Anza

Vijokliai – tikri grožio karaliai

Vijokliai – tikri grožio karaliai

Net ir prašmatniausias želdynas nebus užbaigtas, jeigu jame nerasime vietos vertikaliam apželdinimui. Vijokliniai augalai gali sudaryti romantiškiausią, meniškiausią akcentą. Jie gali turėti net praktišką paskirtį – pridengti neišvaizdžias vietas arba pagalbinius statinius.

Vijokliai labai gražūs, kai kurie auga gana aukštai, pasiekia net antrą namo aukštą, jo balkonus. Vertikalaus želdinimo augalų yra itin daug – nuo graižažiedžių, gražialapių, retašakių iki vedančių valgomus vaisius. Galima rinktis daugiamečius arba vienmečius, kurie per vasarą užauga iki 3-4 m aukščio ir užkloja vertikalų net iki 5 kvadratinių metrų plotą. Vijokliniai augalai turi derėti prie namo arba sodo namelio architektūros ir jos elementų, juos paryškindami, prislopindami arba pabrėždami.

Neapsieisime be nuolatinės priežiūros ir formavimo, nes tenka ne tik purenti dirvą, tręšti ir laistyti, bet ir priraišioti, pakreipti norima linkme, prikirpti. Kildami aukštyn, vijokliai vejasi, kabinasi ūseliais, lapais, priglunda prie atramų ar sienų. Atramos gaminamos iš medžio, metalo arba jų kombinacijų, prie sienos galime ištempti vielutes arba špagatą. Tai lemia augalo laipiojimo būdus. Jeigu atramos dažomos, tai tik pastelinių spalvų, išskyrus mėlyną, dažais. Prie sienos galima tvirtinti specialų žalią tinklą, tokių yra sodo reikmenų parduotuvėse. Vijokliniais augalais apželdinamos pavėsinės, treliažai, altanos, nudžiūvę medžiai, gyvų medžių kamienai, šviestuvų atramos.

Visų šių statinukų aukštis ir formos turi būti priderinta prie pagrindinio pastato. Statiniai turi būti tvirti, nes didelė žalumos masė sveria gana daug. Prie namo sienos gražiai atrodys laipiojančios rožės, žakmano raganės, gebenės, tačiau tokio pat augalo kitoje vietoje geriau nebesodinti, kad jis atrodytų reikšmingesnis. Prie šiaurinės sienos puikiai augs aktinidijos, jos ne tik dekoratyvios, bet ir veda puikius vitaminingus vaisius. Pietinėje pusėje labai tiks vynuogės. Pavėsinėms apželdinti prireiks įvairių rūšių sausmedžių, penkialapio vynvyčio, dabar labai madingos laipiojančios hortenzijos, citrinvyčiai, ląstūnės. Tarp pagrindinių augalų verta palikti tarpus vasariniams vijokliams, jie žydi įvairiu laiku, yra liaunesni, taigi sudaro savitą kontrastą.

Jeigu pavėsinės turi stogelį, jo negalima dažyti juodai, nes augalai per daug įkaista ir apdega. Vijoklinių augalų grožį paryškina šalia pasodinti kitų formų krūmeliai. Savo šakų ir lapų forma, spalva bei žydėjimu jie turi būti kontrastingi. Žemiau turėtų įsikurti gėlės. Paįvairinimui galima panaudoti akmenis, kelmus, įdomias sausas šakas, įtaisyti romantišką suolelį.

Naudingi patarimai

Rinkdamiesi sumedėjusius vijoklius, atsižvelgiame į jų reiklumą saulei ir atsparumą šalčiams. Namo sienos neperkraukime rūšių gausybe. Pakaks trijų lianų – lipančios, besivejančios ir svyrančios. Atramas tvirtinkime apie 10 cm atstumu nuo sienos, kad vyktų oro apykaita. Ištisai želdiname tik ten, kur norime pridengti neišvaizdžią vietą. Lengvas pertvaras geriau želdinkime vienmečiais augalais. Atramines sieneles galime paįvairinti žemesniais vijokliniais augalais papėdėje. Jeigu sklypas prasideda nuo vartų – papuoškime juos vijoklių girliandomis. Vienintelis vijoklis, lipantis bet kokia siena net ir be atramų, – penkialapis Engelmano vynvytis. Niekada nenupjaukite nudžiūvusio medžio, praretinkite jo šakas ir apauginkime jį lianomis. Tai atrodys labai romantiškai.

Kiti temos straipsniai

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu