Šiuo metu Aplinkos ministerija, prieš teikdama Vyriausybei parengtus siūlymus, skirtus šalies statybos sektoriaus skaitmeninimui, juos aptaria su šio sektoriaus bendruomene. Siūlymai yra susiję su prievole taikyti statinio informacinį modeliavimą (BIM) projektuojant ir statant visus naujus sudėtingus ir didelės vertės viešojo sektoriaus statinius ar jų dalis. Šią prievolę, kuriai Vyriausybė jau yra pritarusi, siūloma taikyti nuo 2020 m. liepos 1 d.
Siūloma, kad sudėtingiems statiniams galėtų būti priskirti ypač svarbūs energetikos, valstybės infrastruktūros ir savivaldybių socialinės infrastruktūros, kelių ir geležinkelių infrastruktūros objektai ir pan. Reikalavimas jiems taikyti BIM apimtų ir rekonstrukcijos ar kapitalinio remonto atvejus.
Diskutuojama, kad didelė statinio vertė galėtų būti suprantama kaip jo statybos skaičiuojamoji kaina, kuri sudarytų ne mažiau kaip 3-5 mln. eurų priklausomai nuo statinių grupės (pastatai ar inžineriniai statiniai). Pažymėtina, kad šios vertės pasiūlytos diskusijai, remiantis užsienio valstybių patirtimi.
Pirmoji diskusija apie minėtosios prievolės turinį vyko praėjusį penktadienį per tradicinį Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės susitikimą su socialiniais partneriais. Be to, sektoriaus bendruomenė iki lapkričio 15 d. gali teikti pastabas elektroniniu paštu BIM-LT@am.lt.
Susitikimo metu buvo pristatytas BIM-LT projektas, skirtas sukurti priemones viešojo sektoriaus statinių gyvavimo ciklo procesų efektyvumui didinti taikant BIM.
Šis projektas, kaip sakė jam vadovaujantis Aplinkos ministerijos Statybos ir teritorijų planavimo politikos grupės vadovas Dainius Čergelis, yra itin svarbus šalies statybos sektoriaus skaitmeninei ateičiai. Jis sudarys esmines prielaidas valstybės lygmeniu sėkmingai taikyti vieningu požiūriu ir bendradarbiavimu pagrįstą BIM projektuojant ir statant sudėtingus ir didelės vertės viešojo sektoriaus statinius.
Iki įsigaliojant prievolei taikyti BIM, planuojama parengti tik minimalių reikalavimų, kurie būtų taikomi nuo 2020 m. liepos 1 d. kaip šios prievolės dalykinis turinys, rinkinį. Ilgainiui įgyvendinant BIM-LT projektą, bus parengti visi reikiami norminiai dokumentai: Nacionalinis statybos informacijos klasifikatorius, viešųjų pirkimų metodiniai dokumentai, BIM teikiamos naudos vertinimo ir stebėsenos metodika. Be to, bus apmokyta 200 viešojo sektoriaus užsakovų naudotis sukurtais produktais.
Viena svarbiausių BIM-LT projekto sėkmės prielaidų, pasak Dainiaus Čergelio, – konstruktyvus visų suinteresuotų dalyvių įsitraukimas ir bendradarbiavimas. Šiuo tikslu veiks Patariamasis komitetas, siūlomi sprendimai bus pateikti svarstyti visai statybos sektoriaus bendruomenei, vyks diskusijos ir seminarai. Projektui bus skirtas specialus interneto portalas. Dar vienas projekto sėkmės laidas – tai, kad kuriant BIM taikymui reikalingas priemones dirba geriausi šios srities specialistai ir mokslininkai.
Ryšių su visuomene skyrius