Rockwool

Vos keli eurai, ir jūsų balkonas pražys pavydėtina elegancija: kaip vazonuose auginti žavąsias lelijas

Lelijos

Lelijos – daugelio mylimos gėlės. Jų įspūdingi, dideli, ryškiaspalviai žiedai – tikra vasaros puošmena, kuria grožėtis galima net ir neturint gėlyno ar sodo. Elegancijos simboliu vadinamos lelijos gali puikiai augti ir vazone bei visiškai pakeisti bet kurio balkono ar terasos vaizdą. „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo dalijasi patarimais, kad išleidus vos kelis eurus, net ir pradedantiesiems gėlininkams būtų visai lengva nuostabiais lelijų žiedais pasipuošti namus. 

Statistika atskleidžia madingiausių augalų topus

„Įvairiaspalvėmis gėlėmis ir gaivia dekoratyvinių augalų žaluma tikriausiai nupuošti visi Lietuvos kampeliai, nes šiemet pirkėjai stačia galva nėrė į augalininkystę. Lauko ir kambario augalų pardavimai per pirmąjį pusmetį buvo net daugiau nei ketvirtadaliu didesni nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Matydami tokį poreikį, esame išplėtę savo gėlių pasiūlą – matome, kad pirkėjams labai patogu augalais apsirūpinti čia pat, arčiau namų, kartu su kasdieniais pirkiniais. Be to, jiems siūlome ne tik gerai pažįstamus augalus, bet ir pasaulyje populiarėjančias naujoves“, – pastebi Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Kokie lauko augalai šią vasarą madingiausi? G. Kitovė atskleidžia, kad pirkėjai mieliau renkasi atvežtus iš lietuviškų ūkių, kurie sudaro absoliučią daugumą „Iki“ asortimente. Pavasarį klientai išsijuosę pirko našlaites, serenčius, pelargonija. O dabar populiariausios – rožės, levandos, lelijos, šalavijai, veronikos, ežiuolės ir kitos daugiametės gėlės, kurios vasarą džiugina spalvomis.

Pakaks atsiminti 4 dalykus

Lelijos – gėlės, kurios dėl savo grožio, spalvų įvairovės ir intensyvaus, dažnai jausmingo aromato yra sulaukusios didžiulio populiarumo ne tik tarp Lietuvos pirkėjų. Tai yra vieni iš pirmųjų žmonių sukultūrintų dekoratyvinių augalų. Jos žinomos jau beveik 5 tūkstančius metų! Šimtmečius gėlininkai jas kryžmino tarpusavyje, kad sukurtų gražesnes veisles – spalvingesnes (geltonas, rožines, oranžines, raudonas, baltas ir visas tarpines spalvas) ir intensyviau kvepiančias.

Tai nepaprasti augalai, erdvei suteikiantys ne tik estetikos, bet ir kvapo bei harmonijos. Lelija atrodo aristokratiškai ir išdidžiai – ne veltui nuo seno yra karalių simbolis ir dieviškumo atributas. Dažniausiai ji siejama su išpuoselėtais gėlynais, tačiau ją nesunkiai galite auginti ir vazone. Tiesa, V. Paukštelo atkreipia dėmesį, kad tokių lelijų priežiūra kiek skiriasi nuo augančių sode.

Kokios lelijos auga vazonuose ar loveliuose? Galima rinktis visų rūšių lelijas, vienintelė riba – jūsų vaizduotė ir vazonų dydis. Jeigu neturite daug erdvės, geriau rinktis trumpesnes ir nykštukines lelijų veisles, kurių šaknys bus trumpesnės. Tuo tarpu didesniuose vazonuose galite maišyti įvairias veisles, kurios skiriasi spalva ir žiedų išvaizda. Kuo gilesnis vazonas – tuo geriau. Svarbu, kad jis būtų ir su drenažo skylute dugne, kad vandens perteklius galėtų nutekėti.

Kokia vietą lelijos mėgsta? Tradiciškai lelijoms reikia parūpinti saulėtą, šiltą vietą. Auginamos vazonuose, jos taip pat mėgsta šviesą, visgi geriau vengti tiesioginių saulės spindulių. Jie gali greičiau išdžiovinti substratą, tad teks augalui skirti daugiau dėmesio. Šiek tiek pavėsingoje vietoje lelijos galbūt žydės ir ne taip gausiai, tačiau ilgiau. Taip pat, pasak V. Paukštelo, svarbu šiuos elegantiškus ir gana aukštus augalus apsaugoti nuo vėjo.

Kaip laistyti lelijas? „Kaip ir su visomis vazonuose auginamose gėlėmis, svarbiausia priežiūros procedūra – tinkamas laistymas. Negalima leisti, kad substratas išdžiūtų, nes lelija greitai į tais sureaguos ir ims prarasti savo grožį. Vasarą, priklausomai nuo vazono dydžio ir saulės karštumo, laistyti gali prireikti net ir kasdien, o gal ir dukart. Tačiau svarbu ir nepersistengti, nes vandens perteklius kenkia labiau nei trumpalaikis jo trūkumas – tiesiog prieš imant laistytuvą patikrinkite substratą pirštu“, – pasakoja „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė.

Ar lelijos gali išlaukti ir kitų metų? Kai nuvys paskutiniai lelijų žiedai, sumažinkite laistymą, o kai augalas visiškai pagels ir pradės džiūti lapai – tada laistyti nustokite. Rugsėjo arba spalio pradžioje iškaskite ir nuvalykite svogūnėlius ir laikykite juos sausoje, tamsioje vietoje 2-4 °C temperatūroje iki kito pavasario (atvėsinimas būtinas, kad kitais metais jie gausiai žydėtų). 

„Jas galite palikti ir vazonuose per žiemą, tik pasirūpinkite, kad jos nesušaltų – padėkite vėsioje namų vietoje. Laistyti žiemą nereikia. Tuomet kovo mėnesį galėsite persodinti lelijas į naują, didesnį indą, iš dalies arba visiškai pakeisdami seną substratą nauju. Tad su tinkama priežiūra, ir kitais metais jos galės džiuginti naujais šviežiais žiedais“, – sako V. Paukštelo.

REKOMENDUOJAME

Membranos ir plėvelės

Aukštos kokybės membranos ir plėvelės

A.Kojelavičiaus g. 1, Vilnius Prekyba augalais. Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Protingi namai Sodo augalai reikalauja visokeriopos priežiūros

Pasodinto miško priežiūra

Pasodinto miško priežiūra ir apsauga

A.Kojelavičiaus g. 1, Vilnius Prekyba augalais. Statybinės ir apdailos medžiagos Želdinimo projektai, konsultacijos Protingi namai Pavasarį, kaip ir kiekvienais metais,