Klaipėdoje neseniai kilo gyventojų nepasitenkinimas dėl ant vieno iš Verpėjų gatvėje esančio gyvenamojo namo iškeltos judriojo ryšio antenos. Žmonės nuogąstauja, kad jos spinduliuojamos elektromagnetinės bangos kelia grėsmę sveikatai.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centras (VSC) išplatino pranešimą, jog gyventojų nerimas neturi jokio pagrindo, mat tyrimais esą nustatyta, kad leistinos higienos normos Verpėjų gatvėje neviršijamos.
Judriojo radijo ryšio sistemų bazinių stočių statybos ir naudojimo saugos sveikatai reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 81:2005 „Judriojo radijo ryšio sistemų bazinės stotys“, kuria ir vadovaujasi visuomenės sveikatos specialistai vykdydami šių objektų priežiūrą. Joje nurodyti visi dokumentai, skaičiavimai, kurie turi būti pateikti bazinės stoties įrengimo techniniame projekte: Ryšių reguliavimo tarnybos leidimas bazinės stoties įrengimui, teoriniai elektromagnetinio lauko, kurį gali skleisti projektuojama bazinė stotis, skaičiavimai. Taip pat turi būti pateikti duomenys apie visus 300 metrų spinduliu aplink anteną esančius elektromagnetinio lauko šaltinius. Jeigu tokių šaltinių yra, turi būti pateikti ir suminiai elektromagnetinio lauko teoriniai skaičiavimai.
Įvertinus visus pateiktus dokumentus, jei jie atitinka higienos normos reikalavimus, techninis projektas yra derinamas, tačiau reikalaujama, kad prieš pradedant bazinės stoties eksploataciją būtų atlikti elektromagnetinio lauko matavimai, o protokolai pateikti visuomenės sveikatos centrui. Jeigu matavimų rezultatai atitinka reikalavimus, bazinė stotis gali būti eksploatuojama.
Klaipėdos VSC teigia, jog Verpėjų gatvėje esanti bazinė stotis atitiko visus minėtus reikalavimus, taip pat buvo pateikti natūriniai elektromagnetinio lauko matavimai, kurie neviršijo normoje numatytų verčių. Leidimas-higienos pasas šiai stočiai nebuvo išduotas dėl dviejų teisės aktų nesuderinamumo, kurį pastebėjusi Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos inicijavo šių teisės aktų pataisas.
Judriojo ryšio antena ant Verpėjų gatvės gyvenamojo namo visuomenės sveikatos požiūriu yra saugi, teigia VSC atstovai išplatintame pranešime spaudai. Išjungti ją būtų galima tik tuo atveju, jei jos skleidžiamas elektromagnetinis laukas viršytų leistiną dydį.
Anot visuomenės sveikatos specialistų, elektromagnetinio spinduliavimo matavimai Trinyčių kvartale buvo atlikti ne vieną kartą. Matavimų metu nei lauke (30-40 metrų spinduliu nuo antenos), nei gyvenamosiose patalpose neužfiksuota, kad spinduliavimas viršytų leistiną normą.
Paskutinį kartą matavimai buvo atlikti spalį Zanavykų, Verpėjų, Technikos gatvėse prie gyvenamųjų namų ir gyvenamosiose patalpose, tarp jų – ir viršutiniuose aukštuose, balkonuose. VSC teigimu, nustatyta, kad elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis prie gyvenamųjų namų buvo 0,1 – 0,3 µW/kv. cm, o gyvenamosiose patalpose ir balkonuose – 0,1 – 1,9 µW/kv. cm. Higienos norma 81:2005 numatė, kad elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis turi būti ne didesnis kaip 10 µW/kv. cm.
Praėjusiais metais šalyje prie mobiliojo ryšio antenų elektromagnetinio lauko energijos srauto tankis buvo matuotas daugiau nei 800 kartų ir nė vienu atveju nebuvo nustatyta leidžiamų verčių viršijimo.
Pažymėtina, kad Lietuvoje pagal higienos normą HN 81:2005 yra nustatyta 100 kartų griežtesnė elektromagnetinio lauko tankio ribinė vertė 900 MHz ir didesniems dažniams, kuriais spinduliuoja judriojo ryšio sistemų bazinės stotys, negu Europos Tarybos 1999 m. liepos 12 d. rekomendacijose 1999/519/EC dėl elektromagnetinių laukų (nuo 0 iki 300 GHz) poveikio žmonėms (OJ 1999, L 199 p. 59), kuriose nustatyta leidžiama vertė yra 1000 µW/kv. cm.
Be to, Klaipėdos VSC priminė, kad visiškai neseniai buvo kilusi nerimo banga dėl elektromagnetinės spinduliuotės poveikio Žibininkų kaimo (Kretingos raj.) gyventojų sveikatai.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pavedimu Valstybinis aplinkos sveikatos centras atliko išsamų tyrimą. Įvertinus tyrimų duomenis ir sukauptą informaciją apie Žibininių kaimo, Kretingos rajono, Klaipėdos apskrities ir Lietuvos gyventojų sergamumą nustatė, kad judriojo ryšio bazinės stoties skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė neturėjo įtakos Žibininių kaimo ir Kretingos rajono gyventojų sveikatai.
Anot VSC specialistų, cadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos, Europos Komisijos sveikatos ir vartotojų apsaugos generalinio direktorato, Europos Sąjungos mokslinio komiteto esančioms ir naujoms rizikoms įvertinti (angl. SCENIHR), Tarptautinės apsaugos nuo nejonizuojančiosios spinduliuotės komisijos (angl. INCIPR) paskelbtais pranešimais ir ataskaitomis, galima teigti, kad skelbtų epidemiologinių tyrimų duomenų nepakanka, kad būtų galima sieti judriojo ryšio bazinių stočių ir mobiliųjų telefonų naudojimą su nepalankiu poveikiu vartotojų sveikatai.