Anza

Puskiparisiai

Puskiparisiai

Dauguma puskiparisių ( Chamaecyparis L.) ) sodinami pusiau pavėsyje, o margi arba geltoni – saulėje. Jiems netinka žemumos ir įdubos, kur susilaiko šaltas oras.

Kai kuriuos puskiparisius galima genėti, iškarpyti norimas formas. Žiemai juos reikia storai mulčiuoti, uždengti eglišakėmis arba šiaudais, užpilti lapais, vėliau – ir sniegu. Didesnius augalus taip pat reikėtų pridengti. Puskiparisiams labiau kenkia žiemos atlydžiai, negu šaltis. Nuo staigios temperatūrų kaitos dažnai suskilinėja žievė; pavasarį žaizdas reikia užtepti sodo tepalu.

Puskiparisiai nepakenčia stovinčio vandens, jų šaknys pradeda pūti ir augalas sunyksta. Sergantį augalą reikia iškasti, išpjauti pažeistas šaknis ir persodinti jį į sausesnę vietą.

Dauginama sėklomis, atlankomis ir auginiais. Sėklos stratifikuojamos, nes prastai dygsta. Sodinių formų puskiparisiai dauginami vegetatyviai. Auginiams tinka jaunų šoninių ūglių viršūnės. Apatinės šakutės su žvyneliais nupjaunamos ir sodinama į vazonėlius su lengva žeme. Uždengiama polietilenu (tinka agroplėvelė) ir laikoma pavėsyje. Dar lengviau padauginti atlankomis. Pavasarį prie augalo iškasamos griovelis ir pripilama komposto. Šaka iš apačios keletą kartų įstrižai įpjaunama, į žaizdą įspraudžiamas degtukas, kad neužsivertų, paskui prilenkiama prie žemės ir prismeigiama vielute. Šakos viršūnė pririšama vertikaliai prie kuoliuko.

Bukaspygliai puskiparisiai ( Chamaecyparis obtusa Siebold et Zucc.) kilę iš Japonijos, kur auga 550-1500 m aukštyje kalnuose. Užauga iki 40 m aukščio. Vainikas platus, tankus, su konuso formos viršūne. Žvyneliai tamsiai žali, aštrūs. Kankorėžiai oranžiniai rudi. Gerai auga derlingoje žemėje, mėgsta drėgną orą, atsparūs šalčiui ir labai mėgsta šviesą.

Dažniausiai Lietuvoje pasitaiko `Nana Gracilis`. Jis užauga iki 3 m aukščio ir 1,5 m pločio. Jauno augalo vainikas kompaktiškas ir apvalus, paaugusio – plačiai apvalus. Šakos auga horizontaliai, dauguma prie pat žemės. Auga labai lėtai, kasmet vos apie 3-5 cm į viršų ir apie 3 cm į plotį. Žvyneliai visus metus tamsiai žali, blizgantys. Gerai auga derlingoje ir drėgnoje žemėje, nemėgsta supuolusios dirvos ir sauso oro. Geriausiai jaučiasi paunksmėje. Rečiau būna pirkti `Nana Gracilis Lutea` gelsva laja.

`Pygmea` užauga iki 1-1,5 m. Žvyneliai ryškiai žali, žiemą – rudi. Vainikas apvalus.

`Contorta` užauga iki 2 m aukščio. Krūmas netaisyklingos formos, šakos spirališkai susisukuios, svyrančios, ūgliai truputį garbanoti. Žvyneliai šviesiai žali.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu