Tikkuurila

Daugiabučių ir viešųjų pastatų renovacijai iki 2029 m. siūloma skirti daugiau nei 2, 5 mlrd. eurų

Daugiabučių renovacija

Parengtas ir teikiamas derinti 2022–2030 m. plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programos pažangos priemonės „Skatinti pastatų renovaciją“  aprašas. Jis numato, kad į daugiabučių renovaciją iki 2029 m. bus investuota 2,35 mlrd. eurų, o į savivaldybių viešųjų pastatų – 20 mln. eurų.

Šios priemonės tikslas – švelninti poveikį klimato kaitai didinant gyvenamųjų ir savivaldybių viešųjų pastatų energijos vartojimo efektyvumą.

Remiantis Lietuvos ilgalaikės pastatų renovacijos strategijos duomenimis, iš gyvenamųjų namų pastatų grupėje registruoto 40 021 daugiabučio namo,  31 140 yra žemesnės nei D energetinės klasės. D ir žemesnės energinio naudingumo klasės gyvenamieji pastatai suvartoja beveik pusę (47 proc.) visos pastatų fondo pirminės energijos, todėl Lietuvos ilgalaikės pastatų renovacijos strategijoje numatyta, kad iki 2050 m. turi būti atnaujinta 74 proc. daugiabučių namų (30 060). 

Lietuvoje nuo 2005 m. iki 2022 m. balandžio mėn. įgyvendinti 3 854 daugiabučių namų renovacijos projektai, tai sudaro tik apie 10 proc. bendro namų skaičiaus, todėl daugiabučių namų modernizavimo veiklas būtina tęsti.

Siūloma, kad daugiabučių renovacija siekiant B ir aukštesnės energetinės klasės būtų skatinama teikiant paskolas iš paskolų fondo, sudaryto 2021 – 2027 m. ES fondų investicijų programos lėšų pagrindu ir pritraukiant privačias lėšas. Valstybės dotacijos renovacijai būtų teikiamos iš Valstybės biudžeto, Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP) „Naujos kartos Lietuva“ plano. Savivaldybių viešųjų pastatų renovacijai numatoma teikti dotacijas iš Modernizavimo fondo.

Numatoma 50 mln. eurų dotacija iš EGADP lėšų standartizuotų modulinių konstrukcijų iš organinių medžiagų gamybos pajėgumų sukūrimui. Privačios investicijos į šią sritį turėtų siekti apie 100 mln. eurų. Šia parama galės naudotis statybų sektoriaus, medienos, apdirbamosios ir komplektavimo pramonės gamybos įmonės.

Pastatų renovacijos planavimo, renovacijos projektų administravimo ir Lietuvos pastatų duomenų banko informacinių sistemų skaitmeninimui siūloma skirti 3 mln. eurų dotaciją iš EGADP lėšų. 

Numatoma sukurti  pastatų renovacijos administravimo informacinę sistemą bei skaitmeninį investicijų projektų rengimo instrumentą ir sujungti juos į vieną sistemą.  Ja galės naudotis Aplinkos projektų valdymo agentūra, būstų renovacijos projektų administratoriai, investicinių projektų rengėjai. Joje kaupiamais duomenimis naudotųsi ir valstybės, savivaldybės institucijos. 

Renovacijos skatinimui numatoma įgyvendinti daugiabučių namų modernizavimo viešinimo priemones, kurioms skirta 7 mln. eurų 2021-2027 ES fondų investicijų programos.

Taip pat numatoma tobulinti teisinę bazę – parengti ir tobulinti 18 teisės aktų.

Šiomis veiklomis siekiama sumažinti pirminės energijos suvartojimą beveik 870 tūkst. MWh/m bei sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį beveik 87 tūkst. CO2 t/m. Šie rodikliai bus pasiekti renovavus beveik 4,6 tūkst. daugiabučių ir viešųjų pastatų, kurių plotas daugiau kaip 6,8 mln. m2.

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu