Anza

6 mitai apie elektrą ir vandenį, kurie trukdo taupyti pinigus

6 mitai apie elektrą ir vandenį, kurie trukdo taupyti pinigus

Norite gyventi patogiai, bet nepatinka didelės sąskaitos? Ar tikrai žinote, kurie elektros prietaisai klaidingai yra laikomi energijos eikvotojais, o kurie iš tikrųjų sunaudoja daug elektros energijos? Delfi.lv skelbia taupymo mitų sąrašą.

Mitas: lygintuvas yra vienas iš daugiausiai elektros energijos sunaudojančių prietaisų

Tai pasenęs požiūris. Tiesa tokia, kad nors ir modernių lygintuvų galingumas yra didelis, tačiau juose yra įmontuota automatika užtikrina lygintuvo energijos suvartojimo taupumą. Tai reiškia, kad lygintuvas nenaudoja elektros energijos visą laiką, kai jūs jį naudojate. Jis išsijungia kiekvieną kartą, kai yra įkaitęs iki tam tikros temperatūros ir įsijungia, kada vėl to reikia. Jeigu lygintuvas paliekamas įjungtas, bet nenaudojamas, jis pats išsijungia po kiek laiko taip taupydamas elektros energiją.

Namuose niekas nelygina rūbų ar patalynės kelias valandas per dieną. Užsienio patirtis rodo, kad dabar vis dažniau naudojami rūbai, kurie nesiglamžo, taip pat daugelis naudojasi džiovinimo funkcijomis (džiovyklomis), kurių dėka išdžiovinus rūbus lyginti reikia labai mažai.

Nereikia vengti naudoti garų funkcijos lyginant – taip pasiekiamas efektyvesnis rezultatas. Taip pat yra naudinga keisti lygintuvo temperatūros nustatymus pagal tai, kokius audinius lyginate ir panašiai.

Mitas: yra taupiau virti vandenį ant viryklės, o ne elektriniame virdulyje

Dažnai žmonės nepagalvoja, kodėl elektros prietaisams reikalingas toks didelis galingumas. Iš tikrųjų jis yra numatytas tam, kad prietaisas dirbtų kiek įmanoma trumpesnį laiką.

Termoreguliatoriai išjungia virdulį iškart, kai tik vanduo užverda ir taip neleidžia be reikalo naudoti elektros energijos. Tam, kad sutrumpintume virimo laiką ir be reikalo neeikvotume elektros energijos, yra rekomenduojama į virdulį pilti ir virti tiek vandens, kiek planuojama sunaudoti.

Mitas: kaitlentė išnaudoja labai daug elektros energijos, todėl labiau apsimoka naudoti dujinę viryklę

Šis teiginys tinka tik elektrinėms plytelėms su metalinėmis kaitlentėmis. Elektrinės plytelės su stiklo keramikinėmis kaitlentėmis sunaudoja 30 proc. mažiau elektros energijos, o indukcinės plytelės – net 50 proc. mažiau elektros energijos nei plytelė su metalinėmis kaitlentėms.

Vertinant plytelės galingumą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šiuolaikinėse elektrinėse viryklėse taip pat yra įmontuota automatinė sistema, kuri atjungia elektros naudojimą, kai šildomas plytelės elementas pasiekia reikalingą temperatūrą ir prijungia, kai vėl jo reikia.

Naudojant elektrines plyteles yra svarbu išsirinkti atitinkamą temperatūros režimą – maksimalų galingumą reikėtų išjungti vandeniui užvirus ir tada nustatyti žemesnį, kuris palaikytų vandens virimą. Taip pat daugiau elektros energijos sunaudojama jei puodo dydis yra mažesnis už kaitlentės dydį.

Mitas: maudantis vonioje sunaudojama mažiau vandens nei duše

Net nekeičiant prausimosi įpročių ir maišytuvo, vandens sunaudojimas maudantis duše nesiekia daugiau trečdalio to vandens kiekio, kuris yra reikalingas maudantis vonioje. Maudantis vonioje yra sunaudojama 150 -160 litrų vandens vienam kartui. Maudantis duše vandens sunaudojimą galima sumažinti naudojant modernų maišytuvą su termostatu, taip pat keičiant prausimosi įpročius, pavyzdžiui, muilinantis neleisti vandens.

Mitas: nėra prasmės įsigyti ekonomiškas elektros lemputes, nes šios neatsiperka

Elektros lemputės, kurios yra naudojamos maždaug tris valandas per parą, paprastai atsiperka per vienerius metus. Daugelis galvoja, kad galima sutaupyti išjungiant šviesą visada, net akimirkai išėjus iš patalpos. Iš tikrųjų, trumpam išjungti šviesą nėra prasmės, nes tradicinė kaitinamoji lempa dėl srovės šuolio greičiau perdega, tuo tarpu naudojant ekonomiškas lemputes, sutaupomas niekinis elektros kiekis.

Dažnai sakoma, kad elektrą taupančios lemputės prasčiau apšviečia nei įprastos, bet tai taip pat yra mitas. Kompaktiškos lemputės arba LED lemputės (diodų) paprastai būna įvairių spalvų šviesų, jeigu vartotojas yra pripratęs prie gelsvos šviesos, tai nusipirkus lemputę baltos ar melsvos spalvos, vartotojui atrodys, jog lemputė skleidžia mažiau šviesos – tai yra vizualinis efektas. Visos lemputės yra sulyginamos pagal šviesos srautą, tai būna pažymėta specialioje lentelėje.

Klaidinga manyti, kad visos taupiosios lemputės lėtai įsijungia, nauji lempučių modeliai turi didesnį įsijungimo greitį, paprastai tai taip pat būna pažymėta ant lemputės įpakavimo.

Galvojama, kad ekonomiškosios lemputės apsunkina regėjimą dėl nuolatinio mirgėjimo. Mirgėjimas buvo būdingas senoms liuminescencinėms lemputėms, tačiau kompaktiškose liuminescencinėse lemputėse šio trūkumo nebėra.

Mitas: rūbus galima išskalbti tik aukštoje temperatūroje

Dabartinėse moderniose skalbimo mašinose optimali maksimali yra 30-60 laipsnių temperatūra. Rūbai išsiskalbs geriau ir mažiau energijos bus suvartotas pasirinkus atitinkamą skalbimo programą ir skalbimo mašinos talpai optimalų rūbų kiekį.

Tai yra tik dalis mitų, susijusių su elektros prietaisais ir ne tik, kuriuos naudojame kasdien. Įvertinus savo požiūrį į juos ir keičiant įpročius, galima pasiekti ryškių rezultatų taupant energiją.

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu