Anza

Švarindami aplinką, pamiršta rūsius ir sandėliukus

Švarindami aplinką, pamiršta rūsius ir sandėliukus

Nors lietuviai po truputį mokosi rūšiuoti atliekas, aplinkos apsaugos institucijų darbuotojai pastebi, kad visuomenės sąmoningumas auga, o pamiškėse vis rečiau randamas išmestas šaldytuvas ar paliktos irti automobilio padangos, nenaudojamų atliekų nemažėja. Skaičiuojama, kad atliekų kiekis Lietuvoje kasmet vidutiniškai padidėja apie 15 proc.

Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad pavasarį rūpinantis kiemo švara derėtų nepamiršti ir spintelių, rūsių, sandėliukų ar balkonų, kuriuose palikti dūlėti nebenaudojami elektroniniai buities prietaisai. Šios atliekos yra priskiriamos prie pavojingųjų, tačiau gali būti perdirbtos ir prikeltos antram gyvenimui.

Naujai spintelei tinka senas šaldytuvas

Pasak atliekų tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ rinkodaros vadovės Vitos Balaikienės, ne visi gyventojai linkę lengvai atsikratyti nebenaudojamų daiktų, todėl panaudoja juos išradingai: „Sena buitinė technika slepiasi ne tik sandėliukuose – savo amžių nugyvenę šaldytuvai ar viryklės kartais atstoja ir spinteles. Tačiau gerėjant ekonominei situacijai ir gyventojams dažniau atnaujinant buities prietaisus šioms „spintelėms“ gali tiesiog nebeužtekti vietos namų balkonuose ar rūsiuose“.

Švarinti aplinką ir tinkamai tvarkyti nekomunalines, pavyzdžiui, buitinės technikos ir elektronikos atliekas, gali būti sunkiau užmiestyje, atokesnėse šalies vietose gyvenantiems piliečiams. Todėl pastebėjus tendenciją, jog žmonėms regionuose atliekas tvarkyti ir priduoti dažnai sudėtingiau, be to, užima daugiau laiko, „Žalvaris“ suplanuoja keliones į regionus ir atliekas surenka bei išveža nemokamai, prieš tai bendruomenėms susitarus. Prireikus vykstama ir į atokiausius šalies kampelius.

Prie iniciatyvos jau prisijungė Katlierių, Šakių raj. Pasvalio raj., Piliuonos, Lapių ir kt. seniūnijos. V. Balaikienė pastebi, kad gyventojai daugiausia priduoda stambią buitinę techniką. Iš rūsių ir sandėlių žmonės traukia ne vieną dešimtmetį skaičiuojančią, dar sovietmečiu įsigytą buities techniką.

Tampa sąmoningesni

Vis dėlto, kad gyventojai tampa sąmoningesni, rodo ir „Žalvario“ duomenys. Pernai bendrovė surinko 828 tūkst. kilogramų buitinės elektronikos atliekų. Pirmąjį šių metų ketvirtį buvo surinkta 191 tūkst. kg šio tipo atliekų, tai – 107,4 tūkst. kg daugiau, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2014 m.

Daugiausia surenkama stambių elektroninių buities prietaisų – viryklių, šaldytuvų, asmeninių kompiuterių, televizorių ir monitorių. Vis dar labai mažai, lyginant su parduodamais kiekiais, surenkama elektrinių ir elektroninių prietaisų, medicinos prietaisų, apšvietimo įrangos (šviestuvų, elektros lempučių ir kt.).

Suirti reikia tūkstančių metų

Nebenaudojamai buitinei, elektroninei ar kompiuterinei technikai be papildomo perdirbimo natūraliomis sąlygomis suirti žemėje prireikia šimtų ar tūkstančių metų. Pavyzdžiui, kompiuteriui, be kurio jau sunku įsivaizduoti dieną, suirti reikėtų net 1700 metų.

Verta žinoti, kad elektronikos atliekos – tai visi prietaisai, kuriems veikti reikia elektros arba baterijų. Svarbu nepamiršti, kad stambiai buitinei technikai – šaldytuvams, viryklėms, skalbyklėms – ne vieta prie buitinių atliekų konteinerių. Atsakingai tvarkyti privalu ir kompiuterius, plaukų džiovintuvus, elektroninius žaislus, lygintuvus, net elektroninius dantų šepetėlius ir kitus elektronikos prietaisus.

Baterijos ir galvaniniai elementai. Kasmet į Lietuvą importuojama apie 700 tonų baterijų ir galvaninių elementų, tačiau surenkama ir perdirbama tik dešimtys tonų jų atliekų. Specialias baterijų dėžutes galima rasti visuose prekybos centruose, degalinėse, mokymo įstaigose, pašto skyriuose, kitose masinio susibūrimo vietose ir gyvenamųjų namų laiptinėse.

Elektronika ir elektros prietaisai. Įrenginių, kuriems veikti reikia elektros srovės, negalima išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Visai nesvarbu, ar tai didelis šaldytuvas, ar nebeveikiantis mažas elektrinis virdulys. Tokias atliekas galima pristatyti į elektros prekėmis prekiaujančias parduotuves arba į stambagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. Beje, prieš atiduodant elektros ir elektronikos prietaisus perdirbti, svarbu įsitikinti, kad įmonė, kuriai patikimos atliekos, turi tokiai veiklai reikalingus leidimus.

Dienos šviesos ir taupiosios elektros lemputės. Tokių lempučių sudėtyje yra ypač kenksmingos medžiagos – gyvsidabrio. Tam, kad gyvsidabrio garai nepatektų į atmosferą, netinkamas naudoti lemputes reikia saugiai, nesudaužius atiduoti perdirbti. Lemputes galima atnešti į visas jomis prekiaujančias prekybos vietas arba atgabenti į stambagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Kiti temos straipsniai

Membranos ir plėvelės

Aukštos kokybės membranos ir plėvelės

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Sodo augalai reikalauja visokeriopos priežiūros

Pasodinto miško priežiūra

Pasodinto miško priežiūra ir apsauga

Vaikų žaidimų aikštelės Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Tabariškių žaluma, UAB Protingi namai Pavasarį, kaip ir kiekvienais metais,

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu