Anza

Elektrinės šildymo sistemos vonios kambariams įrengimas

Elektrinės šildymo sistemos vonios kambariams įrengimas

Įrengiant elektrinę šildymo sistemą vonios kambariuose, kad būtų išvengta nelaimių, svarbu pasirinkti tam pritaikytus elektrinius prietaisus ir tinkamai juos įrengti.

Vonios kambariai yra suskirstyti į atskiras sritis, kuriose galima įrengti atskirus elektrinius prietaisus. Elektrinių prietaisų apsaugos klasė nurodoma kartu su IP klasifikacija. Šiame straipsnyje pateikiamos nuorodos, kurių būtina laikytis norint tinkamai įrengti elektrinę vonios šildymo sistemą.

Elektrinių prietaisų apsaugos klasės (IP)

IP (apsaugos klasės) indeksas nurodo prietaiso mechaninės apsaugos ir apsaugos nuo drėgmės klasę. IP indeksas susideda iš dviejų numerių, pirmasis nurodo kokia apsauga nuo kietų objektų, antrasis – nuo skysčių patekimo į prietaiso vidų.

Kuo didesnis indeksas – tuo aukštesnė apsaugos klasė. Kartais pirmasis numeris pakeičiamas raide X (pvz., IP X4), tai reiškia, kad objektas nereikalauja mechaninės apsaugos. Pavyzdžiui, IP 24 reiškia, kad elektrinis prietaisas yra apsaugotas nuo 12,5 mm skersmens objektų ir nuo vandens. Norėdami daugiau sužinoti apie apsaugą nuo vandens.

Apsaugos nuo vandens klasifikacija

Antrasis IP klasės numeris parodo apsaugą nuo skysčių. Jeigu IP klasės numeris yra 0, reiškia reikia vengti drėgmės. Jeigu 1 – įranga apsaugoma nuo iš viršaus užtiškusių vandens lašų. 2 numeris garantuoja apsaugą nuo tiesioginės vandens srovės kampu iki 15 laipsnių. Esant 3 klasifikacijos laipsniui, tiesioginės vandens srovė gali tekėti 60 laipsnių kampu. 4 numeris garantuoja, kad bet kokie užtiškę skysčiai nepadarys žalos. Penktas laipsnis garantuoja apsaugą nuo silpnos skysčių srovės. Šeštas klasės numeris apsaugo prietaisus nuo stiprios skysčių srovės. Jeigu prietaisas žymimas 7 numeriu, jį trumpam galima įmerkti į vandenį, o jam nebus padaryta žalos. Jeigu prietaiso saugos klafisikacija žymima 8 numeriu, jį galima drąsiai merkti į vandenį.

Vonios kambarių įrengimo sritys

Vonios kambariai suskirstomi į keturias sritis (0, 1, 2, 3), kuriose galima įrengti skirtingus elektrinius prietaisus.

Sritis 0 – tai vonios ar dušo vidinė dalis, kuri užpilama vandeniu. Minimali apsauga nuo vandens šioje srityje turi būti IP X7, elektros prietaisai turi būti apsaugoti nuo trumpalaikio įmerkimo į vandenį. Šioje srityje negalima įrengti elektrinių kaitinimo prietaisų.

1-oji sritis yra virš 0 srities, iki 2,25 m nuo grindų. Šioje srityje minimali apsauga nuo vandens turi būti IP X4. Šioje srityje negalima įrengti elektrinių šildymo prietaisų.

2-oji sritis yra už 0 ir 1 srities, apie 0-0,6 m nuo vonios ar dušo. Jei Jūsų dušas neturi pagrindo, 2 zona yra 0,6-1,20 m nuo dušo. Šioje srityje minimali apsauga nuo vandens turi būti IP X4. 2-oje srityje galima įrengti fiksuotus šildymo prietaisus.

3-oji sritis yra už 2-osios srities , apie 0,6-2,4 m nuo vonios ar dušo. Minimali apsauga nuo vandens šioje srityje turi būti IP X1. Šioje srityje galima įrengti fiksuotus šildymo prietaisus, prijungtus montažinėje dėžutėje arba su elektros kištuku. Taip pat, galite įrengti termostatus ir elektros lizdus. Elektros lizdai, kuriuos norite įrengti 3-oje srityje turi būti apsaugoti, ne didesnės nei 30 mA nominalo, srovės nuotėkio rele – saugikliu (RCCB).

Už 3-osios srities, t.y. toliau nei 3 metrai nuo vonios ar dušo, nėra jokių IP apsaugos reikalavimų, tačiau elektros lizdai turi būti apsaugoti srovės nuotėkio rele – saugikliu (RCCB).

Grindų šildymas vonios kambariuose

Šildymo kabelius galima įrengti visose vonios kambario zonose, jei kabeliai turi metalinį apsaugos skydą. Jei kabelis neturi metalinio skydo, jis turi būti padengtas metalinėmis grotelėmis, įrengiamomis virš kabelio.

Jei grindų šildymo termostato apsaugos nuo vandens klasė yra X1 ar aukštesnė, jį galite įrengti 3-oje srityje. Termostatas, kuriuo valdoma šildymo sistema, dažnai įrengiamas už vonios kambario ribų, o grindų sensorius montuojamas vidinėje apšildomoje grindų srityje.

Grindų termostato ECO10F apsaugos klasė yra IP 31, taigi, termostatą galite įrengti 3-oje zonoje. Kombinuoto termostato ECO16FR apsaugos klasė yra IP 30, šį termostatą galite įrengti už 3-ios srities ribų arba už vonios kambario ribų. Jei naudosite termostatų apsauginį dangtelį ECOAC44, apsaugos klasė bus IP 44. Su apsauginiu dangteliu, termostatą ECO16FR galite įrengti 3-oje srityje. Šiuo atveju, ECO16FR kombinuotą termostatą naudokite kaip grindų termostatą (ne kaip kombinuotą termostatą), nes termostatas negali išmatuoti tikslios kambario temperatūros jei jis apsauginiame dėkle.

Konvekciniai šildymo prietaisai vonios kambariams

Šiandien gamintojai konstruoja šildytuvus su dviguba izoliacija, o automatinė sistema apsaugos įrenginį nuo perkaitimo. Galite drąsiai įjungti prietaisą į neįžemintą kištukinį lizdą. Mechaniniai termostatai yra atsparūs maksimaliai aukštai įtampai, kilusiai dėl nesklandumų elektrinio maitinimo sistemoje. Termostato tikslumas yra +/- 0.5°C.

Naudojant vidutiniu galingumu, šildytuvų paviršiaus temperatūra yra žemesnė nei 60?C (matuojant ties šildytuvo centru). Tokią įrangą renkasi dažniausiai šeimos su vaikais, ar laikantys naminius gyvūnus.

Žema šildytuvo paviršiaus ir X – formos šildymo elemento temperatūra neleidžia kaisti dulkėms susikaupusioms ant prietaiso, užtikrindama saugų ir tinkamą orą sergantiems astma, bei lengvai valomą paviršių.

Šiuolaikiniai šildytuvai turi ypač tikslius elektroninius termostatus, veikiančius labai tyliai. Termostatas greitai reaguoja į temperatūros pokyčius, taupydamas energiją, didindamas jaukumą, bei užtikrindamas pastovią kambario temperatūrą (tikslumas yra +/- 0.2°C).

Fiksuotas temperatūros kritimas

Kai kambarys yra paliktas tuščias ilgesniam laikui, šildytuvo energijos taupymo režimas sumažina papildomas elektros išlaidas. Paprasčiausiai įmontuokite pastate, bet kurioje vietoje, įjungimo/išjungimo mygtuką arba laiko relę, ir įjunkite juo bet kurią patalpoje esančią fazinę liniją į atitinkamą termostato kontaktą, kad aktyvuotumėte fiksuotą 5?C temperatūros pokytį.

Fiksuotus konvencinius šildymo prietaisus galite įrengti 2-oje vonios kambario srityje (0…0,6m nuo vonios ar dušo), jei apsaugos klasė yra IP X4 ar aukštesnė. 3-oje srityje (daugiau nei 0,6 m nuo vonios ar dušo) minimalus apsaugos reikalavimai yra IP X1. Konvencinius šildymo prietaisus su elektros kištukais galite įrengti 3-oje srityje, tačiau elektros lizdas turi būti apsaugotas nominalios srovės, ne didesnės nei 30 mA, srovės nuotėkio rele – saugikliu (RCCB).

Šildytuvų, sukurtų vonios kambarių ir panašių patalpų šildymui, apsaugos klasė yra IP 24, todėl juos galite įrengti 2-oje ir 3-oje srityje. Kiti šildytuvai gali būti įrengti tik už 3-ios srities (daugiau nei 3,0 m nuo vonios krašto), nes apsaugos klasė yra IP 20.

Yra šildytuvų, kurių apsaugos klasė yra IP 24, todėl juos galite įrengti 2-oje srityje. Tokius šildytuvus su elektros kištukais galite įrengti 3-oje srityje, tačiau elektros lizdas turi būti apsaugotas nominalios srovės, ne didesnės nei 30 mA, srovės nuotėkio rele – saugikliu (RCCB).

Taip pat yra šildytuvų, kurių apsaugos klasė yra IP 21, todėl prietaisus galite įrengti 3-oje srityje. Tai reiškia, kad atstumas nuo vonios ar dušo turi būti nemažesnis nei 0,6 m. Elektros lizdas į kurį įjungiamas kaitinimo prietaisas turi būti apsaugotas nominalios srovės, ne didesnės nei 30 mA, srovės nuotėkio rele – saugikliu (RCCB).

AUTORIUS: Gintaras Gardauskas

carbontek

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Ruukki Lietuva

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu

www.statybajums.lt