Ekoklima

Priimti sprendimai, skatinantys didinti biokuro pasiūlą Lietuvos rinkoje

Priimti sprendimai, skatinantys didinti biokuro pasiūlą Lietuvos rinkoje

Trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą, kuris numato medienos pramonės įmonėms, pateikusioms ir pardavusioms gamybos liekanas per elektroninę medienos pardavimo sistemą, suteikti papildomą limitą žaliavinei medienai pirkti pusmetiniuose VĮ Valstybinių miškų urėdijos medienos aukcionuose.

Taip siekiama paskatinti verslą perdirbant medieną susidarančias liekanas siūlyti įsigyti visiems rinkos dalyviams lygiomis sąlygomis aukcionuose ir kartu didinti biokuro žaliavos pasiūlą šalyje. Taip pat šiuo nutarimu Valstybinių miškų urėdijai pavesta ypatingos skubos tvarka pradėti biokuro ruošą ir prekybą biokuru.

Urėdijai pavedama 2022–2024 m. laikotarpiu gaminti ir parduoti biokurą energijos išteklių biržoje tam panaudojant iki 20 proc. per metus planuojamo pagaminti malkinės medienos, plokščių medienos, popierrąsčių ir miško kirtimo liekanų kiekio, iš viso apie 400 tūkst. ktm per metus.

Atkreipiame dėmesį, kad Valstybinė miškų urėdija iki šiol tiekdavo tik žaliavinę medieną ir tiesiogiai biokuro rinkoje nedalyvavo. 

„Urėdijos dalyvavimas biokuro biržoje prisidės prie biokuro tiekimo stabilumo ir bendrai šios rinkos tvarumo užtikrinimo ateinančius keletą metų. Taip pat šiais pakeitimais motyvuojame nuolatinius medienos pirkėjus gamybos liekanas parduoti miestams ir miesteliams biokuro gamybai“, – pažymi aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Biokuro rinkos dalyviai skundžiasi, kad dalis pramonės įmonių medienos apdirbimo liekanas parduoda tiesiogiai užsienio įmonėms, net nesiūlo šios produkcijos Lietuvos biokuro gamintojams. Rinkos dalyvių skaičiavimais, pramonės liekanas išvežančios įmonės bendrai perdirba apie 1,5 mln. ktm medienos per metus, o galimų medienos perdirbimo liekanų susidaro apie 40 proc. šio kiekio, t. y. apie 600 tūkst. ktm. Tai yra ženklus kiekis biokuro sektoriui, nes per metus Lietuvoje sunaudojama apie 4 mln. ktm biokuro.

Šios priemonės padės užsitikrinti pakankamą biokuro žaliavos pasiūlą 2022–2023 m. šildymo sezonui, nes iš Rusijos ir Baltarusijos dėl Europos Sąjungos joms įvestų sankcijų į Lietuvą nebegalima įvežti medienos produktų. Į Lietuvą iš šių valstybių per metus būdavo įvežama apie 1,2 mln. tonų (apie 1,6 mln. ktm) smulkintos medienos produktų, kurie buvo naudojami ir kaip biokuras. 

Be to, Vyriausybės pavedimu Aplinkos ministerija rengia prekybos mediena reglamentavimo pakeitimus, kurie įteisins atvirų aukcionų (varžymosi dėl medienos įsigijimo realiu laiku) ilgalaikėms ir pusmetinėms sutartims sudaryti taikymo principus, leisiančius efektyviau konkuruoti įsigyjant medieną. 

Šiems pakeitimams parengti ir pasiruošti juos techniškai įgyvendinti reikia daugiau laiko, todėl atvirus aukcionus preliminariai planuojama pradėti 2023 m.

TAIP PAT SKAITYKITE

Ruukki
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu