Franke

Geoterminis šildymas

geoterminis šildymas

Kasdien kylančios kuro kainos verčia ieškoti alternatyvių šilumos šaltinių.

Geoterminis šildymas (šilumos siurblys) – šiuo metu pats moderniausias ir pigiausias šildymo būdas, pasaulyje naudojamas jau daugiau nei 15 metų.

Gamtoje yra daug energijos, kuri nuolatos atsinaujina ir kurią galima panaudoti patalpų šildymui ir karšto vandens ruošimui. Geoterminis šildymas naudoja grunte susikaupusią saulės šilumą. Net ir šalčiausią žiemą įšalas sukausto tik dalį grunto. Žemiau įšalo ribos žemė išlieka teigiamos temperatūros. 1,2-2 m gylyje grunto temperatūra priklausomai nuo metų laiko ir grunto sudėties yra apie 7-13 ˚C, o leidžiantis giliau stabilizuojasi ir pasiekus 18 m gylį ištisus metus išlieka 10 ˚C.

Šiluma iš grunto yra surenkama naudojant plastikinių vamzdžių tinklą (šilumos kolektorių). Vamzdžiais tekantis neužšąlantis skystis žemėje sušyla ir gautoji energija yra naudojama šilumos ir karšto vandens ruošimui. Vasaros metu geoterminis šildymas leidžia keliais laipsniais vėsinti patalpų orą. Cirkuliacinio principo šilumos siurblio veikimas toks pat kaip ir įprasto šaldytuvo, tik šiame įrenginyje visa energija naudojama ne šalčiui, o šilumai generuoti.

Taikant geoterminį šildymo būdą net trys ketvirtadaliai namui reikalingos šilumos nemokamai gaunama iš žemės ir tik vienas ketvirtadalis – naudojant elektros energiją.

Geoterminio šildymo sistemą galima įrengti bet kokiame dirvožemyje ir įvairaus dydžio sklypuose. Šilumos kolektoriai būna dviejų rūšių – horizontalus ir vertikalus. Populiariausias yra horizontalusis. Jo įrengimas yra pigesnis, bet vamzdžiams iškloti reikalingas didesnis plotas. Kai sklypo plotas yra per mažas arba jame jau yra pilnai sutvarkytas gerbūvis, diegiamas vertikalus kolektorius. Šis būdas yra brangesnis, nes reikia gręžti gilų apie 100 m gręžinį ir vamzdžius tiesti vertikaliai. Gręžinio gylis priklauso nuo šilumos poreikio ir grunto struktūros.

Geoterminis šildymas šiuo metu yra pats pat pažangiausias šildymo būdas, nes pasižymi:

• Ekologiškumu – naudojami tik nuolatos atsinaujinantys ir nieko nekainuojantys gamtos šaltiniai – žemės grunte sukaupta saulės energija. Jokių gamtą teršiančių ar pavojingų sprogių medžiagų, jokių rūkstančių ir orą teršiančių kaminų.

• Taupumu – kainuoja tik sistemos palaikymui reikalinga elektros energija. Nebaisūs jokie kuro kainų šuoliai.

• Praktiškumu – sistema veikia autonomiškai ir nereikalauja nuolatinės priežiūros. Ją galima įrengti bet kurioje namo patalpoje, nes jai netaikomi tokie griežti saugumo reikalavimai kaip diegiant dujinį šildymą. Jokių malkinių, sandėliukų kurui ar kitokių talpyklų.

• Ilgaamžiškumu – teisingai eksploatuojant sistema tarnaus 20 ir daugiau metų.

Geoterminis šildymas yra įdiegtas visuose „Gulbinų namų” gyvenvietės namuose. Jis leidžia ne tik šildytis be rūpesčių ir neteršiant gamtos, bet ir taupiai naudoti tam skirtas lėšas. Per metus „Gulbinų namų” gyventojai už šilumą ir karštą vandenį sumoka maždaug 2000 Lt., o jeigu be geoterminio šildymo turi ir rekuperacinę vėdinimo sistemą – tik apie 1600 Lt.

Parengta remiantis UAB Sostinės namai pateikta medžiaga.

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu