Radviliškio rajone esantis Palonų dvaras rūpi tik vagišiams. Pastarieji jo detalėmis, manoma, šildosi namus.
O savivaldybė, kuriai priklauso pastatas, net nežino ar jis užkonservuotas, nors pati tą ir privalėjo padaryti. Paveldosaugininkai jau kalba apie bausmes, o valdininkai sako, kad geriausia išeitis – dvarą nugriauti, pranešė LTV „Panorama”.
Apie Palonų dvarą duomenų mažai. Pirmą kartą jis paminėtas apie 1582-uosius, kai Lietuvos–Lenkijos karalius Žygimantas Senasis dalijo tėvoniją didikams. Vėliau sodyba ėjo iš rankų į rankas, o medinį dvarą, manoma, pastatė pasiturintis ūkininkas.
Sovietmečiu pastatas atiteko Palonų pagrindinei mokyklai, jame įkurti socialiniai būstai. Prieš kelerius metus išsikėlus gyventojams dvaras buvo apleistas, o pastaruoju metu į jį įsisuko ir vagišiai.
„Kadangi dvaras, rūmai ir svirnas mediniai, tai mums susidarė toks įspūdis, kad tie pastatai tiesiog kūrenami, atsipjaunat po vieną kitą detalę ar rasto galą”, – teigė Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vyr. inspektorius Zenonas Stundžia.
Dėl vagystės policija yra pradėjusi tyrimą. Dar 2006 metais Radviliškio rajono taryba dvarą pripažino netinkamu naudoti ir nutarta jį nugriauti, tačiau jį panoro susigrąžinti vienas kaunietis, tad procesas buvo sustabdytas.
Praėjusią vasarą žmogus pretenzijų į dvarą atsisakė, todėl jame vėl apsilankė ekspertų komisija, kuri pripažino jį esant avarinės būklės. Savivaldybė buvo įpareigota sutvirtinti griūvančias konstrukcijas, užkalti langus ir duris, ir pastatą konservuoti. Tačiau prabėgo pusę metų, o pakabinti tik perspėjantys lapeliai.
„Pastatas kaip ir aptvertas, tie dalykai kaip ir įvykdyti. Negalėčiau aš dabar pasakyti (ar langai užkalti ir sutvirtintos konstrukcijos – lrt.lt). Buvo užtikrinta, kad tie dalykai bus padaryti, bet negaliu pasakyti, ar buvo padaryta iš tiesų”, – Radviliškio rajono savivaldybės Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vedėjas Artūras Valuckas.
Dėl tokio aplaidumo paveldosaugininkai jau prabilo ir apie bausmes. Esą stebina savivaldybės neūkiškumas, todėl administracijos direktoriui gali būti skirta iki 5 tūkst. litų siekianti bauda.
„Kol kas savivaldybė to dvaro ateities ir nebuvo numačiusi, bet kadangi problema yra suaštrinta, manau, kad gal ne šita taryba, o ateinanti kita taryba šiuo klausimu turės aiškesnę nuomonę”, – sakė Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinio vyr. inspektorius Z. Stundžia.
Tačiau savivaldybė jau turi savo nuomonę. Esą pavasarį paveldosaugininkų bus prašoma įvertinti dvarą ir priimti sprendimą dėl jo ateities. Palonų dvaro laukia liūdnas likimas. Savivaldybė tikina, kad pastatui restauruoti lėšų neturinti, tad jei bus gautas paveldosaugininkų pritarimas, jo likučiai greitu laiku bus sulyginti su žeme.