Anza

Neatmetė Prezidentės veto dėl Atliekų tvarkymo įstatymo

Neatmetė Prezidentės veto dėl Atliekų tvarkymo įstatymo

Seimas ketvirtadienį ėmėsi nagrinėti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl Atliekų tvarkymo įstatymo.

Šalies vadovė įstatymui nepritarė gavusi Savivaldybių asociacijos kreipimąsi, kuriame teigiama, kad atliekų išvežimas su tokiu įstatymu brangtų iki 63 proc., o sąvartynai galimai būtų perleisti privačiam verslui. D. Grybauskaitė Seimo priimtą įstatymą vadino „rubikoniniu“. Atmesti veto Seimas nesiryžo.

Seimo Aplinkos apsaugos komitetas, vadovaujamas konservatoriaus Jono Šimėno, pasiūlė šalies vadovės veto atmesti. Tuo metu Vyriausybė prezidentės pozicijai pritarė.

Konservatorius Evaldas Jurkevičius Savivaldybių asociacijos poziciją vadino populistine. Esą savivaldybės negalėjo įrodyti, kad atliekos įsigaliojus įstatymui tikrai brangs, ir taip tiktai gąsdinami žmonės. Be to, esą prezidentės veto nesudaro motyvacijos gyventojams rūšiuoti atliekas.

„Prezidentės veto šitoje vietoje visą šitą dalyką palieka senoje tvarkoje“, – kalbėjo E. Jurkevičius.

Jis taip pat pažymėjo, neva prezidentė neatsižvelgė į tai, kad Aplinkos apsaugos komitetas pagal Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) rekomendacijas esą pašalino įstatymo nuostatas, STT nuomone, sudariusias prielaidas piktnaudžiavimui atliekų sistema.

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė teigė suprantanti, kad dabartiniai regioniniai atliekų tvarkymo centrai negalės vykdyti atliekų tvarkymo. Tačiau ji teigė nusivylusi, jog gyventojams Prezidentė siūlo neleisti sudaryti individualias sutartis dėl atliekų rūšiavimo. Anot socdemės, savivaldybės nueis lengviausiu keliu ir gyventojams užkraus rinkliavą, kuri esą ne visiems pakeliama. B. Vėsaitė teigė balsavime susilaikysianti.

Tuo metu jos partijos kolega Bronius Bradauskas pareiškė palaikantis prezidentės poziciją. Esą privatininkų įleidimas į sąvartynus neišvengiamai brangis atliekų išvežimą.

O Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J. Šimėnas dar syk paragino atmesti veto. Jis tikino būdų pagerinti atliekų tvarkymo sektorių ieškojęs pustrečių metų. Politiko teigimu, savivaldybės negalėjo įrodyti, kad atliekų išvežimas tikrai brangs, o komitetas neva sudėjo visus saugiklius, neleisiančius privatininkų į sąvartynus.

Anot J. Šimėno, pati Prezidentė savo pozicija „grąžina įstatymą į korupcines sąlygas“.

Jam antrino ir kita konservatorė Aurelija Stancikienė. Esą Aplinkos apsaugos komitetas suformulavo gerus sprendimus, o prezidentė „yra už monopolio išsaugojimą ir įtvirtinimą“.

„Tai yra ne žmonių interesų atstovavimas, o monopolistų“, – tvirtino A. Stancikienė.

Konservatorė Danutė Bekintienė stojo prieš savo partijos kolegas. Ji teigė pritarianti Prezidentės nuogąstavimams, kad atliekų sektoriui privačiose rankose gresia šilumos ūkio sistemos likimas.

„Tvarkietis“ Almantas Petkus ragino palaikyti veto. Sykiu jis pažymėjo, kad įstatymą reikia dar tobulinti, nes esą ir dabar yra daug landų privatininkų suvešėjimui šiame sektoriuje.

Tokios pat pozicijos laikėsi ir „tvarkiečių“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Paskelbus pirmąjį balsavimą dėl pirminio įstatymo variantą, kurį prezidentė vetavo, už veto atmetimą pasisakė 30 parlamentarai, prieš – 50, susilaikė 26.

Paskelbus balsavimą dėl D. Grybauskaitės pateiktų pataisų, už Prezidentės pasiūlytą įstatymo variantą balsavo 71, prieš – 6, susilaikė 25. Tad įstatymas priimtas toks, kokį pasiūlė prezidentė.

DELFI primena, kad kol kas D. Grybauskaitės vadovavimo metu Seimas atmetė tik vieną Prezidentės veto – jis buvo susijęs su Viešųjų pirkimų įstatymo išimtimi politinėms partijoms.

Šarūnas Černiauskas

TAIP PAT SKAITYKITE

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu