Europos Komisija, reaguodama į Europos Vadovų Tarybos priimtas išvadas, komunikate „Dujų taupymas saugiai žiemai“ valstybes ragina imtis skubių priemonių rengiantis potencialiam gamtinių dujų tiekimo sutrikimui ar net visiškam nutraukimui, kas gali valstybėse sudaryti laikinas ekstremalias situacijas.
Komunikatas apibūdina priemones, kurių turėtų nedelsiant imtis ES valstybės narės, kad reikšmingai sumažintų dujų tiekimo ir paklausos disbalansą šiuo žiemos sezonu ir vėliau. Pavyzdžiui, dujų pakeitimas alternatyviais kuro šaltiniais, grįžimas prie anglies ar kito taršesnio nei dujos kuro naudojimas.
Taip pat komunikate pažymima, kad kuro pakeitimo priemonė privalo būti trumpalaikė ir taikoma tik tol, kol kyla rizika kritinės svarbos sektorių veiklai ir vertės grandinėms. Pažymima, kad esant tokiai situacijai galimas tam tikras išimčių taikymas ES valstybėms narėms laikytis aplinkosaugos ir klimato kaitos reikalavimų pagal ES teisės aktus.
Reaguodama į tai, Aplinkos ministerija parengė Aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekia sudaryti teisines prielaidas suvaldyti gyventojų saugumui ar šalies ūkio veiklai bei aplinkai kylančias grėsmes, esant valstybės lygio ekstremaliajai situacijai ar ekstremaliajai energetikos padėčiai.
Atsižvelgiant į sudėtingą geopolitinę situaciją, didėjančią energetinės krizės grėsmę, vis besikartojančias ekstremaliąsias situacijas, siūloma esant būtinybei, be įprastų administracinių procedūrų, operatyviai nustatyti laikinąsias ūkinės veiklos vykdymo aplinkosaugines sąlygas, atitinkančias konkrečios ekstremaliosios situacijos suvaldymo poreikius. Bet kokiu atveju, net esant ekstremaliai situacijai, ūkinė veikla turės būti vykdoma taikant visas įmanomas neigiamą poveikį aplinkai mažinančias priemones.
Su Aplinkos ministerijos parengtu projektu galite susipažinti čia.