Ekoklima

Patirtis ir profesionalumas garantuoja pelėsio išnaikinimą 100 proc.

Pelėsio naikinimas, priemonės

Dažnai dėl padidėjusios drėgmės  patalpose pradeda augti pelėsiniai grybeliai. Fasadų, siūlių ar kitų medžiagų paviršių nesandarumas lemia sienos drėgnumą.

Drėgmės padidėjimą lemia ir kiti veiksniai, tokie kaip maudymasis duše, skalbimas, maisto gaminimas ir kt, kurių metu susikondensavęs vanduo drėkina sienas. Kiekviename bute ar biure aptinkamos vietos, kuriose yra padidėjęs vandens garų kiekis (pvz., vonios kambarys, dušo kabina, virtuvė ir t. t.), todėl tos vietos tampa ypač pažeidžiamos ir tinkamos veistis pelėsiui. Ta pati problema gali atsirasti ir administracinėse ar gamybinėse patalpose  lubų bei kambarių kampuose, kur sumažėjęs oro srautas, dėl kurio drėgmė kondensuojasi ant šaltos sienos. Pelėsis gali augti ant medinių, fanieros, sintetinių ,popierinių paviršių, tinko, odos ir net stiklinių paviršių. Esant didelei  drėgmei pelėsis auga ir ant tų medžiagų kurios nėra jo maisto šaltinis. Tuomet jis maitinasi voratinkliais, dulkėmis. Tačiau pelėsiniai grybeliai dauginasi tik tuomet, kai aptinka tinkamas gyvenimo sąlygas -pakankamą drėgnumą ir maistą. Tad jei nėra galimybės pašalinti drėgmės kondensavimosi, pagerinti ventiliacijos, reiktų padaryti paviršių, ant kurio pelėsis dauginasi, netinkamu gyventi, nes jei nebus   pašalintos pelėsiui susidaryti palankios sąlygos, anksčiau ar vėliau jis vėl atsiras.

Pelėsis – ne tik estetinė problema. Pelėsio kolonijos  kenkia konstrukcijų ir paviršių tvirtumui, bet ir daro neigiamą poveikį sveikatai ir  ne tik fizinei . Anot specialistų, pelėsio apimtose patalpose gyvenantys žmonės dažniau serga depresija.

A.Donskojus, UAB Jape LT  dirbančio  pelėsio naikinimo ir prevencijos srityje nuo 2008 m. steigėjas akcentuoja tai, kad pelėsio atsiradimo priežastys yra skirtingos, todėl ir pasekmių šalinimui yra naudojamos skirtingos priemonės. Pasak A.Donskojaus –  jei pelėsis nuo paviršiaus bus panaikintas tik kosmetiškai neilgai trukus jis vėl ims augti. Reikia atrasti pelėsio židinį jį panaikinti ne tik nuo  paviršių bet ir  pat panaikinti priežastis dėl kurių pelėsis įsiveisė bei užkirsti kelią ateityje tų priežasčių susidarymui. Norint tikrai panaikinti pelėsi, o ne jį nuplauti ar užmaskuoti trumpam laikui, reikalingas kompleksiškas sprendimas.

Didėjant žmonių migracijai, plečiantis prekybai kartu su prekėmis, asmeniniais daiktais yra atvežamos ir skirtingos pelėsio rūšių sporos. UAB Jape bendrasavinikas A.Donskojus klientų dažnai vadinamas pelėsiu karaliumi pasakoja, kad neseniai teko tvarkyti objekto Maskvoje sienas gausiai apaugusias ypač nuodingo Aspergillus niger pelėsiu todėl buvo labai svarbu jį išnaikinti ir užkirsti kelią sąlygoms  pelėsio kolonijoms augti ateityje.

Kad pelėsis neatsinaujintų labai svarbu sienas išdžiovinti. Paviršiaus išdžiovinimas išspręsti problemos nepadės. Reikia džiovinti ir gilesnius sluoksnius. Jei sienos prisigėrusios drėgmės ir šlampa jau daugelį metų jas teks  imregnuoti specialiais preparatais.  A.Donskojus pataria, net ir tas sienas, kurios šlapios stovi jau daugelį metų, išsausinti specialia priemone Porofin.

Porofin – grynai organinis skystis, kuriuo impregnuojamos mineralinės statybinės medžiagos tam, kad jos taptų hidrofobiškos. Porofin sudėtyje nėra druskų ir jų neatsiranda šiuo produktu apdorotose statybinėse medžiagose. Todėl produktas neturi žinomo kenksmingo šalutinio poveikio, kurį sukelia druskos, esančios įprastų priemonių sudėtyje. Porofinpastato sienų porose (visose porų sienelėse) sukelia žinomą lotoso efektą  (hidrofobija). Tokiu būdu siena, apdorota šiuo produktu, hidrofobizuojama. Nors statybinių medžiagų poros sienoms išdžiūvus vėl atveriamos ir tampa laidžios orui, lotoso efekto dėka į šias atviras poras vanduo nebepatenka. Siena ne tik lieka sausa, bet ir vėl atgauna savo natūralią šilumos izoliaciją. Porofin technologija buvo sukurta prieš 45 metus. Net pirmieji šia priemone apdoroti statiniai iki šiol neturi defektų ir dėl drėgmės naujai atsiradusių pažeidimų. Tikėtina, kad  ši apsauga veiks dar kelis dešimtmečius.

Porofin padeda visais atvejais, kai pažeidžiami vandens kapiliarai. Tokiu būdu esant šlapioms ir drėgnoms sienoms tai yra vienintelė pagalba.Vadinamieji kapiliarinio vandens pažeidimai grindžiami sienų statybinių medžiagų sugeriamumo poveikiu, o fizikiniu požiūriu neigiamu slėgiu. Todėl vanduo esant šiems pažeidimams ir neišteka iš sienos. Tai sertifikuota priemonė kurios poveikis yra įrodytas bandymu metu Vokietijos valstybinėje medžiagų tyrimo laboratorijoje.

Tačiau jei jūsų rūsyje telkšo vanduo, tada tai ne tik kapiliarinio vandens, o ir požeminio vandens pažeidimai, ir tada reikia imtis papildomų priemonių. Požeminio vandens prasiskverbimo problemoms šalinti skirto epoksidinės sistemos Plasta . Tinkamos naudoti betono tankinimui ir mūro hermetizavimui nuo požeminio vandens, įtrūkių užpresavimui. Šiomis medžiagomis sukuriamas elastingas, nepralaidus sukibimas su betonu ir išlyginamuoju sluoksniu saugantis nuo chemikalų, tepalų, vandens, druskų. Betono danga  apsaugoma nuo susidėvėjimo, rūgščių ir chemikalų poveikio. Medžiagų panaudojimas puikiai pritaikomas betoninėse talpyklose birioms ar skystoms medžiagoms, žemės ūkio ir net maisto produktų gamybos įmonėse.

Labai svarbus etapas užkirsti kelią išoriniams veiksniams kurie įtakos pakartotiną drėgmės prasiskverbimą. Išnaikinus palėsį, tačiau nepašalinus jo atsiradimo priežasties didelė tikimybė, kad jis vėl ims augti. Kaip pašalinti pagrindinę pelėsio atsiradimo priežastį drėgmę ?

Tokiose klimato zonose, kurioje yra ir Lietuva, kur didesnė nei 80 proc. drėgmė laikosi ilgiau nei pusę metų vien vėdinimo  nepakanka. Seniau, kai centrinio šildymo radiatoriai įkaisdavo iki 65 laipsnių šilumos, o mediniai langai nebuvo sandarūs, drėgmės ir vėdinimo problema nebuvo aktuali. Senesnės statybos namai, renovuoti , o  taip pat ir nekokybiški naujos statybos  pastatai  drėksta tiek iš vidaus dėl drėgmės kondensavimosi, tiek iš išorės dėl aplinkos ir klimato poveikio. Pastato išorinės sienos drėgmės norma yra 8 proc, dažnai  ši norma viršijama net 10 kartų  ir siekia apie 80 proc. drėgnumą – pastebi A.Donskojus, – čia vėdinimas ir įprastos pelėsį naikinančios priemonės nebus ilgalaikis sprendimas. Tokiais atvejais būtinas fasado padengimas hidrofobizuojančiomis medžiagomis, kad išvengti nuolatinio paviršiaus drėkimo ir sąlygų pelėsio augimo susidarymui -pataria pelėsio naikinimo specialistas A.Donskojus. Per ilgametę darbo patirtį išbandęs daugelį priemonių specialistas  rekomenduoja  hidrofobizuoti pastatus inovatyviom vokiečių gamybos  specializuotomis statybinėmis cheminėmis medžiagomis, kurių efektyvumas įrodytas bandymais ir tai patvirtinančiais Vokietijos valstybinėje Šiaurės Reino–Vestfalijos medžiagų bandymo įstaigoje išduotais sertifikatais. Šiuolaikinės Hydro-chemie  hidrofobizuojančios medžiagos pašalina sąlygas drėkti sienoms neužkimšdamos porų. A.Donskojus turintis ilgametę patirtį  šioje srityje,  pabrėžia, kad padengimas hidrofobizuojančiomis medžiagomis užkertą kelią pastato struktūrinės žalos atsiradimui.

Lotupor – Tai ekologiškas produktas, skirtas fasadų apsaugai nuo vandens ir purvo įsiskverbimo, tinkamas visiems mineralinių paviršių tipams, fasadams, trinkelėms ir kt. Jis šalina fasadų drėgmės problemas, patalpose kuria sausą, šiltą klimatą be pelėsių. Tai impregnantas nekeičiantis fasadų išvaizdos, tinkantis paveldosaugos objektams. Lotupor ilgam padeda įveikti pelėsius gyvenamosiose patalpose, nes, hidrofobizavus fasadus šia hidroizoliacine priemone, pastatų sienos beveik visiškai išdžiūsta. Vadinasi, pelėsiniai grybeliai netenka svarbiausios gyvybinės terpės – vandens.

Lotupor medžiaga apdorotas fasadų mūras beveik visiškai išdžiūsta ir kartu užtikrina natūralų laboratoriškai sausos statybinės medžiagos šilumos izoliaciją. Tuo tarpu fasadų mūras, neturintis Lotupor apsaugos, dėl vandens (vykstant natūraliam procesui) įsigėrimo lietingu oru (5-20 proc.), praranda nemažą dalį savo natūralios šilumos izoliacijos (maždaug 10-40 proc.). Kad sienų šilumos nuostoliai sumažėja iki 30 proc  patvirtina ir termoviziniai bandymai (aktyvuota nuorodą į termovizinius bandymus)

Uab Jape LT  atstovauja Švedų kompanijos Jape Produkter  AB produkciją Lieuvoje ,Latvijoje ir Lenkijoje. Jepe – Švedijoje įkurta šeimos kompanija 2014 metais užėmusi antrą vietą tarp  vartotojų renkamų patikimiausių Švedijos kompanijų, kuria ir gamina ekologiškas ir efektyvias priemones pelėsio naikinimui ant fasadų ir patalpų viduje – neturinčių sveikatai kenksmingo chloro ir hipochlorito.

www.jape.lt

„Hydro Chemie INT GmbH“ – inovatyvių  specializuotų cheminių produktų gamintojas. Produktai skirti pastatų hidroizoliacijai, fasadų apsaugai, betono hermetizavimui ir remontui.  Atstovas Lietuvoje uab Jape LT

www.hydro-chemie.lt

Kiti temos straipsniai

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu