Kai kurie gyventojai, vos išgirdę apie kitąmet rekordiškai brangstančias dujas, už jas nusprendė sumokėti iš anksto, tačiau senais įkainiais. „Lietuvos dujos” jau planuoja inspektorių vizitus.
Gudresni už kitus
Kaskart, kai pranešama apie kainų šuolį, nesvarbu, ar kalbame apie cukrų, elektrą ar dujas, suaktyvėja gyventojai, kurie senomis kanomis bando įsigyti prekių „atsargai” arba sumokėti už paslaugas kelis mėnesius į priekį. Paaiškėjus, kad nuo sausio 1 dienos už gamtines dujas gyventojams teks mokėti nuo 69 iki 76 proc. daugiau, kai kurie puolė už dujų kiekį, kurį suvartos kitais metais, atsiskaityti dabar galiojančiomis kainomis.
Taip gudraujantys gyventojai tikisi nemažai sutaupyti. Ypač solidžios sumos gali likti piniginėse tų asmenų, kurie dujomis šildo namus. Vidutinio dydžio namui šildyti per metus sunaudojama apie 2 tūkst. kubinių metrų dujų, šiemet tai kainavo apie 1,7 tūkst. litų, o kitąmet teks pakloti jau visu tūkstančiu litų daugiau.
Sukčių padaugėja
„Lietuvos dujų” atstovė spaudai Sigita Petrikonytė-Jurkūnienė pripažino, kad būna tokių atvejų, kai gyventojai sukčiauja ir prieš keičiantis dujų įkainiams, bando už dar nesuvartotas dujas sumokėti iš anksto sena kaina.
„Nuolat stebime ir analizuojame mokėjimus. Žinome, kiek kiekvienas vartotojas paprastai sumoka už dujas, todėl neįprastai didelis deklaruotas suvartotų dujų kiekis ir keistai didelis mokėjimas iškart sukelia įtarimų. Pas tokius vartotojus galime operatyviai organizuoti inspektorių apsilankymą”, – nemalonius vizitus žada „Lietuvos dujų” atstovė.
Daugiau tikrins
Pagrindinis būdas nustatyti nesąžiningus vartotojus – patikrinti dujų suvartojimą fiksuojančius skaitiklius, kurie įmontuoti kiekvieno vartotojo namuose prie dujų įvado. Jei apskaitos prietaisų rodmenys skiriasi nuo deklaruoto kiekio, vartotojas privalo sumokėti kainų skirtumą. Teisinių ir finansinių sankcijų imamasi ir tais atvejais, jei skaitikliai ar jų plombos būna pažeisti.
„Lietuvos dujų” inspektorių patikrinimai organizuojami pagal iš anksto patvirtintą planą, tačiau tokiais atvejais, kai keičiasi kainos ir gali padaugėti nesąžiningų vartotojų, patikrinimų atliekama daugiau. Įmonės atstovės teigimu, gali būti papildomai pasamdyta inspektorių.
Pašnekovė atsisakė pateikti duomenis, kiek patikrinimų ketinama atlikti papildomai, kiek nesąžiningų vartotojų paprastai tokiais atvejais išaiškinama.