Vilniaus miesto savivaldybėje vyko susitikimas su daugiabučių bendrijų pirmininkais, administruojančių įmonių atstovais ir šilumos punktų prižiūrėtojais, kuriame buvo aptarta šilumos situacija Vilniuje.
Vilniaus vicemeras Romas Adomavičius pristatė nepriklausomų energetikos ekspertų sausio 10 dieną pateiktas išvadas dėl 2011 metų lapkričio mėnesio šilumos suvartojimo padidėjimo daugiabučiuose ir sąskaitų už šildymą dydžio.
„Apgailestauju, kad įvairūs politiniai pasisakymai viešoje erdvėje klaidina visuomenę ir tokiu būdu bandoma didinti tik politinius reitingus. Tuo tarpu dėmesys nuo realios situacijos ir sprendimų yra nukreipiamas į menamų priešų ir kaltininkų ieškojimą vietoje to, kad būtų sprendžiami klausimai, kurie jau šiandien palengvintų šilumos sąskaitų naštą gyventojams. Kai kurie politikai visiškai nepaiso Šilumos ūkio įstatymo arba sąmoningai iškraipo jo esmę“, – sakė vicemeras R. Adomavičius.
Vicemeras pabrėžė, kad savivaldybės ir šilumos tiekėjų pareiga – patiekti nustatytos temperatūros šilumnešį iki namo šilumos punkto laiku ir nenutrūkstamai, namo šilumos sistemos prižiūrėtojai privalo efektyviai suderinti visą sistemą ir reguliuoti šilumos punktą taip, kad namas ir atskiri butai sunaudotų kuo mažiau šilumos energijos. Tuo tarpu Valstybinės energetikos inspekcijos pareiga išduoti atestatus šilumos ūkio prižiūrėtojams ir kontroliuoti jų darbą, o Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija turi nustatyti teisingą šilumos kilovatvalandės kainą, Energetikos ministerija – Šilumos įstatymo vykdymą.
„Būtent Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlytos Šilumos ūkio įstatymo pataisos suteikė daugiau aiškumo, kokios yra šilumos tiekimo ir vartojimo proceso dalyvių pareigos ir atsakomybė: kas nustato kainas ir kas ką pagal kompetenciją turi kontroliuoti. Šilumos ūkio įstatyme yra įvardintos aiškios įvairių institucijų pareigos ir prievolės, kuriomis vadovaujantis turi būti atliekami tam tikri sprendimai energetikos srityje“, – sakė R.Adomavičius.
Šios pataisos Seime turėjo būti priimtos dar vasarą, o ne prieš pat šildymo sezoną, dėl ko kilo nemažai sumaišties.
Šilumos punktų prižiūrėtojai taip pat diskutavo dėl šilumos punktų nuotolinės duomenų nuskaitymo ir valdymo sistemos, kuria šiuo metu bendrovė „Vilniaus energija“ naudotis negali. Visi pritarė, kad ši sistema yra moderni, todėl turi būti pripažinta atsakingų institucijų, sertifikuota ir leista ja naudotis visiems šilumos punktų prižiūrėtojams, namo administratoriams, Valstybinei energetikos inspekcijai, savivaldybės specialistams ir gyventojams, norintiems sužinoti, kiek šilumos jie suvartoja bei pasitikrinti senesnius duomenis, kurie yra kaupiami sistemoje.
Susitikimo metu nuspręsta, kad būtina daugiau mokyti bendrijų atstovus, namo administratorius ir šilumos punktų prižiūrėtojus, kurie įvertintų ir mokėtų tvarkyti šilumos ūkį vadovaudamiesi Šilumos ūkio pataisomis bei bendrai dėtų pastangas, kad sąskaitos už šildymą gyventojams būtų sumažintos. Taip pat, įgyvendinant trumpalaikes priemones dėl šilumos kainų sumažinimo, turi būti sprendžiamos ir ilgalaikės strategijos – perėjimas prie šildymo biokuru ir pastatų renovacija.
Sandra Trinkūnaitė-Rimkienė, tel. (8 5) 211 2319, el. p. vrt@vilnius.lt