Metrologijos tarnyba vilniečiams išrašomas sąskaitas už šilumą vadina nekorektiškomis. Šilumininkai, metrologus tampę po teismus, ieško kompromiso.
Medžiaga – prieštaringa
Valstybinė metrologijos tarnyba (VMT) jau prieš kurį laiką pareiškė, kad nuotoliniai prietaisai „Rubisafe III”, sukėlę Energetikos ministerijos pasipiktinimą, neturi būti naudojami sąskaitoms sudaryti. Šilumininkai tokį VMT verdiktą apskundė teismui.
Tai „Vilniaus dienai” patvirtino VMT direktorius Ignas Stankovičius.
„Tarnybos pozicija tokia: jeigu nuotolinio nuskaitymo įrenginys kartu su matavimo prietaisu sudaro sistemą, tokia sistema turi būti metrologiškai įteisinta. Jeigu ši sistema naudojama sąskaitoms formuoti, ji privalo būti įteisinta, – kalbėjo I. Stankovičius. – Buvo įsakymas: tik priminiau, kad jeigu sistemos nėra metrologiškai įteisintos, jos neturi būti naudojamos tiesioginiuose sandoriuose. Taip, kaip sako įstatymas. Nieko naujo tame įsakyme neįdėjau. Diskusijos nelabai padėjo, teko paskambinti, pasakyti, kad reikia vykdyti įstatymus. Įsakymas nedelsiant buvo apskųstas teismui.”
Anot pašnekovo, VMT gauta medžiaga labai prieštaringa. Esą vienuose vartotojams pateiktuose paaiškinimuose „Vilniaus energija” tvirtina „Rubisafe III” naudojanti sąskaitoms sudaryti, kituose – tai neigia.
„Kai kurie raštiški paaiškinimai, siųsti vartotojams, nesutampa. Vienur sako, kad naudoja, kitur – kad nenaudoja. O kai pradedi klausinėti, ar sistemą naudoja sąskaitoms formuoti, sako „ne, nenaudojame”, – stebėjosi I. Stankovičius.
Bandys legalizuotis
Anot VMT vadovo, šilumininkai pradeda ieškoti kompromiso. Esą gali būti, kad metrologams pagaliau bus leista patikrinti, ar „Rubisafe III” atitinka įstatymuose nustatytus reikalavimus.
„Manau, jie suprato, kad yra neteisūs, nenorėdami įteisinti šios sistemos. Nėra kito kelio. Gali ginčytis kiek nori, bet mūsų teisės aktai sako vienareikšmiškai”, – tęsė I. Stankovičius.
Pašnekovas įsitikinęs, kad šilumininkai niekaip negali laimėti teisminio ginčo dėl „Rubisafe III” naudojimo. Esą gali būti, kad teismo jiems prireikė tik tam, kad laimėtų laiko. „Kitaip nemoku paaiškinti šito ieškinio. Čia yra, mano galva, taktiniai žaidimai”, – pridūrė VMT direktorius.
Siekį legalizuoti prieštaringai vertinamą įrangą patvirtino ir „Vilniaus energija”. Bendrovė kreipėsi į VMT ir paprašė metrologiškai patikrinti nuotolines šilumos duomenų nuskaitymo sistemas.
„Siekdami išsklaidyti dviprasmiškus vertinimus ir nepagrįstus įtarimus dėl šilumos punktų duomenų perdavimo, kreipėmės į Metrologijos tarnybą”, – pranešime spaudai cituojamas „Vilniaus energijos” komercijos direktorius Rimantas Germanas.
Pasak I. Stankovičiaus, metrologai patikrins, ar „Rubisafe III” atitinka reikalavimus, tačiau VMT negali spręsti dėl įrangos teisėtumo. Esą jei ji atitiks metrologinius standartus, VMT jurisdikcija baigsis.
Energetikos ministerija tvirtina, kad „Rubisafe III” leidžia reguliuoti namams pateikiamus šilumos kiekius be gyventojų ir namų administratorių žinios, pažeidžiant vartotojų teises. Ministerija reikalauja, kad ši įranga būtų išmontuota.
Sąskaitos kelia abejonių
I. Stankovičius teigia negalįs atsakyti į opiausią klausimą – ar vilniečių gaunamos sąskaitos už šildymą yra teisėtos. Esą jas galima vadinti nekorektiškomis, o teisėtumo klausimas lieka atviras.
„Čia reikėtų klausti teisininkų. Aš galiu pasakyti tiktai viena. Pagal Metrologijos įstatymą sąskaitos neturėtų būti formuojamos naudojant metrologiškai neįteisintų prietaisų rodmenis. Ar sąskaitos teisėtos, ar neteisėtos? Aš sakyčiau taip: nekorektiškos. Gal ir teisėtos, bet tikrai nekorektiškos”, – reziumavo VMT vadovas.
Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis, kilus triukšmui dėl „Vilniaus energijos” naudojamų prietaisų, gyventojams pasiūlė vieną sprendimo būdą. Esą jeigu sąskaitos kelia abejonių, jas galima ginčyti teisme.
Šilumininkai sukruto
Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija (LŠTA) pareiškė, kad dar šią savaitę kreipsis į atsakingas Lietuvos institucijas su reikalavimu ištirti šilumininkams mestus kaltinimus.
„Prieš rinkimus šilumos tiekėjai sulaukė įvairiausių kaltinimų dėl esą nesąžiningai vykdomos apskaitos, neskaidrių mokesčių ir kitų nebūtų nusikaltimų. Iš atsakingų institucijų reikalaujame pradėti tyrimą ir nepalikti šių klausimų neatsakytų, – pranešime spaudai teigė LŠTA prezidentas Vytautas Stasiūnas. – Šią šaltą žiemą šilumininkai dirba sunkiai ir neskaičiuodami darbo valandų. Jie nenusipelno būti be jokio pagrindo kaltinami.”
LŠTA teigia, kad jos kreipimasis pasieks Vyriausybę, Energetikos ministeriją, Teisingumo ministeriją, Aplinkos apsaugos ministeriją, Generalinę prokuratūrą, Specialiųjų tyrimų tarnybą, Valstybės kontrolę, Valstybinę energetikos inspekciją, Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, Lietuvos metrologijos inspekciją, Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą.
Pranešama, kad „Vilniaus energija” kovo 2 d. kreipėsi į Metrologijos tarnybą su paraiška dėl duomenų, perduodamų iš Vilniaus šilumos punktų, proceso patikros.
Vasario 23 d. „Vilniaus energija” taip pat informavo, kad laukia atsakingų institucijų nurodymų, nuo kada, kokia tvarka ir kokioms organizacijoms ar daugiabučių namų įgaliotiniams bendrovė turėtų perduoti šilumos punktų valdymo funkciją.