Franke

Alytiškių patirtis su geoterminiu šildymu

Alytiškių patirtis su geoterminiu šildymu

Iš Alytuje esančių beveik 600 daugiabučių geoterminį šildymą, kai panaudojama žemės šiluma, yra įsirengęs vienintelis, esantis miesto centre, Pulko g. 34. Jį valdo bendrija „Šerkšnas“. Alternatyvų šildymą bendrija įsirengė pernai lapkritį, rašo žurnalistė Alma Mosteikaitė dienraštyje „Alytaus naujienos“.

Tai bendrijai atsiėjo 110 tūkst. litų, alternatyvus šildymas įsirengtas padedant Švedijos kompanijai „Nibe“. „Šerkšno“ bendrijos administratoriaus Vytauto Kazlausko teigimu, šį šildymo sezoną šalčiausią mėnesį Pulko g. 34 daugiabučiui iš šilumos tiekėjų bendrovės „Litesko“ prireikė pirkti tik 12 megavatvalandžių, kai ankstesniais metais tokį mėnesį būtų – 45 megavatvalandės. Dabar bendrijai, turinčiai geoterminį šildymą, papildoma šiluma atsiėjo beveik 4 tūkst. 300 litų ir 4 tūkst. 111 litų už geoterminę energiją. Perkant šilumos energiją tik iš „Litesko“, šalčiausiu mėnesiu ji kainuotų daugiau kaip 15 tūkst. litų.

„Papildomos šilumos prireikė paspaudus šalčiams iki trisdešimt laipsnių. Ateinantį šildymo sezoną mums „Litesko“ teikiamos šilumos turėtų nereikėti, nes namą numatę renovuoti“, – sakė V. Kazlauskas.

Pavyzdžiui, sausį Pulko g. 34 name 1 kv. metro šildymas atsiėjo 2 litus 81 centą, gyvatukas kaip visada kainavo 19 litų per mėnesį, o karšto vandens 1 kub. metras su pašildymui naudojamu šaltu vandeniu – 11 litų.

Daugiabučiuose nerenovuotuose namuose minėti mokesčiai du tris kartus didesni.

Rems įsirengtą galią

Alytaus miesto savivaldybės taryba patvirtino Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros finansavimo programą ir jai skiriamų lėšų naudojimo tvarkos aprašą. Miesto savivaldybės vicemeras Dobilas Kurtinaitis, pristatydamas Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros finansavimo programą ir jos lėšų naudojimo tvarkos aprašą, sakė, kad savivaldybė dėl šios programos eina dar beveik nepramintu keliu, nes jai parengti pasigesta pavyzdžių. Praėjusių metų gegužę įsigaliojusiame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme numatyta, kad iki liepos vyriausybinės institucijos ir savivaldybės turi parengti minėtų išteklių naudojimo, plėtros bei paramos tvarką, tačiau iki šiol trūksta tai reglamentuojančių teisės aktų.

Į savivaldybės paramą galės pretenduoti fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie savo pastatuose pasistatė atsinaujinančių energijos – saulės, aeroterminės, geoterminės – išteklių įrangą nuo įstatyme numatytos parengti jų naudojimo, plėtros bei paramos datos – pernykštės liepos 1–osios.

Miesto taryba įsipareigojo, kaip ir reglamentuota įstatyme, remti įsirengtą arba instaliuotą galią, o paramos dydį kilovatui nustatė savo ruožtu.

Miesto savivaldybė įsipareigojo skirti 400 litų už vieną kilovatą įrengtosios galios. D. Kurtinaičio teigimu, tai sudarys apie 15 % atsinaujinančios energijos įrangos. Šių metų miesto biudžete atsinaujinančios energijos naudotojams numatyta skirti 20 tūkst. litų. O jų pritaikytos priemonės bus finansuojamos pagal tarybos patvirtintą Atsinaujinančių energijos išteklių plėtros finansavimo programą ir jos lėšų naudojimo tvarkos aprašą.

Daugiabutis Pulko g. 34 kol kas vienintelis Alytaus mieste galės pretenduoti į savivaldybės patvirtintą minėtą programą. Čia yra instaliuota 40 kilovatų geoterminio šildymo įrangos galia, tad bendrijai iš savivaldybės turėtų priklausyti 16 tūkst. litų parama.

Alma Mosteikaitė / Alytaus naujienos

carbontek

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu