Anza

Griežtėja energinio efektyvumo reikalavimai naujiems pastatams

energetinis efektyvumas

Nuo šių metų lapkričio 1 d. įsigalioja reikalavimas, kad Lietuvoje naujai statomi pastatai turi būti ne žemesnės kaip A energinio naudingumo klasės. Toks reikalavimas turėjo įsigalioti nuo 2016 metų sausio 1 d., tačiau buvo atidėtas, atsižvelgus į situaciją statybų rinkoje ir rinkos dalyvių pasirengimą.

Šio reikalavimo įsigaliojimo laiką patikslino praėjusį gruodį pakeisti statybos techniniai reglamentai „Pastatų energinis naudingumas. Energinio naudingumo sertifikavimas“ ir „Pastatų energinio naudingumo projektavimas“. Tuomet buvo patikslintos ir įsigaliojimo sąlygos. Šis reikalavimas bus taikomas jau nuo kitos savaitės, pagal prašymo išduoti leidimą statyti naują statinį pateikimo ar įgalioto valstybės tarnautojo rašytinio pritarimo statinio projektui datą.

Didinti pastatų energinį naudingumą įpareigoja ES teisės aktai. Pastatų energinio efektyvinimo judėjimas Europoje yra siejamas su aplinkosauga ir sparčia klimato kaita. „Aplinkosauginis motyvas yra svarbiausias kalbant apie pastatų energinio efektyvumo didinimą Europoje. Žinoma, labai svarbu, kad tą darytume mažiausiomis sąnaudomis, – sako VĮ Statybos produktų sertifikavimo centras direktorius Robertas Encius. – Su nerimu stebime sparčia klimato kainą, o mokslininkai jau kalba ir apie lūžio tašką, po kurio jau gali nebebūti kelio atgal. Deja, aplinkosauginės priemonės niekada neatsiperka, arba tai galės įvertinti  tik mūsų palikuonis už kelių šimtų metų. Pavyzdžiui, leisti nevalytas nuotekas į šalia esantį ežerą žymiai pigiau, nei įsigyti valymo įrenginį ir kasmet mokėti už jo priežiūrą ir sunaudotą elektrą. Kokia gali būti iš to nauda?“.

Siekiant, kad prie griežtesnių energinio naudingumo reikalavimų Lietuvoje būtų pereinama nuosekliai, etapais, sudarant galimybę rinkos dalyviams pasirengti permainoms, nacionaliniuose teisės aktuose buvo nustatytos atitinkamos datos. Taigi nuo š. m. lapkričio 1 d. naujai statomi pastatai turi būti ne žemesnės kaip A, nuo 2018 m. sausio 1 d. – ne žemesnės kaip A+ energinio naudingumo klasės. Nuo 2018 m. gruodžio 31 d. valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų ir įmonių statomi nauji, o nuo 2020 m. gruodžio 31 d. visi statomi nauji pastatai šalyje turės būti beveik nevartojančiais energijos. Energijos beveik nevartojančiu pastatu laikomas toks, kurio energinis naudingumas labai aukštas, o didžiąją dalį reikiamos energijos, kuri beveik lygi nuliui arba kurios suvartojama labai mažai, turėtų sudaryti atsinaujinančių išteklių energija. Pagal Lietuvoje galiojančią klasifikaciją toks pastatas atitinka A++ klasę.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra sertifikuota 161 A klasės energinio naudingumo pastatas, 49 – A+ klasės ir vienas A++ klasės pastatas.

Kiti temos straipsniai

Rehau
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu