Vis dažniau dekoratyvinis tinkas puošia ne tik namų fasadus ar visuomeninių patalpų interjerą, bet atkeliauja ir į būstus, pakeisdamas tapetus ar įprastinius sienų dažus bei suteikdamas originalumo.
Dekoratyvinis fasadinis tinkas – faktūrinė grūdėta sienų danga. Kaip atrodys juo tinkuotas paviršius, priklausys ir nuo šioje medžiagoje esančių akmenėlių dydžio bei formos, ir nuo sienos dengimo technologijos.
„Lietutis” ir „samanėlė”
Pagal sudaromą paviršiaus faktūrą dekoratyvinis tinkas skirstomas į raižytą, dar vadinamą lietučiu, ir akmenėlių faktūros, vadinamąją samanėlę. „Samanėlės” grūdeliai yra kampuoti, tad lyginant mentele šiuo tinku padengtą sieną jie neslysčioja, lieka savo vietoje. „Lietučio” grūdeliai yra apvalesni, todėl braukiant sieną mentele jie „bėga” per tinką ir susidaro raižytas raštas.
Tiek vieno, tiek kito tinko rašto ryškumas ir gilumas priklausys nuo akmenėlių dydžio. Jų skersmuo paprastai būna 1,5-3 mm.
Beje, pasak UAB „Vakarų eksterjero centras” direktoriaus Sauliaus Voludskio, didesnėse statybose labiau mėgstama „samanėlė” – šį tinką galima purkšti, o tai yra sparčiau nei tinkuoti rankomis.
Bendrovės „Steda” statybos darbų vadovas Armonas Liugas atkreipia dėmesį, jog patiems būsto savininkams nusprendus tinkuoti, reikėtų išsirinkti tinkamus įrankius. Faktūriniam tinkui skirtos specialios mentelės. Kartais nepatyrusieji vargsta su tokiomis, kuriomis nepavyksta gerai išgauti faktūros.
Silikoninis – atsparus ir ilgaamžis
Pagal jungiamosios medžiagos tipą dekoratyvinis tinkas skirstomas į tris pagrindines rūšis: mineralinį, silikoninį ir akrilinį.
Pasak S. Voludskio, seniausias yra mineralinis, gaminamas iš cemento, smulkios skaldos ir kalkių. Juo nutinkuoti seni mūriniai namai. Dėl kai kurių trūkumų mineralinis tinkas populiarumu nusileidžia šiuolaikiškesnėms medžiagoms.
Mineralinis tinkas parduodamas sausas, miltelių pavidalo ir prieš dengiant sieną yra maišomas su vandeniu. Anot S. Voludskio, šio tinko spalvų gama ribota – atspalvis būna paruoštas iškart. Be to, mineralinis tinkas nėra toks ilgaamžis kaip, pavyzdžiui, fasadams šiuo metu itin mėgstamas silikoninis.
Silikoninis tinkas nepraleidžia drėgmės iš išorės į vidų, bet išleidžia ją iš vidaus, todėl juo mėgstama dengti išorės fasadus – jis tarnauja ilgai, yra labai atsparus, paspaudus šalčiams jame neatsiranda mikroplyšių. Jis parduodamas iškart paruoštas naudoti, vandeniu skiesti nereikia. Tinką galima nuspalvinti norima spalva.
Pasak A. Liugo, dabar labai populiaru dalį namo fasado puošti klinkeriu, kitą dalį tinkuoti. Beje, anot jo, nepatartina fasadui skirtu silikoniniu tinku dengti cokolio. Tam yra skirtas specialus mozaikinis tinkas, sudarytas iš spalvotų akmenukų.
Renkantis fasadui dekoratyvinį tinką S. Voludskis patartų netaupyti – kuo jis bus kokybiškesnis, tuo ilgiau tarnaus ir gražiai atrodys, nereikės dažyti bei remontuoti.
Riboja tik fantazija
Akrilinis tinkas, anot S. Voludskio, nepraleidžia drėgmės, juo padengtos sienos „nekvėpuoja”, todėl dažniausiai yra naudojamas viduje.
Šis tinkas paprastai yra smulkių akmenukų, todėl juo ypač tinka formuoti įvairiausius raštus bei faktūras. Dėl šios savybės jis ir mėgstamas interjero kūrėjų.
„Vieni akriliniu tinku tiesiog nutinkuoja sieną bet kaip ir nudažo, kiti palygina mentele ir išgauna nelygų, senos kaimo trobos sieną primenantį paviršių. Galima nutinkuotą sieną perbraukti vytelių šluota – raštas vėl bus kitoks. Viskas priklauso tik nuo fantazijos ir įgūdžių”, – sakė S. Voludskis.
Tokiu tinku populiaru dekoruoti laiptines, nes jų sienos labai greitai aptrinamos ir subraižomos. Esant lygiam paviršiui bet koks įbrėžimas labai gerai matyti, o faktūrinis paviršius jį paslepia. Be to, tinkuotą paviršių galima plauti bei dažyti, jis yra labai atsparus.
Norint išgauti įdomesnių efektų akriliniu tinku padengtos sienos gali būti dažomos specialiu laku – tokiu atveju spalva bus nevientisa, nes vienur lako paklius daugiau, kitur – mažiau.