Franke

Seimas pritarė siūlymui sukurti valstybės žemės sklypų rezervavimo modelį

Sklypų rezervavimo platforma

Seimas pritarė teisės aktų pakeitimams, kuriais sukuriamas valstybinės žemės sklypų rezervavimo modelis, užtikrinant išvystytų didelių valstybinės žemės sklypų (teritorijų) pasiūlą naujoms gamybos investicijoms pritraukti ir palengvinant tolesnį valstybinės žemės sklypų pasiūlos procesą.

„Iš esmės šiuo metu sprendžiame labai konkrečią problemą, su kuria mes susiduriame, kalbėdami apie investicijų pritraukimą, ypač regionuose. Šiuo metu trūksta sklypų, kurie būtų paruošti investicijoms ateiti čia ir dabar, ypač stambioms. Todėl mes siūlome sukurti ir patvirtinti valstybės žemės sklypų rezervavimo modelį, užtikrinant išvystytų, didelių valstybinės žemės sklypų pasiūlą naujoms gamybos investicijoms pritraukti, ir palengvinti bei pagreitinti tolesnį valstybinės žemės sklypų pasiūlos procesą, gavus konkretaus investuotojo užklausą“, – spalio pabaigoje pristatydamas projektą sakė ekonomikos ir inovacijų viceministras Karolis Žemaitis.

Viceministro teigimu, iki 2030 metų tikėtinas poreikis bus apie 1 tūkst. 300 hektarų, o tokių sklypų nebus daug: „Mes kalbame apie tris, keturis sklypus, didesnius nei 20 hektarų, bet tai irgi yra reikšmingai daug, turint omenyje, kad mūsų konkurencinė aplinka su kitomis šalimis regione yra gana sudėtinga. Tai būtų mums dar vienas būdas aktyviau konkuruoti dėl užsienio ir vietos investuotojų pritraukimo.“

Ši nuostata bus taikoma ne miestų ir miestelių  teritorijoms. 

Ne miestų ir miestelių teritorijose esantys laisvi valstybinės žemės sklypai ir (ar) ne miestų ir miestelių teritorijose esantys valstybinės žemės sklypai, kurių nuomos ar panaudos sutartis baigiasi, nustatyta tvarka galės būti įtraukti į investicijų projektams rezervuotų investicinių valstybinės žemės sklypų sąrašą, jeigu jie atitiktų bent vieną iš šių kriterijų:

1) iki jų yra įrengtas ir (ar) sutvarkytas valstybinės ir (ar) vietinės reikšmės kelias ir (ar) kita inžinerinė savivaldybės infrastruktūra;

2) pagal nacionalinio pažangos plano planavimo dokumentus sklypai priskiriami prie teritorijų, skirtų naujoms investicijoms pritraukti ir esamoms plėsti;

3) jie vystomi Investicijų įstatymo 2 straipsnio 25 dalyje numatytiems stambiems projektams pritraukti ir (ar) įgyvendinti.

Nustatyta, kad Nacionalinė žemės tarnyba teiks informaciją Ekonomikos ir inovacijų ministerijai apie suderintose teritorijose esančius laisvus valstybinės žemės sklypus ir (ar) valstybinių žemės sklypų nuomos ir (ar) panaudos sutarčių pasibaigimą.

Valstybinės žemės sklypai, atitinkantys nustatytus kriterijus, į rezervuotų investicinių valstybinės žemės sklypų sąrašą bus įtraukiami Nacionalinės žemės tarnybos vadovo sprendimu. Investicinis valstybinės žemės sklypas bus rezervuojamas 5 metų laikotarpiui nuo sprendimo, įtraukti į rezervuotų investicinių valstybinės žemės sklypų sąrašą, įsigaliojimo dienos. Rezervacijos terminas galės būti pratęsiamas Ekonomikos ir inovacijų ministerijos motyvuotu siūlymu dar 5 metams, jeigu nėra baigti inžinerinės savivaldybės infrastruktūros įrengimo, sutvarkymo darbai arba yra investuotojas, planuojantis įgyvendinti investicinį projektą rezervuotame investiciniame valstybinės žemės sklype, arba kitais atvejais, kai investicijoms tinkamų teritorijų paklausa valstybėje viršija esamą pasiūlą.

Per dvejus metus nuo žemės ūkio paskirties žemės sklypo įtraukimo į rezervuotų investicinių valstybinės žemės sklypų sąrašą neinicijavus žemės sklypo pagrindinės žemės naudojimo paskirties keitimui reikalingų dokumentų rengimo Teritorijų planavimo įstatymo numatyta tvarka, rezervuotas investicinis valstybinės žemės sklypas Nacionalinės žemės tarnybos vadovo sprendimu bus išbraukiamas iš rezervuotų investicinių valstybinės žemės sklypų sąrašo.

Pakeitimai įsigalios 2024 m. sausio 1 d.

Informacija apie laisvus valstybinės žemės sklypus ir (ar) valstybinių žemės sklypų nuomos ir (ar) panaudos sutarčių pasibaigimą Vyriausybės arba jos įgaliotų institucijų nustatyta tvarka bus gaunama naudojantis Žemės informacine sistema (ši nuostata įsigalios 2025 m. sausio 1 d.).

Žemės įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-3156(2) pritarė 79, prieš balsavo vienas, susilaikė 7 Seimo nariai.

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu