Rockwool

ES dar nelaidoja Lietuvos namų atnaujinimo planų

ES dar nelaidoja Lietuvos namų atnaujinimo planų

Vyriausybė gyrėsi, kad daugiabučių renovavimo programa temps šalies ekonomiką iš krizės, bet jis dar nepajudėjo iš mirties taško.

Šiomis dienomis Europos investicijų bankas (EIB) pasirašė susitarimą su didžiausiu šalies komerciniu SEB banku dėl paskolų būstui renovuoti.

Tai jau trečioji šio pobūdžio EIB sutartis Lietuvoje.

Anksčiau buvo pasirašyti susitarimai su Šiaulių banku ir „Swedbank”.

Ar EIB atstovai vis dar tiki, kad Lietuva sugebės panaudoti būstui renovuoti Europos Sąjungos skiriamus milijardus litų? Apie tai – „Lietuvos ryto” pokabis su EIB viceprezidente Eva Srejber.

– Jūs ne tik pasirašėte sutartį dėl paskolų būstui renovuoti su SEB banku, bet ir susitikote su valdžios atstovais.

– Svarbiausias mano vizito į Vilnių tikslas – pasirašyti šią sutartį. Tačiau susitikau ir su finansų viceministru Rolandu Kriščiūnu. Mūsų banką valdo 27 ES narės. Lietuva taip pat viena EIB akcininkių, todėl konsultacijos su ministerijomis – mūsų kasdienio darbo dalis, nes vykdome ne vieną bendrą projektą.

– Tačiau EIB finansuojama daugiabučių namų renovavimo programa kol kas nepajuda iš vietos. Ar tai nėra vienas nesėkmingiausių jūsų banko projektų?

– Lietuva energijos efektyvumo projektų ėmėsi prieš keletą metų. Tai ilgalaikis darbas, prireiks kantrybės, kol bus matyti rezultatai. Mūsų bankas per „Jessica” fondą teikia ES struktūrinių fondų paramą daugiabučiams namams renovuoti. Tai – nauja programa.

– Kitaip sakant, tai savotiškas eksperimentas, kuriuo tikrinama, ar programa bus efektyvi?

– Taip, Lietuva viena pirmųjų įsitraukė į šią programą. Jūsų šalyje labai daug namų, kuriuos reikia renovuoti ir sumažinti energijos naudojimą. Mūsų programa – tik vienas įrankių šiam tikslui pasiekti. Galiu suprasti, kad žmonės laukia kuo greitesnių rezultatų. Tačiau turime atsargiai elgtis su pinigais. Juk tai ES šalių mokesčių mokėtojų pinigai. Todėl privalome laikytis procedūrų, kad viskas vyktų skaidriai. Lietuva man labai brangi ir asmeniškai. Lankausi jūsų šalyje jau dvidešimt metų. Nuoširdžiai trokštu padėti, kad ES lėšos būtų panaudotos kuo efektyviau ir kad Lietuvos žmonės gautų kuo daugiau naudos.

– Šalies valdžia žadėjo, kad dar pernai pagal šią programą bus renovuota šimtai namų, bet nepavyko atnaujinti nė vieno. Ką reikia keisti, kad žmonės ryžtųsi imti paskolas ir renovuoti namus?

– Sunku padėti iš karto. Procedūroms visuomet reikia laiko. Pirmiausia reikia atrinkti bankus, vėliau parengti konkrečius projektus. Galų gale ir gyventojai turi išsiaiškinti galimybes, apskaičiuoti, susitarti su banku. Bet kai žmonės įsitikins, kokią didelę ilgalaikę naudą jiems garantuoja būsto renovavimas, kaip pakyla jo vertė, programa įsibėgės.

– Nemažos dalies Lietuvos žmonių pajamos labai menkos. Gal valstybė turėtų didesne dalimi finansuoti jų būstų renovavimą?

– Mums žinomos jūsų problemos, kurias dar paaštrino krizė. Tačiau programa pirmiausia ir skirta padėti mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Viskas buvo apskaičiuota. Žmonės labai palankiomis sąlygomis gauna ilgalaikę paskolą, kurią galės padengti mažiau mokėdami už būsto šildymą. Parengiamieji darbai jiems iš viso nieko nekainuos. Todėl nėra jokio pagrindo bijoti naudotis šios programos teikiamomis galimybėmis. Dabar pagal „Jessica” jau pasiūlyta apie 70 namų renovavimo projektų. Tai mes vertiname kaip akivaizdžią pažangą. Mano gimtojoje Švedijoje namus imta renovuoti prieš kelis dešimtmečius. Iš pradžių taip pat buvo daug skepticizmo, nepasitikėjimo, bet ilgainiui, kai žmonės įsitikino renovacijos nauda, procesas įsibėgėjo.

– Gal pateikėte ir siūlymų mūsų Vyriausybei, kaip greičiau išjudinti namų renovavimą?

– Mūsų bankas nesprendžia, kaip turi būti teikiama parama renovuojant namus. Tai jūsų Vyriausybės teisė. Dabar mes dirbame su komerciniais bankais, kurie skirs paskolas. Jau pasirašėme sutartis su trimis bankais. Jie jau dirba su konkrečiais projektais. Taigi dar per anksti sakyti, kad programa nejuda iš vietos.

– Kiek pinigų rengiatės skirti namams Lietuvoje renovuoti?

– Pagal „Jessica” programą bus skirta beveik 800 mln. litų. Jau pervesta apie 517 mln. litų.

– Jei Lietuva nesugebės panaudoti šių pinigų namams renovuoti, ar bus leista juos nukreipti į kitas programas?

– Kitokių galimybių mes nesvarstome.

– Jūs korektiškai vengiate kritikuoti mūsų Vyriausybę. Tuo tarpu valdžios atstovai apie EIB kartais atsiliepia ir kritiškiau – esą jūsų procedūros pernelyg biurokratiškos. Ką atsakytumėte?

– Mano patirtis Lietuvoje vykdant ne tik „Jessica”, bet ir kitas programas rodo, kad su jūsų Vyriausybe labai lengvai randame bendrą kalbą. Finansų ir Aplinkos ministerijų darbuotojai – kompetentingi, dirba efektyviai. Tik turime nepamiršti, kad su ES mokesčių mokėtojų pinigais privalome elgtis labai atsargiai, todėl ir reikia laikytis procedūrų, kurios garantuotų skaidrumą.

REKOMENDUOJAME