Tikkuurila

Apie vandens grežinius

Vandens gręžiniai

Žemėje yra du pagrindiniai geriamo vandens šaltiniai: paviršinis (atviri vandens telkiniai) ir požeminis.

Pasak Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos (LVTA) prezidento Artūro Abromavičiaus Lietuva bene vienintelė šalis pasaulyje, kurios gyventojai prisijungę prie centralizuoto vandentiekio, vartoja tik požeminį vandenį. Tai patsšvariausias, labiausiai apsaugotas nuo galimo užteršimo dėl žmogaus veiklos vanduo.

Vienas iš prasčiausiųapsirūpinimu vandeniu variantų yra vis dažniau Lietuvoje kasamišuliniai. Vanduo į juos patenka iš gruntinio vandens, kurį kartu su lietaus vandeniu lengvai nuteka nitratai ir teršalai.. Tyrimais nustatyta, kad apie 60% šulinių vanduo yra netinkamas gerti ir ruošti maistą.. Nitratai, virinant vandenį nepasišalina, tam reikalingi sudėtingi vandens valymo įrenginiai.

Gruntinis vanduo yra daugiau ar mažiau užterštas, todėl jį gerti ir naudoti maisto ruošimui nerekomenduojama. Vis dėlto nusprendus vartoti gruntinįvandenį, reikia atlikti jo bakteriologinius tyrimus. Kai kur net 50-60 m gylyje vanduo gali būti užterštas nitratais ypatingai buvusioje agrarinės paskirties žemėje ar savartynų teritorijose..

Tokiais atvejais geriau vandens ieškoti gilesniuose vandeninguose horizontuose, esančiuose po vandens nepralaidžiu molingu uolienų sluoksniu.. Po juo esantis vanduo vadinamas spūdiniu arba arteziniu. Kai įsirengiami giluminiai vandens gręžiniai, atsiribojama nuo varžančių taupymo ir kylančiųvandens kainų problemų. Tačiau jeigu sklype vanduo slūgso ganėtinai giliai, vandens gręžiniai kainuoja nepigiai. Nepaisant to, vandens gręžiniai yra patikimiausias vandens gavybos būdas.

Iš vandens gręžinių(artezinių gręžinių) tiekiamas geriamas vanduo ne visuomet atitinka geriamojo vandens standartus, tačiau visada esti ekologiškai švarus – be bakterinio užterštumo, be nitratų ir nitritų yra natūralios cheminės sudėties. Jeigu kai kurių medžiagų kiekis viršyja leistinas normas, vandeniui valyti ir jo kokybei gerinti įrengiamos filtravimo sistemos. Filtrai pašalina geležį drumzles, specifinį kvapą, taip minkština vandenį ir naikina bakterijas.

Per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje grėsmingai didėjančios centralizuoto vandens tiekimo kainos baugina ne vieną vartotoją ir verčia labai ekonomiškai ir racionaliai juo naudotis.. Juo labiau centralizuotai tiekiamo vandens kokybė daugelyje Lietuvos rajonų yra gerintina.

Vandens gręžiniai – privalumai įsirengiant:

  • Vandens kiekis jame neribojamas;
  • galima naudoti didelį vandens kiekį, norint įsirengti baseiną, sukūrinę vonią/ias, fontaną ir pan;
  • nepatenka paviršiaus, lietaus, nuotekų vandenys;
  • vandens gręžiniai gali būti eksploatuojami virš 50-ies metų.

Trūkumai:

  • Artezinio vandens gręžinio vandenyje gali būti viršyta leistina mineralinių druskų ir geležies norma, tačiau tai išspręndžiama sumuotuojant vandens filtrus;
  • Didesnė įrengimo kaina.

Privalumų giluminis vandens gręžinys turi kur kas daugiau nei trūkumų.

Kiti temos straipsniai

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu