Anza

Moderni alternatyva – saulės kolektoriai. Ar verta?

Moderni alternatyva – saulės kolektoriai. Ar verta?

Ar patartumėte gyvenamajame name rengti saulės kolektorių?

Pirmiausia, kaip visiems puikiai žinoma, saulės kolektoriai sutaupo išlaidas, skirtas karšto vandens ruošimui. Jais naudojantis, galima sutaupyti iki 60% metinių karšto vandens ruošimo kaštų. Vadinasi, tikrai patartume kolektorių įsirengti tiems, kuriems aktualu taupyti.

Taip pat reikėtų paminėti, kad saulės kolektoriai ypač aktualūs žmonėms, įsirengusiems lauko ar vidaus baseinus: perteklinė šiluminė energija efektyviai panaudojama baseinui šildyti ar jo temperatūrai palaikyti. Toks procesas aktualiausias karštomis vasaros dienomis.

Ar būna atvejų, kai saulės kolektoriaus, vis dėlto, įrengti nepatariate? Dėl kokių priežasčių taip nutinka?

Taip, būna tokių situacijų. Kadangi saulės kolektorių sistemos integravimas yra nemaža investicija, ir norint, kad ši atsipirktų, būtinas didesnis vandens suvartojimas. Tad jei Jūsų karšto vandens vartojate vos vidutiniškai, ar dar mažiau, investuojant siūloma pasvarstyti. Kolektoriaus atsipirkimo laikas bus ilgesnis.

Bet kokiu atveju, visuomet patariame pasikonsultuoti su specialistais, o ne bandyti priimti sprendimą savarankiškai. Srities profesionalai gali pasiūlyti protingą sprendimą kiekvienoje situacijoje.

Žinoma, saulės kolektoriai turi kelias rūšis. Kokie pagrindiniai skirtumai, lemiantis vartotojo pasirinkimą? Ką patariate Jūs?

Įprasta saulės kolektorius skirstyti į plokščiuosius ir vakuuminius. Šie taip pat gali būti skirstomi į kelias rūšis, nors išoriškai atrodo vienodi. Šioje situacijoje vienareikšmiškai atsakyti , vienų ar kitų kolektorių naudai, negalima. Vieni ir kiti turi pliusų bei minusų. Kaip jau minėta ankščiau – vertėtų pasikliauti specialisto konsultacija.

Na, kad būtų kiek aiškiau: Vakuuminio kolektoriaus kaina yra didesnė, tačiau jis žymiai efektyvesnis, atsižvelgiant į metinį naudingumą ir atsiperkamumą. Plokščiasis kolektorius yra patvaresnis ir ilgaamžis. Kad ir kaip bebūtų, labiausiai veikia šie aspektai – karšto vandens kiekio vartojimas, metų laikas, stogo orientacija, posvyrio kampas ir kt.

Kaip paaiškintumėte kolektoriaus veikimą, jei nėra saulės?

Giedrą saulėtą dieną tiesioginė saulės spinduliuotė siekia 1000 W/m², ūkanotą dieną – 100 W/m². Vadinasi, šalto vandens temperatūra vis vien pakelsite pvz. 10 0C prieš jam patenkant į Jūsų pirminį šiluminės energijos šaltinį. Tai jau energijos taupymas, tiesa? Na, o visiškai saulės kolektoriai nefunkcionuoja tik naktį.

Pasitaiko situacijų, ypač vasara, kai susidaro pagamintos energijos perteklius. Kur jis realizuojamas?

Perteklinė energija naudojama vonios kambario gyvatukui arba šildomoms grindims, lauko ar vidaus baseinų šildymui. Būna ir išskirtinių atvejų: esame įrengę eksperimentinę sistemą, kurioje saulės kolektorių perteklinė šiluminė energija pernešama į po žeme užkastą 30 m3 specialų betono luitą, kuris gali įšilti net iki 70 0C. Žiema, kai atsiranda poreikis patalpų šildymui, įrengta geoterminė sistema “siurbia” energiją iš minėto betono luito. Ar galite įsivaizduoti, kaip puikiai dirba geoterminė šildymo sistema, kurios gyvatukas ima energiją iš aplinkos, kurioje temperatūra gerokai didesnė nei  10 0C ?

Kokių priemonių reikėtų imtis nuosavų namų šeimininkams, norintiems boileryje ilgiau išlaikyti karštą sukauptą vandenį?

Geriausia boilerį statyti šildomoje patalpoje, idealiausiai tam tinka katilinė. Žinoma, svarbiausia naudoti kokybiškus, labai gerai izoliuotus/apšildytus boilerius ar akumuliacines talpas.

Kiek karšto vandens per metus gali paruošti vien tik saulės kolektoriaus sistema?

Paruoštas vandens kiekis priklauso nuo sistemos galingumo. Skaičiuotė labai paprasta, tarkime, jog suvartojame 100 m3 karšto vandens per metus, tinkamai suprojektuota ir įrengta saulės kolektorių sistema per metus pagamins vidutiniškai 60 m3. Tačiau galima įrengti ir galingesnę sistemą sporto klubui, kuri veikia jau penkti metai ir vidutiniškai ruošia apie 80% reikalingo karšto vandens kiekio per metus. Tokiu atveju būtina numatyti, kur bus naudojama perteklinė energija vasarą. Jos būna tikrai daug.

Kokių atsiliepimų iš klientų sulaukiate? Ar šie teigiamai atsiliepia saulės kolektorių alternatyvos naudojimą?

Kol kas nepatenkintų klientų nebuvo, tikime, kad nebus ir ateityje. Diegiame tik kokybišką produkciją, kuri atitinka visus ES kokybės standartus, turi reikalingus sertifikatus ir yra išbandyti sertifikuotuose laboratorijose.

Kiti temos straipsniai

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu