Dabar ir tie gyventojai, kurių namuose niekada nebus kamino, namuose gali stebėti ugnelės šokį. Rinka siūlo gerai žinomus elektrinius židinius arba vis dar naujove Lietuvoje vadinamus židinius, kūrenamus skystu arba gelio pavidalo biokuru. Pasistatyti namuose elektrinį arba biokuru kūrenamą židinį gali kiekvienas: nereikia dūmtraukių, specialių leidimų ar nuomojamo būsto šeimininkų leidimo. Tokio pobūdžio židinys yra kaip interjero detalė ar baldas, pakanka jį išpakuoti ir galite kūrenti.
Elektriniai židiniai: ir estetika ir šiluma
Ieškote papildomo šilumos šaltinio savo kambariui? Elektrinį šildytuvą gali pakeisti elektrinis židinys. Jo šildymo maksimali galia tokia pati kaip ir šildytuvo – 2 kW. Veikimo principas abiejų panašus, yra ir vėjelis, pučiantis šiltą orą. Tačiau svarbiausia, kad turėdami namuose elektrinį židinį, galite grožėtis žaižaruojančios ugnies imitacija. Ši atrodo visai kaip natūrali, taigi suteikia kambariui jaukumo. Patogu, kad židinį „užsikurti” galite bet kada ir tam nereikia jokių pastangų. Elektriniai židiniai turi tris programas. Galite pasirinkti 1 kW, 2 kW apšildymo programas, arba tik ugnies vaizdą už stiklo. Elektriniai židiniai gaminami su distancinio valdymo pultu, tad reguliuoti norimą temperatūrą galima patogiai įsitaisius ant sofos.
Elektrą naudojančių židinių įrengimas yra pigus ir paprastas – jie tiesiog pastatomi, ar pakabinami ant sienos it kokie paveikslai. Užtenka pajungti į elektros tinklą per įprastinę rozetę ir kambaryje jau jaukiau. Elektriniai židiniai saugūs naudoti, nes neįkaista išorinė dalis, kaitinimo elementas technologiškai paslėptas. Tačiau tokio tipo židinys turi ir trūkumų. 2kW galios pakanka tik vienam kambariui apšildyti. Kitus gąsdina ir elektros, reikalingos židinio kūrenimui, kainos. Paprastai židinio išmatavimai yra ~1.30x1m, o gylis – 38 cm. Elektriniai židiniai sveria apie 50 kg, įmanoma pernešti į norimą patalpą. Dizaino ir apdailos variantų yra gausybė, įmanoma prisiderinti ir įmantriausiuose interjeruose. Pardavėjai siūlo nuo klasikinių židinių formų, iki šiuolaikiškų minimalistinių dizaino sprendimų. Elektrinį židinį įsigysite už 4–6 tūkstančius litų.
Bedūmtraukiai biožidiniai
Gerai žinomas Europoje ir ne taip senai pasirodęs produktas Lietuvoje – židiniai, kūrenami biokuru, kuris gali būti skystas, arba gelio pavidalo. Židinio formų, kurios pagamintos iš ugniai atsparių medžiagų, gali būti pačių įvairiausių. Biožidinio esmė yra biokuras. Šis kuras dega natūralia liepsna, bet neišskiria dūmų, tad jam nereikalingas dūmtraukis, galima kūrenti patalpoje. Pardavėjai teigia, kad biožidinys namams – ne tik „dėl grožio”, tačiau yra ir efektyvus papildomas šilumos šaltinis. Pavyzdžiui, 300 ml gelio pavidalo biokuro skardinės galingumas – 2.5 kW, ko pakanka apšildyti iki 25 kv. m ploto. Tereikia kelių minučių, kad kambaryje „pakūrus” biožidinį taptų šilčiau. Kūrenant atvirą židinį didelė dalis šilumos išeina pro kaminą su dūmais (po to šildo tik įkaitinta židinio sienelė), o biožidinys, kuriam nereikalingas kaminas, visą šilumą (100 proc.) paskleidžia patalpoje. Žinoma, tradicinio, kūrenamo malkomis židinio galia yra žymiai didesnė – 14 kW.
Saugus biokuras
Skysto ir gelio pavidalo biokuro židiniai kūrenami specialiu, aplinkai ir vartotojui nežalingu (tai patvirtina saugumo sertifikatai), augalinės kilmės kuru. Degant biokurui išsiskiria ne dūmai ar kitos kenksmingos medžiagos, o vandens garai ir anglies dioksidas. Medžiagų kiekis, išsiskiriantis degimo metu, visiškai nepavojingas žmogui. 1 l skysto biokuro kainuoja apie 15 Lt. Toks kiekis skysčio židinyje dega nuo 2.5 iki 6 valandų. Degimo laikas priklauso nuo ugnies intensyvumo, kurį galima mechaniškai reguliuoti, židinyje esančia sklende. Tuo tarpu, gelio pavidalo biokuro 300 ml skardinė kainuoja apie 10 litų ir dega 1 val. 30 – 1val. 50 min. Ugnies intensyvumas nereguliuojamas.
Montavimas ir eksploatacija
Bedūmtraukių židinių montavimas nesudėtingas, kaip ir elektrinių židinių – išpakavai, papildei kuru ir naudok į sveikatą. Dizaino sprendimai ir čia įvairūs – skystu biokuru kūrenami židiniai gali būti pastatomi ant pakylos, ant grindų, įleidžiami į sieną ar pakabinami ant jos, gali būti gaminami ir pagal individualų užsakymą. Dizaineriai ugnį patalpino į pačias įvairiausias formas ir medžiagas: Rasite stiklo, marmuro, medžio, nerūdijančio plieno židinių. Įvairios variacijos įmanomos ir su liepsnos forma, kurią išgauna laisvai susijungiantys nerūdijančio plieno cilindrai. Dekoraciniai židinių sprendimai taip pat juos daro unikalius – ugnis tarsi kyla iš dekoratyvių akmenų, smėliuko ar malkų imitacijų.
Pirkdamas skystą kurą naudojantį biožidinį vartotojas gauna visus įrankius, reikalingus naujosios prekės eksploatacijai: t.y. skysčiui įpilti ir uždegti.
Kūrenant židinį nereikėtų pamiršti natūralios ventiliacijos: atverti orlaidės, lango ar kito deguonies patekimo į patalpą šaltinio, nes degant ugniai deguonies patalpoje natūraliai sumažėja.
Kartu su pirkiniu pirkėjas gauna ir saugumo instrukciją, kaip elgtis su židiniu, nes skystas biokuras yra labai degus. Nedaug sveriančius biožidinius galima lengvai transportuoti, pernešti į kitą kambarį, terasą ar balkoną. Jų svoris gali būti nuo 15 iki 250 kg. Mažo, aukurą primenančio, pastatomo židinio išmatavimai yra 450 / 394 / 450 mm. Pakabinamo biožidinio pavyzdys – 900 / 630 / 245 mm.
Židinius, kuriems reikalingas skystas biokuras, gamintus australų – lenkų, įsigysite sumokėję nuo 2000 iki 16 000 Lt. Kainą apsprendžia naudojamos apdailos medžiagos ir dizainas. Išskirtinės prabangių medžiagų apdailos židinys gali kainuoti ir 60 000 Lt.
„Skystųjų malkų” židiniai
Šių židinių kūrenimosi pagrindas – gelio pavidalo biokuras – „skystosios malkos”. Jį sudaro ne tik etilo alkoholis, bet ir tirštikiai. Po 10–15 degimo minučių biokuras tampa tirštas, pasidengia apsaugine plutele, kuri apsaugo nuo išsiliejimo. Be to, šis kuras neturi nemalonaus kvapo, kaip ir kūrenant skystu biokuru ar šildantis elektriniu židiniu – nėra dūmų, suodžių. Niekada neapsinuodysite smalkėmis, bet ir čia įprasta ventiliacija būtina. Atidarę skardinę, masę reikia supilti į tam skirtą indelį židinyje, arba įstatyti į židinį ir uždegti visą skardinę. Sudegus kurui lieka tik balta kieto pavidalo masė. Kuras fasuojamas į 300 ml skardines (10 Lt) arba 1 l ir 5 l kanistrus. Biokurą arba „skystąsias malkas” galima naudoti gamtoje, kuriant laužą, arba ir tradiciniuose židiniuose. Uždegti ar užgesinti biokurą galima per kelias sekundes. Uždegama židinio žiebtuvėliu ar degtuku, o užgesinti pakaks liepsną uždengtus dangčiu ar specialiu gesikliu, kuris turi būti komplekte prie židinio. Židinį pastatyti galima bet kur, kur nėra grėsmės, kad ant jo pateks degūs dalykai (pvz. užuolaidos). Grėsmės, kad, pavyzdžiui, aplieję nerūdijančio plieno, šamotinius židinius, jiems pakenksite nėra. Atsargiau derėtų elgtis su stikliniais, tačiau jei stiklas ir sutrūktų, nebus gaisro, nes kuras neišsilies. Kaip ir visur, taip ir naudojantis šiais židiniais, reikia laikytis saugaus elgesio su ugnimi taisyklių.
Platus židinių modelių pasirinkimas
Biožidinių, kuriems nereikia kamino, modelių pasirinkimas išties nemenkas. Tarp vokiečių gamintų paprastų klasikinių, ketinių, medinių židinių, olandiškų nerūdijančio plieno židinių kolekcijų, stiklinių židinių, galima rasti ir lietuvių autorinių darbų iš degto molio – šamoto. Pavyzdžiui klasikinių dūmtraukio židinių turėtojams siūloma šamotinė malkų imitacija, kuri turi ertmes biokurui įstatyti. Šis variantas siūlomas žmonėms, kurie turi tradicinį židinį, bet nenori arba negali juo naudotis dėl tam tikrų priežasčių. Be to, lietuviai yra ir „Sahara” židinio gamintojai. Tai kilnojamas, dekoratyvinis židinys, kaip ir kiti biožidiniai, galintis būti ir savarankiška interjero detale. Židinį sudaro stiklo ir metalo konstrukcija, pripildyta kelių spalvinių tonų smėlio, malkų ir akmenų dekoracija bei įdėklas biokurui įstatyti. Kaip elektrinius, kūrenamus skystu biokuru, taip ir šiuos židinius galima kilnoti, nes sveria nuo 15 iki 30 kg. Biožidinių kainos priklauso nuo pasirinkto modelio. Šamotinė malkų imitacija kainuoja 250 Lt, o židinio kaina gali siekti ir 10 000 Lt.
Biožidinys ir kvapas
Skystasis biokuras turi specifinį kvapą, bet degimo proceso metu yra bekvapis. Gelio pavidalo biokuras arba „skystosios malkos” nei prieš degimą, nei degdamas neskleidžia jokių kvapų. Tačiau abiejų kuro tipo židinių turėtojai gali įsigyti kvapų, kurie naudojami degant ugniai. Galima įsigyti vaisių, pušų ekstrakto, vanilės kvapų, skirtų įlašinti į gelio pavidalo biokurą. Židinių, kurie naudoja skystą biokurą, gamintojai siūlo aromatus, įpilamus į tam skirtą dėkliuką, kuris pakabinamas šalia ugnies. Tiems, kurie pripažįsta tik natūralų malkų kvapą, sukurti specialūs malkų smilkalai, pastatomi šalia židinio.
AUTORIUS: Živilė Matelytė