Vilniuje, Goštauto ir Lukiškių gatvių sankryžoje naujas A klasės verslo centras „Uniq“ kyla vietoj ten stovėjusio pasenusio biurų pastato. Tai puikus miesto plėtros pavyzdys, kai savo amžių nugyvenę pastatai keičiami naujais ir moderniais.
Pastarąjį dešimtmetį Vilniuje dešinysis Neries krantas buvo plėtojamas žymiai aktyviau, čia iškilo geras tuzinas daugiaaukščių verslo centrų. Tuo tarpu kairiąją krantinę po plėtros Goštauto ir Gynėjų gatvėse buvo apėmęs sąstingis. Nuomininkai, norėdami turėti biurą naujos statybos verslo centre šalia pagrindinių valstybinių institucijų, neturėjo alternatyvų arba galėjo rinktis prastesnes patalpas pilkuose sovietinės architektūros monstruose.
Statybą ar rekonstrukciją senamiestyje ir miesto centre riboja daugybė įstatymų ir reglamentų, tad natūralu, kad naujų pastatų šioje Neries pusėje atsirado nedaug. Be to, šioje Naujamiesčio dalyje beveik nėra neužstatytų sklypų. Dabar kairiajame Neries krante yra vystomas tik vienas naujas verslo centras. Jo vystytoja, įmonė „Pinus Proprius“ pasirinko progresyvų, nors ir nelengvą kelią – griauti seną, vertę praradusį pastatą ir jo vietoje statyti naują, ekologišką ir ergonomišką.
„Uniq“ yra puikus modernias miestų plėtros tendencijas atspindintis pavyzdys“, – kalbėjo Vilniaus meras Artūras Zuokas. Šis projektas be abejonės įkvėps daugiau gyvybės kvartale, kuris yra strateginėje vietoje: šalia Lietuvos Respublikos Seimo, Aukščiausiojo teismo, Gedimino prospekte ir jo prieigose įsikūrusių įstaigų.
Harmoningai įsilies į kvartalą
„Pinus Proprius“ vadovo Kęstučio Vedeckio teigimu, kurdami projektą, jie kėlė aukštus reikalavimus. „Turime viziją, kad pastatas būtų harmoningai integruotas į jį supančią aplinką, komfortiškas būsimiems darbuotojams ir ekologiškas“, – kalbėjo „Pinus Proprius“ K. Vedeckis. Iššūkį suderinti komfortą, funkcionalumą ir ekologiškumą priėmė architektų kompanija „Renova“.
„Uniq“ verslo centras yra suprojektuotas taip, kad natūraliai įsilietų į kvartalą ir harmoningai derėtų prie aplinkos“, – pasakojo projekto vadovas, „Renova“ architektas Alvidas Songaila. Buvo išlaikytas toks pats pastato aukštingumas, o pastato fasadą nuspręsta dekoruoti modernios klasikos stiliumi, kuris išliktų patrauklus ilgus dešimtmečius.
Fasadas bus padengtas specialiai šiam projektui užsakytomis ir degtomis gelsvos spalvos plytomis. Kad būtų išgauta vienoda spalva, jos visos turės būti išdegtos vienu metu, vienu metu uždengtos specialia plėvele, atvėsintos, vienu metu nudengtos ir po to pusę metų laikomos specialiomis sąlygomis, kad įgautų reikiamą spalvą ir atsparumą.
Funkcionali ir komfortiška vieta darbui
Projektuojant pastatą pagrindinis architektų uždavinys buvo sukurti gerai apšviestą, ramią, aprūpintą grynu oru darbo vietą. Komfortiškos darbo vietos kūrimui buvo pasitelktos modernios technologijos. „Ieškojome ne naujausių, o efektyviausių sprendimų“, – pabrėžė K. Vedeckis.
Pastatui buvo parinkta U raidės forma, kad kiekviena darbo vieta turėtų kuo daugiau natūralaus apšvietimo. Langai iš išorės bus uždengti specialiomis markizėmis, kurios pridengs langą priklausomai nuo apšvietimo stiprumo taip apsaugodamos nuo pernelyg ryškios saulės ir karščio. Markizes reguliuos meteorologinė stotelė, įrengta ant pastato stogo, tačiau darbo vietose bus ir visiems prieinamas autonominis mechaninis valdymas.
Kadangi verslo centras yra šalia judrių gatvių, pastatui parinkti triukšmą sulaikantys, varstomi langai. Gerą gryno oro cirkuliaciją užtikrins aukščiausio standarto vėdinimo sistemos. Darbuotojų poilsiui ant stogo bus įrengta atvira terasa.
Didelis dėmesys ekologijai
Pastato vystytojai itin didelį dėmesį skiria ekologijai statybų ir eksploatacijos metu. Planuodama statybą, „Pinus Proprius“ užsibrėžė siekti tarptautinio LEED aplinkosaugos sertifikato. LEED Rating Systems™ – tai Jungtinėse Valstijose Žaliųjų pastatų tarybos sukurta sistema, kuria vertinamos pastato aplinkosaugos charakteristikos. Ji įpareigoja laikytis aukštų ekologijos standartų: ne mažiau kaip 20 proc. kylančio verslo centro medžiagų turi būti perdirbtos, reikia naudoti kuo daugiau vietinių medžiagų, kad aplinka būtų kuo mažiau teršiama transportuojant prekes ar įrengimus tolimais atstumais. Siekiama, kad „Uniq“ gautų aukščiausią, platininį LEED sertifikatą.
Projektuojant pastato įrangą buvo pasirinkti energiją taupantys sprendimai. Vandens tiekimo sistemoje bus įrengti vandenį taupantys maišytuvai. Siekiant, kad šiltuoju metų laiku būtų sunaudojama mažiau energijos patalpų vėsinimui, įrengtos ne tik išmanios markizės, bet ir stogui parinkta mažiau saulės šilumos sugerianti šviesios spalvos danga, dalis stogo užklota specialia priežiūros nereikalaujančia žalia veja. Tikimasi, kad tai bus vienas iš energetiškai efektyviausių pastatų Vilniuje.
Pastato vystytojai siekia skatinti ekologiško transporto – dviračių ir elektromobilių – naudojimą ir pasistengė sudaryti jiems komfortiškas sąlygas. Dviratininkams bus įrengta speciali dviračių zona su patogiu privažiavimu, stovėjimo aikštele, persirengimo kabinomis ir dušais. Automobilių parkavimo aikštelėje bus įrengtos vietos elektromobiliams su krovimo stotelėmis.
Verslo centras „Uniq“ bus užbaigtas ir atidarytas 2015 metų vasarą. Biurų nuoma verslo centre užsiima nekilnojamo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.