Ekoklima

Lietuva dalyvaus Inovacijų fondo projekte

Inovacijų fondas

Šiandien Europos Komisija, Austrija, Ispanija ir Lietuva paskelbė apie dalyvavimą Inovacijų fondo projekte „Aukcionai kaip paslauga“ (angl. Auctions-as-a-Service (AaaS)). Lietuvos ir dar dviejų šalių parama – tai svarbus projekto etapas siekiant padidinti Europos vandenilio banko skiriamą tvarios ir švarios energijos finansavimą. Trys ES valstybės narės skirs daugiau kaip 700 mln. EUR nacionalinių lėšų vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių gamybos projektams savo šalyse remti.  Bendras finansavimas sudarys apie 2 mlrd. Eur. 

Lietuva iš Modernizavimo fondo lėšų vandenilio iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai papildomai skirs 36 mln. eurų. Nuo 2023 m. Lietuva iš Modernizavimo fondo lėšų jau yra skyrusi 50 mln. eurų žaliojo vandenilio gamybai. 

„Lietuva yra įsipareigojusi paspartinti žaliojo kurso įgyvendinimą ir iki 2050 m. pasiekti klimato neutralumo tikslą. Mūsų partnerystė su EK pagal Inovacijų fondo projektą „Aukcionai kaip paslauga“ yra svarbus žingsnis siekiant šių tikslų. Investuodami į žaliojo vandenilio gamybą ne tik didiname Lietuvos energetinį saugumą, bet ir prisidedame prie švaresnės ir atsparesnės Europos kūrimo“, – sakė Lietuvos Respublikos energetikos ministras Dainius Kreivys.    
Lietuvos dalyvavimas 2024 m. AaaS projekte suteiks galimybę šaliai gauti papildomų projektų, ne tik tų, kurie buvo patvirtinti Europos biudžeto lėšomis (jei tokių bus). Toks didesnis finansinis svoris padės pritraukti ir finansuoti daugiau vandenilio iš atsinaujinančios energijos gavybos projektų šalyje. Komisija kviečia kitas valstybes nares taip pat pasinaudoti šia paslauga būsimuose aukcionuose. 

Ispanija planuoja aukcionams skirti 280-400 mln. Eur, o Ausrija – 400 mln. Eur. 

„Aukcionai kaip paslauga“ programa leidžia valstybėms narėms finansuoti papildomus aukcione dalyvaujančius projektus po to, kai paskirstomas Inovacijų fondo biudžetas. Pasinaudodamos šia priemone, valstybės narės gali savo teritorijoje nustatyti ir remti konkurencingus ES finansavimo negavusius projektus, neskelbdamos atskiro nacionalinio aukciono. Valstybės narės aukcione dalyvauja savanoriškai. Projektų rengėjai, norėdami būti atrinkti pagal šią programą, savo paraiškoje taip pat turi išreikšti susidomėjimą naudotis „Aukcionų kaip paslaugos“ galimybe.  Bet kokia parama, kurią valstybės narės teikia pasinaudodamos šia paslauga, bus laikoma valstybės pagalba. Valstybės narės apie savo paramą turi pranešti Komisijai, tačiau joms bus taikomas supaprastintas valstybės pagalbos patvirtinimo procesas, nes aukcionai rengiami ES lygmeniu pagal Valstybės pagalbos klimato ir aplinkos apsaugai ir energetikai gaires. 

2023 m. lapkričio 23 d. Komisija paskelbė pirmąjį visos ES aukcioną pagal Inovacijų fondą, skirtą vandenilio iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybai remti pagal „REPowerEU“ veiksmų plano, Žaliojo kurso pramonės plano ir Direktyvoje dėl skatinimo naudoti atsinaujinančiųjų išteklių energiją nustatytų užduočių dėl atsinaujinančio vandenilio gamybos tikslus. Kalbant apie EEE pagamintą atsinaujinantį vandenilį, aukcionas padengs skirtumą tarp atsinaujinančio vandenilio gamybos sąnaudų ir kainos, kurią nori mokėti rinka. Tiksli šios priemokos suma nustatoma konkurso būdu. Aukcioną laimi vandenilio iš atsinaujinančios energijos gamintojai, kuriems reikia mažiausios paramos, išreikštos eurais už kilogramą pagaminto vandenilio. Atsižvelgdama į Inovacijų fondo surengto aukciono IF23 sėkmę, 2024 m. gruodžio 3 d. Komisija paskelbs antrąjį aukcioną.   

Bendra informacija
Numatoma, kad 2020–2030 m. iš ES apyvartinių taršos leidimų prekybos sistemos bus gauta 40 mlrd. eurų pajamų, todėl Inovacijų fondo tikslas – sukurti finansines paskatas įmonėms ir valdžios institucijoms investuoti į pažangiausias mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančias energijos technologijas ir remti klimato neutralumo siekiančią Europos klimato politikos sistemą. Pagal ankstesnius kvietimus teikti paraiškas Inovacijų fondas novatoriškiems projektams jau yra skyręs apie 6,5 mlrd. eurų. Aukcionai (dar vadinami konkurenciniais oficialiais siūlymais) yra Fondo paramos mechanizmas, kuriuo visų pirma siekiama skatinti greitesnę ir ekonomiškai efektyvesnę paramą atsinaujinančio vandenilio technologijų diegimui. Taip pat svarstoma galimybė ateityje aukcionus taikyti ir kitoms mažai anglies dioksido į aplinką išskiriančioms technologijoms. Su IF23 aukciono rezultatais galima susipažinti čia, o plačios viešosios konsultacijos dėl IF24 aukciono sąlygų dokumentuotos čia. 
Europos vandenilio bankas – tai iniciatyva, kuria siekiama palengvinti atsinaujinančiųjų išteklių vandenilio gamybą ES viduje ir importą Europos vartotojams. Siekiama užpildyti investicijų spragą ir užtikrinti būsimą atsinaujinančiųjų išteklių vandenilio tiekimą vartotojams. Taip bus prisidedama prie „REPowerEU“ tikslų įgyvendinimo ir teisingo perėjimo prie poveikio klimatui neutralumo. Inovacijų fondo aukcionais įgyvendinamas Europos vandenilio banko žaliojo kurso investicijų ramstis. 
2024 m. birželio mėn. patvirtintame atnaujintame Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane (NEKSVP) ir Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje Lietuvos Respublikos Vyriausybė siekia, kad žaliasis vandenilis taptų vienu pagrindinių energijos nešėjų ateityje, padedančiu dekarbonizuoti šalies pramonę ir užtikrinančiu iš atsinaujinančių išteklių pagamintos energijos sistemų lankstumą. Lietuvoje iki 2030 m. siekiama instaliuoti iki 1,3 GW elektrolizės pajėgumų ir per metus pagaminti apie 129 tūkst. tonų žaliojo vandenilio.  
Aukciono tvarka Lietuvos teikiama parama, kaip valstybės pagalba, turi būti patvirtinta Komisijos ir turi papildyti esamą su vandeniliu susijusiems projektams patvirtintą valstybės pagalbą.

REKOMENDUOJAME