Franke

Deklaruoti turtą – kitąmet

Turto deklaravimas Lietuvoje

Valdžios atstovai grįžta prie ne kartą svarstytos idėjos įteisinti Lietuvoje visuotinį turto deklaravimą. Pagal Finansų ministerijos parengtą projektą suaugę šalies gyventojai turtą privalės deklaruoti iki 2010 m. gegužės 1 d.

Ministerijos parengtame Gyventojų turto deklaravimo įstatymo pakeitimo projekte numatoma, kad deklaruoti turtą privalėtų pilnametystės sulaukę šalies gyventojai ir užsieniečiai, įgiję teisę nuolat gyventi Lietuvoje. Taip pat turtą turėtų deklaruoti ir tie žmonės, kurie iki šių įstatymų pakeitimų įsigaliojimo dienos, pradedant 2004 m., nedeklaravo turto pagal Vienkartinio gyventojų turto deklaravimo įstatymą.

Finansų ministerija tikisi, kad visuotinis turto deklaravimas padės Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) susirinkti visus duomenis apie reikšmingą gyventojų turtą, sumažins prielaidas šešėlinei ekonomikai, nes nedeklaruotu turtu bus draudžiama pagrįsti įsigijimus ateityje.

Planuojama, kad pilnamečiams nuolatiniams Lietuvos gyventojams bus privalu deklaruoti nekilnojamuosius daiktus, nebaigtus statyti pastatus, lėšas, jei jų suma viršija 10 tūkst. litų. Taip pat meno kūrinius, brangakmenius, juvelyrinius dirbinius, tauriuosius metalus, jei jų kiekvienas vertas daugiau nei 10 tūkst. litų.

Deklaravimo objektu numatoma padaryti pasiskolintas ir negrąžintas lėšas, jei jų suma viršija 2 tūkst. litų, taip pat paskolintas ir neatgautas tokio dydžio lėšas, vertybinius popierius, kurių vertė būtų didesnė nei 2 tūkst. litų.

Tam dar turi pritarti Vyriausybė ir Seimas, o įstatymą pasirašyti Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Skaičiuojama, kad VMI visuotiniam turto deklaravimui prireiks apie 2,5 mln. litų, iš jų – apie 1,25 mln. litų programinei įrangai ir žinybų tinklui išplėsti.


Nuomonės išsiskyrė

2008 m. gegužę tuometis premjeras Gediminas Kirkilas tikino, kad visuotinis deklaravimas padėtų kovoti su korupcija ir galėtų būti įvestas nuo 2009-ųjų. Finansų ministras Rimantas Šadžius tuomet pasisakė, kad finansų kontrolės ir dabartinio deklaravimo pakanka, nes turto įsigijimo sandoriai registruojami registre, informaciją apie tai gauna VMI.

2008 m. rugsėjį Vyriausybė nepritarė visuotiniam turto deklaravimui, nes tai esą neadekvatu siekiamam tikslui efektyviau kovoti su korupcija bei ekonominiais nusikaltimais. Be to, tai valstybės biudžetui kainuotų mažiausiai apie 85 mln. litų ir būtų pernelyg didelė našta.

2008 m. lapkritį į premjerus siūlomas Andrius Kubilius pareiškė, kad visuotinis turto deklaravimas leistų patikrinti, ar valdininkai turto įgijo už teisėtai gautas pajamas.

2009 m. gegužę paskelbta, kad premjero A.Kubiliaus sudaryta darbo grupė teisinėms korupcijos atsiradimo priežastims mažinti skeptiškai vertina visuotinio gyventojų turto deklaravimo idėją. Darbo grupės nariai siūlo atsižvelgti į tai, kad visuotinis turto deklaravimas gali sukelti nereikalingą socialinę įtampą, kai pajamas nuolat privalės deklaruoti visi šalies gyventojai.

TAIP PAT SKAITYKITE

Jung Lietuva
Moderni izoliacija
GF bankas

Gfbankas.lt

GF BANKAS paskolos internetu!

Baltparma

Baltparma.lt

Baltparma - blokeliai ir kitos statybinės medžiagos

Ruukki Products AS

Ruukkistogas.lt

Plieninė stogo danga, lietvamzdžiai

Deinavos baldai

Deinavosbaldai.lt

Deinavosbaldai.lt - baldai internetu