas prijungimo išlaidas.
Visos ankstesniame AEI paramos modelyje numatytos kvotos buvo baigtos dalinti aukcionuose 2016 m. – šiandien realiai pastatytose elektrinėse jau gaminama energija.
Birželį patvirtintoje Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje numatyta, kad 2025 metais iš AEI bus pagaminta ne mažiau kaip 5 TWh elektros energijos. Palyginimui, šiuo metu visos AEI naudojančios elektrinės Lietuvoje per metus pagamina apie 2,5 TWh elektros energijos.
Dar viena priežastis paskatinusi ministeriją rengti naują elektros aukcionų tvarką – ankstesnioji paramos schema nebuvo pritaikyta veikti rinkos sąlygomis ir integruoti gamintojus į rinką, kaip rekomendavo EK bei neatspindėjo intensyvėjančios technologijų pažangos.
Taikant šias skatinimo priemones, tikimasi ženkliai padidinti vietinės elektros energijos gamybos pajėgumus, kas atitinkamai sumažins šalies priklausomybę nuo elektros energijos importo bei stiprins energetinį saugumą. Aukcionuose taip pat galės dalyvauti ir elektros energijos gamintojai iš kitų ES šalių, turinčių tiesioginę jungtį su Lietuva bei pasirašę dvišalius susitarimus.
Naujasis AEI plėtros modelis buvo parengtas įvertinus šiuo metu geriausiai veikiančių modelių tarptautinę praktiką. Jis buvo pristatytas, išsamiai ir plačiai išdiskutuotas su rinkos dalyviais – AEI plėtotojais bei VKEKK.
Su naujuoju Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo projektu susipažinti galima šioje svetainėje.