Ekoklima

NT vystytojai atskleidžia, ar langų kryptys vis dar lemia būsto pasirinkimą

NT pirkimas

Teigiama natūralios saulės šviesos įtaka žmogaus organizmui – nenuginčijama: gerina nuotaiką, fizinę ir emocinę sveikatą, didina darbingumą, mažina nuovargį bei daugelio ligų tikimybę. Norėdami saulės šviesos turėti daugiau, naujakuriai, rinkdamiesi būstą,  kruopščiai apsvarsto langų dydį ir puses, į kurias jie yra orientuoti. Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ Marketingo ir pardavimų vadovė Jurga Vilkenė dalijasi įžvalgomis, kokias pasaulio kryptis dažniausiai renkasi būsto pirkėjai ir kodėl netgi šiaurinė pusė gali būti patraukli. 

Vienai krypčiai – ypatingi reikalavimai

Natūrali dienos šviesa namuose suteikia namams daugiau šilumos, o  jos kiekį reglamentuoja statybos techniniai reglamentai. Nekilnojamojo turto vystytojai privalo atsižvelgti į saulės apšvietos, vadinamos insoliacija, parametrus.

„Užtikrinti natūralios saulės šviesos patekimą į patalpas svarbu ne tik dėl gyventojų savijautos ir sveikatos. Jei reikiamas jos kiekis nepasiekia pastatų, tamsesni būsto plotai gali pradėti drėkti, o dėl to gali imti daugintis kenksmingi mikroorganizmai, atsirasti pelėsis. Mažas saulės šviesos kiekis kenkia ir pastatų infrastruktūrai, švarai, didina purvo bei dulkių kaupimąsi“, – sako J. Vilkenė.

Pasak jos, ypač svarbu tai, kad namui, kurio visi langai orientuoti šiaurės kryptimi, negali būti suteikta gyvenamoji paskirtis. „Tokiam pastatui galioja kiti reikalavimai, patalpos gali būti naudojamos kūrybinėms dirbtuvėms ar kitoms ne gyvenamosios paskirties veikloms. O tai būsto pirkėjams kelia papildomų iššūkių perkant bei naudojant tokį turtą“, – pažymi „YIT Lietuva“ atstovė.

Pietinė pusė – ne visada geriausia

Populiariausios kryptys, kurias renkasi būsto pirkėjai, yra pietūs. Pasak „YIT Lietuva“ marketingo ir pardavimų vadovės, naujakuriai ypač vertina pietryčius ir pietvakarius, todėl didesnė paklausa išaugina ir tokio turto kainą.

„Tačiau visuomet patariame įsivertinti, ar sumokėję daugiau už į šias kryptis orientuotą būstą, gyventojai galės pasinaudoti visais privalumais. Tarkime, į vakarus nukreipti langai atrodo išties patraukliai. Pirkėjai romantizuoja, kaip jaukiai gers arbatą ir stebės saulėlydžius. Žinoma, tai didelis privalumas. Visgi rekomenduočiau savęs nuoširdžiai paklausti – ar tikrai dažnai tai iš tikrųjų darysime? Vakarų kryptis yra populiari, neretai – brangesnė, tik dažnai namo grįžtame vėlai, saulės laidos nebematome ir viso šios krypties potencialo neišnaudojame“, – kalba J. Vilkenė. 

Kita gyventojų geidžiama – pietvakarių pusė – irgi turi savų niuansų. Ši kryptis taip pat leidžia mėgautis gražiais vaizdais, tačiau saulė šioje vietoje yra pati karščiausia. Tai puiku šaltuoju sezonu, tačiau pastaruoju metu Lietuvoje vasaros išties karštos. 

„Apie tai reikėtų pagalvoti renkantis į pietus orientuotus langus. Ši pusė visada buvo pati populiariausia, greičiausiai išparduodama ir, tikriausiai, savo populiarumo nepraras dar ilgai. Pietų kryptis – šilta, šviesi, tačiau ne visi įvertina, kad saulė čia yra aktyviausia. Todėl, nors žiemą šildymas bus ekonomiškesnis, dėl gyvenimo komforto vasarą gali tekti papildomai investuoti į kondicionieriaus montavimą ir eksploatavimą“, – akcentuoja „YIT Lietuva“ atstovė. 

Šiaurės kryptis irgi turi privalumų

J. Vilkenė pastebi, kad savo populiarumu vakarams ir pietums dažnai nepelnytai nusileidžia rytų pusė. Iš šios krypties kylanti saulė taip pat gali padovanoti malonią šviesą. Rytuose diena tik įsibėgėja, todėl kaitros čia mažai, o apšvietos – apstu. 

„Panašiai galime vertinti ir šiaurinę kryptį. Anksčiau pirkėjai šios pusės nemėgdavo ir netgi vengdavo. Tačiau dabar pastebima – nors saulės per šiaurinius langus nesimato daug, tačiau šviesos pakanka, o dažnai ji atsispindi ir šalia esančių pastatų languose. Šiaurinėje pusėje labai paranku įrengti miegamąjį, kur norime ilsėtis, o tai geriau daryti jaučiant malonią vėsą“, – pabrėžia ekspertė.

Tačiau, priduria ji, naujakuriams šiandien aktualus ne tik komfortiškas poilsis, bet ir pro namų langus atsiveriantys vaizdai.

„Mes patys būstus siūlome įsigyti su vaizdingomis Vilniaus, Kauno senamiesčio panoramomis. Pirkėjai jas vertina netgi labiau nei vieną ar kitą pasaulio kryptį. Todėl patarčiau susidėlioti prioritetus – tuomet bus galima mėgautis namais, apie kuriuos visada svajojote“, – pasakoja „YIT Lietuva“ atstovė.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu