Anza

Apie kaminus

Apie kaminus

Artėjant metui, kai Kalėdų senelis prašytas ar neprašytas braunasi su dovanomis pro kaminą, norisi, kad pastarasis būtų kuo platesnis ir didesnis (nors neaišku, ar toks kaminas yra geriausias). Neduokdie, nepavyks įgrūsti maišo su dovanomis, o ir pats senelis, žinai, ne sausa duona gyvas… Tačiau nereikėtų pamiršti, kad joks Kalėdų senelis nerizikuos lįsti į kaminą, kuriame pilna suodžių ir nežinia kokios rūšies gyvūnų liekanų. Taigi artėjant žvarbesniems orams, pasirūpinkime savo kaminu.

Gero kamino charakteristikos

Puiku, turite namą, ant namo stūgso kaminas. Gerai, jei iš jo rūksta dūmai. Antraip gali kilti įtarimas, kad neturite kuo kūrenti arba jis netinkamas naudoti. Taigi pateiksime keletą dalykų, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam namo su kaminu šeimininkui:
–  gerai traukai būtinas tinkamas kamino aukštis bei skerspjūvis;
–  įrenginį prijungiant prie dūmtraukio turi būti naudojamos karščiui atsparios sandarinimo medžiagos (svarbu, kad medžiagų plėtimosi koeficientas būtų panašus);
–  dūmtraukis, išeidamas iš degimo įrenginio, negali susiaurėti ar turėti daugiau nei vieną lenkimo kampą;
–  prie to paties dūmtraukio nepatariama jungti dviejų degimo šaltinių;
–  jeigu turite kelis kaminus, atstumas tarp jų neturėtų būti mažesnis kaip 8 metrai;
–  kaminas virš kraigo turi iškilti ne mažiau kaip 40 cm.

Kasmetinė kamino apžiūra

O viskas prasidėjo Anglijoje XVII–XVIII amžiuje, kai milžiniškus kaminus rankomis valydavo maži į vargiją parduoti našlaičiai… Dabar vaikai tokių „juodų” darbų nedirba. Tai už juos atlieka profesionalūs kaminkrėčiai. Sakysite, kad tokių paslaugų jums nereikia? Tačiau prieš tai vertėtų žinoti, jog kūrenant kietuoju kuru (anglimis ar malkomis), kamine kaupiasi kreozonas, kuris ilgai nevalant kamino gali užsidegti. Be to, tikriausiai ne vienam teko girdėti apie kaminuose apsigyvenusias varnas ar pastipusius katinus. Taigi atėjus kaminų valymo komandai, paprašykite ne tik išvalyti kreozoną, bet ir apžiūrėti ar nepersikrepęs metalinis kaištis, dūmų kamera, sujungimo vamzdis. Taip pat derėtų atidžiai patikrinti, ar nėra suskilusių ar ištrupėjusių koklių (plytų) pačiame kamine bei patikrinti, ar stogo danga nėra pažeista karšto kreozono. Nepamirškite pasidomėti kamino siūlių būkle: svarbu, kad jos būtų sandarios ir nepraleistų dūmų.

Būkite atsargūs!

Norėdami užtikrinti saugumą savo namuose, turite pasirūpinti ne tik namų apsaugos sistemomis, bet ir kamino saugumu. Didžiausias pavojus, kurį gali sukelti neprižiūrimas kaminas – gaisras. Štai keletas patarimų, padėsiančiu išvengti šio „nemalonumo”:
–  pasirūpinkite, kad šildymo sistema butų atskirta nuo namo konstrukcijos – tai kamino įdėklo funkcija;
–  tarp kamino ir stogo turi būti hidroizoliacija, neleisianti tirptančiam sniegui ar lietui patekti į namus ir sugadinti, pavyzdžiui, elektros instaliaciją.
–  būkite itin atsargūs, jeigu turite iš plytų sumūrytą kaminą, nes dažnai, ištrupėjus kelioms plytoms, jis gali užsikimšti;
–  jeigu pastebėjote, kad kamino anga užblokuota, nedelsdami išjunkite visus prie kamino prijungtus įrenginius;
–  prisiminkite, kad itin didelį pavojų kelia karbo monoksidas – bespalvės, bekvapės, tačiau mirtinos dujos. Jos susikaupia dėl prastai pajungto dujų įrenginio arba per siauros (dėl nešvarumų ir t. t) kamino angos.

Apsaugokite savo šeimą nuo mirtino anglies monoksido poveikio ir atlikite 5 minutes trunkančią kamino patikrą.

1. Įšėję į lauką apžiūrėkite kaminą ir įsitikinkite, kad ant jo nėra ledo ar sniego, galinčio jį užkimšti.

2. Iš vidaus patikrinkite dūmtraukį ar kamino įdėklą. Tai galite atlikti pasiėmę veidrodį ir žibintuvėlį. Jeigu kaminas neužsikimšęs ir švarus, veidrodyje turėtumėte matyti šviesos taškelį.

3. Kadangi ne visi kaminai yra vienodos konstrukcijos, derėtų paprašyti profesionalo paaiškinti, kaip patikrą atlikti savarankiškai.

AUTORIUS: Julija ŠMITAITĖ

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu