Ekoklima

Elektros jungties tiesimui bus steigiama bendra Lietuvos, Latvijos ir Švedijos bendrovė

Elektros jungties tiesimas

Briuselyje susitikę Lietuvos ir Latvijos vyriausybių vadovai Andrius Kubilius ir Valdis Dombrovskis sutarė, jog reikia steigti bendrą Lietuvos, Latvijos ir Švedijos įmonę, kuri įgyvendintų elektros jungties iš Švedijos projektą. Premjerai penktadienį prieš Europos Vadovų Tarybos darbo sesiją taip pat pakartojo įsipareigojimą kurti bendrą, vieningą ir laisvą Baltijos šalių elektros rinką, aptarė sudėtingą ekonominę ir finansinę padėtį.

Naujasis Latvijos premjeras  V.Dombrovskis įvertino Lietuvos iniciatyvą į bendrą forumą pakviesti trijų Baltijos valstybių premjerus, energetikos ministrus ir regiono energetikos įmonių atstovus bei priėmė A.Kubiliaus kvietimą artimiausiu metu apsilankyti Lietuvoje.

Kaip žinia, ketvirtadienį Europos Sąjungos šalių vadovams sutarus, Lietuva, Latvija ir Švedija galės įgyvendinti elektros jungties per Baltijos jūrą projektą, kuriam ES skiria 175 mln. eurų (600 milijonų litų). Pasibaigus pirmajai EVT sesijai, buvo pasiektas susitarimas dėl papildomų 5 mlrd. eurų, kurie bus skirti Europos energetikos infrastruktūros projektams.

Portalas euobserver.com rašto, kad susitarimą pavyko pasiekti tik sutikus su Vokietijos reikalavimu, kad finansavimas bus skiriamas tik tiems projektams, kurie bus parengti iki 2010 metų pabaigos. Jų neparengus, jie bus laikomi netinkamais ES paramai gauti.

EK siūlė 5 mlrd. paimti iš nepanaudotų 2008 metų ES biudžeto lėšų, tačiau šios idėjos buvo atsisakyta po Vokietijos ir kitų didžiųjų ES šalių protestų, kadangi pagal ES teisę nepanaudotos Bendrijos lėšos grįžta į šalių – pirmiausia didžiųjų donorių – nacionalinius biudžetus.

Paklaustas, kada projektas galėtų būti pradėtas techniškai įgyvendinti, A.Kubilius minėjo, jog būtų gerai, jei tyrimų darbai būtų pradėti dar šią vasarą. „Kiek suprantu, jei sutarimas politinis būtų, tai ši vasara turėtų būti skirta jūros dugno tyrimui, o jį galima atlikti tik vasarą, kiek suprantu iš technologinių sąlygų”, – sakė premjeras. „Tam reikia sutarimo dėl to, maždaug kokia turėtų būti to kabelio trajektorija”, – sakė A.Kubilius.

350 kilometrų ilgio, apie 700-1000 megavatų galios elektros tilto, kuris būtų tiesiamas Baltijos jūros dugnu, projekto galimybių studiją atliko Švedijos bendrovė „Sweco International”. Projektą numatoma įgyvendinti iki 2016 metų.

REKOMENDUOJAME