Search
Close this search box.
Vivacolor

Valdžia kratosi skaidrumo

Šiemet pavasarį žadėtų elektroniniu būdu išduodamų statybos leidimų dar teks laukti mažiausiai porą metų

Verslininkai pripažįsta be kyšių negalintys įveikti statybų reikalavimų džiunglių. Statybų sektoriui neatsikratant korupcijos šešėlio, Aplinkos ministerija pažadėjo iki šių metų gegužės įdiegti elektroninę statybos leidimų sistemą, neleisiančią pareigūnams piktnaudžiauti. Deja, ambicingi pareiškimai subliūško.

Neskubama į elektroninę erdvę perkelti ir kitų valstybės bei savivaldybių paslaugų. Pagrindine tokio delsimo priežastimi neoficialiai įvardijama vieno langelio baimė arba tai, kad kompiuteriai negali imti kyšio. Valdininkai prisibijo skaidrumo, mat įdiegus elektronines sistemas bus matyti, kur įstrigo vienas ar kitas dokumentas.

Paslaugos vėluoja

Lietuviai iki šiol gali tik pasvajoti, kad sėdėdami prie kompiuterių galėtų pateikti prašymą statybos leidimui, naujam pasui ar vairuotojo pažymėjimui gauti, įregistruoti įmonę ar užsirašyti į eilę pas medikus.

Žinoma, tai leistų gyventojams ir įmonėms greičiau ir paprasčiau, net neišeinant iš namų ar biuro, atlikti daugelį procedūrų, dėl kurių dabar tenka nuolat varstyti ne vienos valstybinės įstaigos ar savivaldybių duris. Be to, internetu teikiamos paslaugos sumažintų korupcijos mastą.

Valstybė buvo pasišovusi jau šiemet daugumą šių paslaugų perkelti į internetą, tačiau naujovių teks palaukti. Pripažįstama, kad, ko gera, labiausiai stringa į elektroninę erdvę perkelti neskaidriausias paslaugas, mat kompiuteris kyšio imti negalės, o valdininkai nebeturės galimybių vilkinti dokumentų tvarkymo ir sprendimų priėmimo.

Neleistų kyšininkauti

„Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos kuriama elektroninė statybos leidimų išdavimo sistema „Infostatyba” padėtų išvengti korupcijos rengiant statybos dokumentus. Ji bus baigta kurti ir įdiegta jau šių metų pavasarį”, –

sausį žadėjo Aplinkos ministerija, užgauta „Transparency International” Lietuvos skyriaus tyrimo apie statybų sektoriuje įsigalėjusią korupciją rezultatų.

Minėto tyrimo duomenimis, 34 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų, tvarkiusių statybų reikalus, pripažįsta davę kyšius politikams ir tarnautojams, tą darę ir kas dešimtos įmonės atstovai. Verslininkų manymu, kyšininkavimas, korumpuoti valdininkai, institucijų veiklos neskaidrumas ypač neigiamai veikia statybų sektoriaus plėtrą. Labiausiai korumpuotos, verslininkų vertinimu, savivaldybių administracijos ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, kuriai yra pavaldžios valstybinių parkų direkcijos.

Verslininkai įsitikinę, kad statybų sektoriaus skaidrumą užtikrintų elektroninės statybos leidimų išdavimo procedūros įdiegimas ir griežtos sankcijos valdininkams už terminų nesilaikymą, jei atlyginimas jiems būtų skaičiuojamas pagal tai, kaip greitai sutvarkomi dokumentai.

Netesėti pažadai

Deja, šių metų gegužę elektroninių statybos leidimų išdavimo sistema bus baigta tik iš dalies – internetu bus galima pateikti reikalingus dokumentus. Visiškai sistema turėtų pradėti veikti tik 2010 m. Tuomet jau bus galima ne tik pateikti prašymus, bet ir gauti projektavimo sąlygų sąvadus, statybos leidimus, pažymas apie nebaigtas statybas ir visus kitus su statybos leidimų išdavimu susijusius dokumentus.

„Iki 2010 m. sistema turėtų būti toliau tobulinama siekiant sudaryti galimybes ne tik pateikti, bet ir gauti visus dokumentus, susijusius su statybos leidimų išdavimu elektronine forma”, – tikino Vidaus reikalų ministerijos Informacinės politikos departamento direktoriaus pavaduotojas Saulius Jastiuginas.

Neliks galimybių vilkinti

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos viršininkės pavaduotojas Antanas Lukošius tikino, kad turėdami technines galimybes gegužės 10-ąją galėsime pateikti prašymus ir reikiamus dokumentus statybos leidimams išduoti bet kurioje Lietuvos savivaldybėje. Kita vertus, jis pripažįsta, kad iki 2010 m. bus ne tik tobulinama sistema, bet ir stiprinama techninė bazė, mat skiriasi savivaldybių techninio pasirengimo lygis.

Įdiegus sistemą „Infostatyba”, visi statybos dokumentai bus derinami elektroniniu būdu ir pagal įstatymų numatytus terminus. Tai reiškia, kad vėluojant parengti dokumentus apie tai bus informuotos visos suinteresuotos institucijos.

Taigi turėtų būti paprasta patikrinti, dėl kurio pareigūno kaltės yra užtrunkama. Išsiaiškinti vėlavimo priežastis bus galima ir rengiant dokumentus, ir juos jau sutvarkius.

Šiam iš ES struktūrinių fondų iš dalies finansuojamam projektui įgyvendinti iš viso numatyta skirti 3,5 mln. litų.

Baiminasi kontrolės

S.Jastiuginas pripažįsta, kad paslaugų perkėlimas į elektroninę erd-vę labai priklauso nuo atsakingų pareigūnų požiūrio.

„Technologijos nieko negalės padaryti, jei nebus sutvarkytos procedūros. Jei kažkas nenori naujovių, nenori perduoti paslaugos ar atsisakyti turėtos įtakos priimant sprendimus, paslaugos perkėlimas stringa”, – sakė pašnekovas.

Būsimos naujovės nėra priimtinos ir daugumai valdininkų.

„Sistema parodys, kuris valstybės tarnautojas nagrinėja prašymą. Tai skatins greičiau atlikti darbą, ir dokumentai neužsigulės stalčiuose. Kai niekas nekontroliuoja, kai kuriuos darbus galima užmiršti. Žinoma, kas nenori šių pokyčių, bando stabdyti vykstančius procesus”, – kalbėjo VRM atstovas.

Stringa ne tik statybos leidimų, bet ir kitų paslaugų perkėlimas į internetą. Štai kad ir nekilnojamojo turto sandorių elektroninė paslauga. Jau šiandien gyventojai visus su nekilnojamojo turto sandoriais susijusius klausimus galėtų spręsti tik pas notarą, tačiau dėl to, kad nėra parengti ir patvirtinti reikiami teisės aktai, sistema negalima naudotis.

„Regitra” informavo, kad beveik metus vėluojama įdiegti galimybę internetu pateikti prašymus keisti vairuotojo pažymėjimą ir įregistruoti automobilius. Jau šiais metais pranešimus policijai turėjome teikti internetu, tačiau galėsime tai daryti tik 2009-ųjų pabaigoje.

Ir daugiau projektų vėluojama įgyvendinti vienus dvejus metus, tad realiai elektroninės erdvės pranašumais bus galima naudotis tik 2010 m.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Ruukki Lietuva

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu

www.statybajums.lt