Elektros skirstymo bendrovė AB LESTO, siekdama sumažinti romų tabore Vilniuje patiriamus elektros energijos nuostolius, ėmėsi pertvarkyti aukštutiniame tabore esantį skirstomąjį tinklą taip, kad elektros vagystės iš LESTO būtų neįmanomos – klientams tabore priklausantys elektros energijos apskaitos prietaisai iškeliami prie taboro ribų, taip neliks galimybės nelegaliai prisijungti prie LESTO skirstomojo tinklo.
LESTO specialistai šiuo klausimu birželio mėnesį buvo susitikę su Vilniaus savivaldybės atstovais, susitikimo metu buvo pristatytas skirstomojo tinklo romų tabore pertvarkymo projektas.
Romų tabore elektros vagysčių problema yra įsisenėjusi – nepaisant reguliarių patikrinimų, taikomų prevencijos priemonių, kasmet tabore „pradingsta“ 250 tūkst. kilovatvalandžių elektros energijos, maždaug keturis kartus daugiau, lyginant su taboro gyventojų deklaruojamu elektros energijos suvartojimu. Tai lemia beveik 130 tūkst. Lt nuostolių, kuriuos turi apmokėti visi sąžiningi elektros energijos vartotojai.
Bendrovė netoleruoja neleistino elgesio. LESTO kartu su policijos pareigūnais, Vilniaus miesto savivaldybe ne vienerius metus ieškojo įvairių sprendimų, siekdama užkirsti kelią nusikalstamai veiklai aukštutiniame ir žemutiniame Vilniaus tabore.
Vien per 2012 m. romų tabore LESTO specialistai kartu su policijos pareigūnais atliko penkis reidus, kurių metu surašyta 13 administracinės teisės pažeidimo protokolų bei nustatyti 98 neteisėti prisijungimai prie elektros tinklo. 2013 m. reidai taip pat atliekami – jau surašyti 3 protokolai bei nustatyti 75 neteisėti prisijungimai. Daugeliu atvejų vykdant elektros energijos vartojimo patikrinimus ir nelegalių vartotojų atjungimus, dalyvauja Valstybinės energetikos inspekcijos ir policijos atstovai.
Nepaisant taikomų prevencijos priemonių, neatsakingų energijos grobstytojų savivalė tabore tęsiasi, todėl LESTO nusprendė investuoti į skirstomojo tinklo pakeitimus taip, kad aukštutiniame tabore vagystės iš elektros tinklo būtų neįmanomos – apskaitos prietaisai bus iškelti prie pat transformatorinės, o iki kiekvieno kliento namo bus pakloti abonentiniai kabeliai.
„Anksčiau taikytos priemonės davė rezultatų – elektros grobstymo atvejai nuosekliai mažėjo. Tačiau negalime toleruoti ir esamo lygmens, todėl planuojamas skirstomojo tinklo pertvarkymas yra būtinas, siekiant užtikrinti visų elektros energijos vartotojų interesus gauti patikimą, kokybišką elektros energiją. Bet kokia savivalė yra ne tik nusikaltimas, bet ir labai pavojingas veiksmas – sudaroma grėsmė ne tik paties nusikaltėlio, bet ir aplinkinių gyvybei“, – teigia Vigantas Vengalis, LESTO Vilniaus regiono tinklo valdymo departamento direktorius.
Vykdant aktyvius prevencijos veiksmus, naudojant statistinius modelius, per 2012 m. LESTO visoje Lietuvoje išaiškino 781 nelegaliai prie elektros tinklo prisijungusį elektros energijos grobstytoją – jie bendrovei turės kompensuoti daugiau nei 1 mln. Lt už neteisėtai vartotą elektros energiją.